reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Zatrudnianie pracowników tymczasowych - korzyści dla pracodawcy

Zatrudnianie pracowników tymczasowych - korzyści dla pracodawcy

Pracodawca korzystający z pracy pracowników tymczasowych ma zmniejszoną ilość obowiązków, jakie wynikają z zatrudniania osób na podstawie stosunku pracy. Część tych obowiązków przejmuje bowiem agencja pracy tymczasowej. Jednak nie każdy pracodawca może przyjąć do pracy pracowników tymczasowych.

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 2 dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika (art. 17 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). Przy ustalaniu okresu uprawniającego pracownika tymczasowego do nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego uwzględnia się wszystkie dni kalendarzowe pozostawania danego pracownika w dyspozycji pracodawcy użytkownika niezależnie od tego, czy w tych dniach praca była faktycznie świadczona i bez względu na wymiar czasu pracy w tych dniach. Urlop nie przysługuje jednak za okres, za który pracownik wykorzystał u poprzedniego pracodawcy urlop wypoczynkowy przysługujący na podstawie odrębnych przepisów.

PRZYKŁAD

Pracownik tymczasowy uprawniony do 26 dni urlopu, w styczniu 2011 r. wykorzystał 12 dni urlopu za ten rok, a z końcem lutego 2011 r. rozwiązano z nim stosunek pracy na mocy porozumienia stron. Natomiast w kwietniu 2011 r. został ponownie zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej i skierowany do pracodawcy użytkownika. Wówczas za okres od kwietnia do czerwca 2011 r. pracownikowi tymczasowemu nie przysługiwał urlop wypoczynkowy.

Urlopu wypoczynkowego udziela się pracownikowi tymczasowemu w dni, które byłyby dla niego dniami pracy, gdyby nie korzystał z tego urlopu.

Agencja i pracodawca użytkownik mogą uzgodnić, że pracownik wykorzysta urlop w całości lub w części w okresie wykonywania pracy u tego pracodawcy. W takiej sytuacji podmioty te ustalają również tryb udzielenia urlopu, np. na wniosek pracownika. Natomiast w przypadku, gdy okres wykonywania pracy obejmuje co najmniej 6 miesięcy:

  • pracodawca użytkownik ma obowiązek umożliwić pracownikowi wykorzystanie w tym okresie urlopu, w terminie z nim uzgodnionym (także przed upływem 6 miesięcy);
  • pracownik ma prawo do urlopu na żądanie.

W razie niewykorzystania przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej, agencja pracy tymczasowej wypłaca pracownikowi tymczasowemu ekwiwalent pieniężny w zamian za ten urlop lub niewykorzystaną jego część. Wynagrodzenie za 1 dzień urlopu wypoczynkowego lub ekwiwalent pieniężny za 1 dzień tego urlopu ustala się dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało.

PRZYKŁAD

Pracownik tymczasowy był zatrudniony od 1 czerwca 2011 r. W styczniu 2012 r. wykorzystał przysługujący mu urlop wypoczynkowy za 2011 r. W celu obliczenia wynagrodzenia za 1 dzień urlopu wypoczynkowego, wynagrodzenie uzyskane przez pracownika w całym okresie zatrudnienia (a więc uzyskane od 1 czerwca 2011 r.) należy podzielić przez liczbę dni przepracowanych w tym okresie przez pracownika tymczasowego. Pracownik w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia 2011 r. zarobił 14 tys. zł brutto i przepracował 148 dni. Wynagrodzenie za 1 dzień urlopu wyniesie zatem 94,59 zł brutto (14 000 zł : 148 dni).

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama