Kategorie

Jakie wynagrodzenie otrzymują posłowie i senatorowie

Beata Skrobisz-Kaczmarek
Z pracą w Parlamencie wiążą się liczne obowiązki, ale również przywileje. Oprócz uposażenia, posłowie i senatorowie otrzymują również dodatek w wysokości 11 150 zł miesięcznie na prowadzenie biura poselskiego.

Posłowie i senatorowie będący przedstawicielami narodu z tytułu wykonywania mandatu mają liczne obowiązki. Podstawowym obowiązkiem jest uczestnictwo w pracach Sejmu, Senatu, a także Zgromadzenia Narodowego oraz złożenie oświadczenia majątkowego. Oprócz obowiązków parlamentarzyści mają również prawa. Należą do niech w szczególności prawo do udziału w dyskusjach i głosowaniu na forum Sejmu czy Senatu oraz w ich organach, składanie wniosków oraz zrzeszanie się w klubach i kołach poselskich.

Reklama

Przepisy ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora zapewniają osobom wykonującym mandat zwrot ponoszonych kosztów bądź wynagrodzenie za wykonywane w Parlamencie obowiązki. Diety parlamentarne otrzymują wszyscy posłowie i senatorowie. Świadczenie to jest zryczałtowaną rekompensatą za wydatki związane ze sprawowaniem mandatu na terenie kraju.

Uposażenie natomiast, które jest traktowane jak wynagrodzenie ze stosunku pracy, otrzymują deputowani zawodowi, czyli tacy, którzy w okresie kadencji korzystają z urlopu bezpłatnego w swoim miejscu pracy. W przypadku gdy deputowany nie korzysta z urlopu bezpłatnego u pracodawcy, który go zatrudnia, wówczas na czas niezbędny do wykonywania obowiązków parlamentarnych jest zwalniany od pracy. Za czas takiego zwolnienia deputowany zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Uposażenie

Poseł (senator) otrzymuje uposażenie w wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat. W 2011 r. i 2012 r. uposażenie to wynosi 9892 zł 30 gr.

Prowadzenie przez deputowanego działalności o charakterze kierowniczym w ramach komisji sejmowej skutkuje podwyższeniem pensji zasadniczej.

Osoba taka dostaje odpowiedni dodatek w wysokości:

 • 20% uposażenia – dla pełniących funkcję przewodniczącego komisji, czyli 1978,46 zł,
 • 15% uposażenia – dla pełniących funkcję zastępcy przewodniczącego komisji, czyli 1483,75 zł,
 • 10% uposażenia – dla pełniących funkcję przewodniczących stałych podkomisji, czyli 989,23 zł.
Reklama

Przepisy prawa dają prawo Prezydium Sejmu oraz Prezydium Senatu do określenia innych okoliczności, które uzasadniają wypłacanie dodatków do uposażenia oraz ustalenia ich wysokości. W przypadku gdy deputowany ma prawo do dwóch lub więcej dodatków, otrzymuje je miesięcznie, jednak ich łączna wysokości nie może przekraczać 35% uposażenia.

Wszyscy posłowie i senatorowie otrzymują dietę, której wysokość stanowi 25% uposażenia. Jest to kwota wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych w granicach określonych w odrębnych przepisach dla diet otrzymywanych z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich. Dieta parlamentarna obecnie wynosi 2473,08 zł miesięcznie.

Posłowi i senatorowi w związku z zakończeniem kadencji przysługuje odprawa parlamentarna w wysokości 3 uposażeń, pod warunkiem że nie został wybrany na następną kadencję.


Potrącenia

Regulamin Sejmu i Senatu RP przewiduje konieczność usprawiedliwiania nieobecności posłów na posiedzeniach izb i komisji parlamentarnych. Deputowany powinien w miarę możliwości zawiadomić przed terminem posiedzenia marszałka Sejmu lub Senatu czy przewodniczącego komisji, jeżeli nie może wziąć udziału w posiedzeniu. Następnie w terminie 7 dni jest zobowiązany usprawiedliwić nieobecność w formie pisemnej.

Brak usprawiedliwienia nieobecności na posiedzeniu izb parlamentarnych lub niewzięcie w danym dniu udziału w więcej niż 1/5 głosowań powoduje potrącenie uposażenia o 1/30 za każdy dzień. Z potrąceniem w takiej samej wysokości musi się liczyć każdy deputowany, za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności na posiedzeniu komisji, jeżeli liczba tych nieobecności przekroczyła 1/5 liczby posiedzeń komisji w miesiącu kalendarzowym. Jeśli poseł nie pobiera uposażenia, obniżeniu podlega tylko dieta parlamentarna.

Inne przywileje

Przepisy prawa gwarantują parlamentarzystom dodatkowe uprawnienia, takie jak:

 • prawo do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym, a także do bezpłatnych przejazdów środkami publicznej komunikacji miejskiej, na terenie kraju,
 • ryczałtu na prowadzenie biur poselskich,
 • pokrycia wydatków na paliwo w ramach ryczałtu przysługującego posłom na prowadzenie biura poselskiego,
 • bezpłatne zakwaterowanie w Domu Poselskim.

Każdy poseł i senator ma prawo do otrzymania ryczałtu na prowadzenie biura poselskiego, który wynosi 11 150 zł miesięcznie. Posłom niepełnosprawnym dodatkowo przysługuje jeszcze dodatek w wysokości 25%.

Poseł może otworzyć oprócz biura podstawowego również filie, których utworzenie nie zwiększa jednak ryczałtu. Siedziba biura poselskiego nie może być usytuowana na terenie nieruchomości stanowiącej własność posła lub członka jego rodziny bądź nieruchomości, do której przysługuje inny tytuł prawny.

Z otrzymywanego ryczałtu mogą być pokrywane wydatki na:

 • wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w biurach poselskich,
 • tłumaczenia i maszynopisanie,
 • ekspertyzy i opinie sporządzane bezpośrednio u wybranych ekspertów,
 • usługi telekomunikacyjne związane z wykonywaniem mandatu poselskiego,
 • wydatki bieżące na:
  – czynsz, zgodnie z umową najmu lokalu zawartą przez posła na czas określony, nie dłuższy niż czas sprawowania mandatu poselskiego,
  – przejazdy posła samochodami w związku z wykonywaniem mandatu,
  – podróże służbowe pracowników podróżujących na polecenie posła,
  – opłaty za energię elektryczną i cieplną, gaz i wodę oraz prace porządkowe,
  – konserwację i naprawę sprzętu technicznego biura oraz koszty jego eksploatacji,
  – zakup materiałów biurowych, prasy, wydawnictw, środków bezpieczeństwa i higieny pracy,
  – koszty obsługi bankowej.

Senatorowie ponadto raz w roku otrzymują środki na pokrycie kosztów opinii i ekspertyz w wysokości 1500 zł. A także jednorazowo w kadencji dostają środki na remont lokalu biura i wyposażenie biura w meble oraz inne przedmioty w wysokości 10 000 zł dla senatorów nowo wybranych lub 6500 zł dla senatorów wybranych do parlamentu ponownie.

Podstawa prawna:

 • art. 25 i 26 ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (DzU z 2011 r. nr 7, poz. 29).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?