REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Systemy wynagradzania pracowników

Ewelina Tusińska

REKLAMA

Wynagrodzenie zasadnicze pracownika może się różnić w zależności od systemu wynagradzania, jakim został objęty. Najczęściej spotykaną pensją jest wynagrodzenie w stałej wysokości.

Wysokość wynagrodzenia na danym stanowisku przeważnie zależy od porozumienia pracodawcy z pracownikiem. Jedynie w zakładach budżetowych obowiązują pewne „widełki” płacowe. Niemniej jednak wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze nie może być nigdy niższe niż wynagrodzenie minimalne ustalone na dany rok (w 2011 r. jest to kwota 1386 zł).

Autopromocja

W przypadku pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy pensja nie może być niższa niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, dlatego też zatrudniony po raz pierwszy w 2011 r. nie może zarobić mniej niż 1108,80 zł (80% z 1386 zł).

Jak zgodnie z prawem wynagradzać pracowników za dodatkową pracę >>

Pracodawca może uzależnić wysokość wynagrodzenia od:

 • przepracowanych w danym miesiącu godzin (pensja godzinowa),
 • wyprodukowanej ilości danego towaru (system akordowy),
 • wielkości uzyskanego obrotu (system prowizyjny).

Oprócz podstawowych systemów wynagradzania, często można spotkać również systemy mieszane, np. czasowo-akordowy czy czasowo-prowizyjny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stała pensja

Jedną z najpopularniejszych form określania wynagrodzenia jest stała pensja. Pracownik co miesiąc otrzymuje ustaloną w umowie kwotę. Nie ma na nią wpływu ani liczba wykonanych produktów, ani liczba przepracowanych godzin.

Wynagrodzenie wypłacane w stałej wysokości jest najwygodniejsze w tych zakładach, gdzie nie ma nacisku na efekty pracy, pracownicy pracują w stałych porach, a nadgodziny występują niezwykle rzadko.

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe u pracownika i jak sobie z nim poradzić >>

Ta forma wynagradzania jest korzystna również dlatego, że nie przysparza problemów przy wyliczaniu np. wynagrodzenia urlopowego czy chorobowego.

Stawka godzinowa

System ten przewiduje wynagrodzenie za efektywny czas pracy pracownika. Pensja pracownika będzie się różniła w poszczególnych miesiącach, ponieważ liczba godzin pracy w każdym miesiącu może ulec zmianie.

Przykład

Pracownik wynagradzany jest stawką godzinową w wysokości 23 zł. Wysokość jego pensji będzie różniła się w zależności od liczby godzin pracy określonych na dany miesiąc. Przy założeniu, że w zakładzie pracy dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy to sobota, wynagrodzenie pracownika wyniosło w:

 • czerwcu – 3864 zł (168 godz. x 23 zł),
 • sierpniu– 4048 zł (176 godz. x 23 zł).

Taka forma wynagrodzenia będzie sprawdzać się również w zakładach, gdzie nie ma nacisku na obrót czy określoną liczbę wyprodukowanych towarów.

System ten jest wygodny w tych zakładach, w których stosowany jest kilkumiesięczny okres rozliczeniowy oraz sezonowe lub nierównomierne natężenie pracy. Szczególnie w systemie równoważnym można zaplanować pracownikowi intensywniejszą pracę wtedy, kiedy potrzeba, a następnie zrównoważyć ją krótszą pracą, płacąc mniej.

Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli w wyniku nierównomiernego rozłożenia pracy w jednym z miesięcy okresu rozliczeniowego pracownik będzie pracował na tyle krótko, że jego pensja nie osiągnie minimalnego pułapu – będzie trzeba wypłacić wyrównanie.


System akordowy

Jest to system, który nagradza za efektywność pracy. Tutaj wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od wydajności pracy indywidualnego pracownika lub zespołu pracowników. Pensja w tym wypadku jest określona stawką za wykonanie określonej liczby produktów czy usług. System akordowy musi być również ściśle powiązany z ustaloną dla pracownika normą pracy.

Zdaniem Sądu Najwyższego „system wynagrodzenia akordowego, w którym nie ustalono ilości produktów (wytworów, usług), które mają być wykonane w określonym czasie, jest wadliwy, jeżeli jednocześnie nie przewidziano w nim obowiązywania gwarancyjnej stawki akordowego wynagrodzenia godzinowego” (wyrok SN z 12 czerwca 1997 r., I PKN 204/97).

Kiedy i w jaki sposób wprowadzić regulamin wynagradzania >>

Normy pracy powinny być tak ustalone, aby pracownik mógł je zrealizować w normatywnym czasie pracy. Zastosowanie przez pracodawcę akordowego systemu wynagradzania nie wyłącza stosowania przepisów o czasie pracy. W związku z tym pracownik powinien pracować w systemie czasu pracy, jakim są objęci pracownicy jego działu, np. w podstawowym – po 8 godzin dziennie, średnio 40 w tygodniu, lub równoważnym – możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin, średnio 40 w tygodniu.

Jeżeli pracownik nie wypracuje określonej normy z tego powodu, że została ona nieprawidłowo określona, to wtedy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia minimalnego, czyli należy mu wypłacić różnicę między kwotą wynagrodzenia minimalnego a kwotą osiągniętego wynagrodzenia.

System akordowy może być podzielony na:

 • prosty (tzw. czysty) – za każdą wykonaną rzecz czy usługę pracownik ma z góry określoną stawkę,
 • progresywny – za każdy wykonany produkt czy usługę wynagrodzenie jest stałe, ale rośnie, jeżeli pracownik przekroczy ustalone normy,
 • akord z premią – pracownik otrzymuje określone wynagrodzenie za wykonanie produktu lub usługi oraz premię w razie osiągnięcia określonego obrotu.

System ten wymusza na pracowniku efektywne wykonywanie obowiązków, ponieważ nie gwarantuje stałego wynagrodzenia. Z tego też względu jest dobry dla pracodawcy.

Ponieważ wynagrodzenie w systemie akordowym zależy od efektów pracy, jest bardziej motywujące dla pracownika niż wynagradzanie w stałej miesięcznej wysokości lub godzinowe. Nie zapewnia ono jednak pracownikowi żadnej stabilizacji finansowej. System ten nie sprzyja także pracy zespołowej, ponieważ każdy z pracowników zorientowany jest na określony cel, który ma bezpośredni związek z osiągnięciem określonego dochodu.

System prowizyjny

W tym wypadku wiadoma jest jedynie stawka prowizji. System ten uzależnia pensję pracownika od wyników pracy. Stosuje się go głównie w handlu i usługach.

W tym systemie pracodawca określa wynagrodzenie w postaci pewnego procentu (ułamka procenta) od wartości dokonanych przez pracownika transakcji, usług lub obrotu czy zysku. Często stawka prowizyjna zależy od osobistego zaszeregowania pracownika oraz od poziomu wymaganych kwalifikacji zawodowych.

W systemie prowizyjnym pracownik musi otrzymać co najmniej pensję minimalną. W związku z tym, jeżeli okaże się, że w danym miesiącu osiągnął np. za mały obrót i jego pensja nie wyniesie nawet 1386 zł, pracodawca będzie musiał jego pensją uzupełnić do tej kwoty.

System ten często jest również łączony ze stawką stałą. Pracownik co miesiąc ma zagwarantowane określone stałe wynagrodzenie plus ustalony procent od obrotu czy liczby wykonanych usług.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

 • wyrok SN z 12 czerwca 1997 r. (I PKN 204/97, OSNP 1998/10/299).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA