reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Systemy wynagradzania pracowników

Systemy wynagradzania pracowników

Wynagrodzenie zasadnicze pracownika może się różnić w zależności od systemu wynagradzania, jakim został objęty. Najczęściej spotykaną pensją jest wynagrodzenie w stałej wysokości.

Wysokość wynagrodzenia na danym stanowisku przeważnie zależy od porozumienia pracodawcy z pracownikiem. Jedynie w zakładach budżetowych obowiązują pewne „widełki” płacowe. Niemniej jednak wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze nie może być nigdy niższe niż wynagrodzenie minimalne ustalone na dany rok (w 2011 r. jest to kwota 1386 zł).

W przypadku pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy pensja nie może być niższa niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, dlatego też zatrudniony po raz pierwszy w 2011 r. nie może zarobić mniej niż 1108,80 zł (80% z 1386 zł).

Jak zgodnie z prawem wynagradzać pracowników za dodatkową pracę >>

Pracodawca może uzależnić wysokość wynagrodzenia od:

  • przepracowanych w danym miesiącu godzin (pensja godzinowa),
  • wyprodukowanej ilości danego towaru (system akordowy),
  • wielkości uzyskanego obrotu (system prowizyjny).

Oprócz podstawowych systemów wynagradzania, często można spotkać również systemy mieszane, np. czasowo-akordowy czy czasowo-prowizyjny.

Stała pensja

Jedną z najpopularniejszych form określania wynagrodzenia jest stała pensja. Pracownik co miesiąc otrzymuje ustaloną w umowie kwotę. Nie ma na nią wpływu ani liczba wykonanych produktów, ani liczba przepracowanych godzin.

Wynagrodzenie wypłacane w stałej wysokości jest najwygodniejsze w tych zakładach, gdzie nie ma nacisku na efekty pracy, pracownicy pracują w stałych porach, a nadgodziny występują niezwykle rzadko.

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe u pracownika i jak sobie z nim poradzić >>

Ta forma wynagradzania jest korzystna również dlatego, że nie przysparza problemów przy wyliczaniu np. wynagrodzenia urlopowego czy chorobowego.

Stawka godzinowa

System ten przewiduje wynagrodzenie za efektywny czas pracy pracownika. Pensja pracownika będzie się różniła w poszczególnych miesiącach, ponieważ liczba godzin pracy w każdym miesiącu może ulec zmianie.

Przykład

Pracownik wynagradzany jest stawką godzinową w wysokości 23 zł. Wysokość jego pensji będzie różniła się w zależności od liczby godzin pracy określonych na dany miesiąc. Przy założeniu, że w zakładzie pracy dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy to sobota, wynagrodzenie pracownika wyniosło w:

  • czerwcu – 3864 zł (168 godz. x 23 zł),
  • sierpniu– 4048 zł (176 godz. x 23 zł).

Taka forma wynagrodzenia będzie sprawdzać się również w zakładach, gdzie nie ma nacisku na obrót czy określoną liczbę wyprodukowanych towarów.

System ten jest wygodny w tych zakładach, w których stosowany jest kilkumiesięczny okres rozliczeniowy oraz sezonowe lub nierównomierne natężenie pracy. Szczególnie w systemie równoważnym można zaplanować pracownikowi intensywniejszą pracę wtedy, kiedy potrzeba, a następnie zrównoważyć ją krótszą pracą, płacąc mniej.

Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli w wyniku nierównomiernego rozłożenia pracy w jednym z miesięcy okresu rozliczeniowego pracownik będzie pracował na tyle krótko, że jego pensja nie osiągnie minimalnego pułapu – będzie trzeba wypłacić wyrównanie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama