Kategorie

Jak zmienić wysokość wynagrodzenia pracownika

Wojciech Brzeziński
Wysokość wynagrodzenia pracownika powinna być zależna od rodzaju wykonywanej pracy oraz jego kwalifikacji. Różnice w jego wysokości mogą wynikać np. z zajmowanych stanowisk czy kwalifikacji zawodowych pracowników.

Wysokość wynagrodzenia ustalana jest indywidualnie w umowie o pracę według stawek określonych dla poszczególnych grup pracowników, np. w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy. Każda zmiana wynagrodzenia lub modyfikacja zasad jego wypłacania bez zmiany wysokości wymaga od pracodawcy zastosowania odpowiedniej procedury.

W przypadku gdy nowe zasady są mniej korzystne dla pracownika od dotychczasowych, wówczas zmiana warunków wynagradzania wymaga:

 • wręczenia pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego albo
 • zawarcia porozumienia zmieniającego.

W sytuacji gdy zmiany w wewnątrzzakładowych przepisach płacowych wprowadzają korzystniejsze dla pracownika zasady wypłaty wynagrodzenia, pracodawca musi jedynie poinformować o tym pracownika i uzyskać jego zgodę.

Wypowiedzenie zmieniające

Pracodawca chcący zmienić wysokość wynagrodzenia, którego stawka została określona w umowie o pracę, regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy, powinien wręczyć wszystkim pracownikom, których zmiany dotyczą, wypowiedzenia zmieniające. Pracodawcy muszą pamiętać, że nie tylko zmiana wysokości wynagrodzenia wymaga wypowiedzenia. Także w przypadku gdy zasady wypłacania wynagrodzenia zmieniają się na mniej korzystne, pracodawca musi wręczyć pracownikom wypowiedzenia zmieniające. Sąd Najwyższy stwierdził, że jeżeli w wyniku reorganizacji i zmian w taryfikatorze pracownik na nowym stanowisku otrzymuje podwyżkę wynagrodzenia, nie przesądza to jeszcze o braku potrzeby dokonywania przez zakład pracy wypowiedzenia zmieniającego. Należy bowiem ustalić, czy w wyniku nowego zaszeregowania pracownika nie traci on możliwości awansu (w przyszłości), które miał przed podwyżką, a to na skutek tego, że górna granica płacy przewidzianej dla danego stanowiska jest po zmianie niższa (uchwała z 25 czerwca 1975 r. I PZP 15/75).

Do zmiany wynagrodzenia pracownika niezbędne jest porozumienie zmieniające lub wypowiedzenie zmieniające >>

Przykład

Regulamin wynagradzania zawiera przepis, że wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na stanowisku programisty wynosi od 3000 zł do 5000 zł. Pracodawca postanowił zmienić go w taki sposób, że pracownik zatrudniony na tym stanowisku będzie mógł zarabiać maksymalnie 4000 zł. W takiej sytuacji dochodzi do zmiany warunków wynagradzania i jednocześnie do obniżenia wynagrodzenia pracowników, którzy otrzymywali maksymalną stawkę. W związku z tym pracodawca powinien wszystkim pracownikom, których zmiany dotyczą, wręczyć wypowiedzenia zmieniające lub zawrzeć z nimi porozumienia zmieniające.


Podobnie jest w przypadku układów zbiorowych pracy. Wprowadzenie układem zbiorowym pracy mniej korzystnych dla pracowników warunków nabywania i ustalania wysokości niektórych składników wynagrodzenia za pracę wymaga wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o pracę także wtedy, gdy ukształtowane nowym układem wynagrodzenie nie uległo obniżeniu (uchwała SN z 15 września 2004 r., III PZP 3/04).

Porozumienie stron

Reklama

Pracodawca, który chce zmienić warunki wynagradzania pracowników, może również skorzystać z porozumienia zmieniającego. Taki dokument zmieniający warunki umowy o pracę powinien zostać zawarty w formie pisemnej. Gdyby został zawarty w innej formie niż pisemna, np. ustnie, nie spowoduje to jego nieważności, może natomiast powodować późniejsze trudności dowodowe.

Porozumienie zmieniające jest zgodnym oświadczeniem woli stron umowy dotyczącym zmiany warunków wynagradzania. Za zawarcie porozumienia nie można natomiast uznać jednostronnej decyzji pracodawcy o zmianie wysokości wynagrodzenia pracownika, w sytuacji gdy pracownik nie wyraził zgody na zmianę, ale również nie zgłosił swojego sprzeciwu. Sąd Najwyższy w jednym z orzeczeń uznał, że nie można przyjąć, aby doszło do porozumienia stron w zakresie pozbawienia pracownika dodatku stażowego w ten sposób, że pracodawca przestał ten dodatek wypłacać, a pracownik nie domagał się go. W zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia nie można się bowiem dopatrzyć oferty pracodawcy zawarcia porozumienia z pracownikiem w tym zakresie, a w biernym zachowaniu (milczeniu) pracownika – zgody na pozbawienie go części wynagrodzenia (wyrok SN z 17 stycznia 1997 r., I PKN 62/96).

Wypowiedzenie zmieniające czy porozumienie zmieniające >>

Porozumienie stron powinno wyraźnie określać:

 • które przepisy ulegają zmianie,
 • od kiedy zmiany zaczynają obowiązywać.

Dodatkowo powinno również zawierać wyraźną zgodę pracownika na zmianę warunków wynagradzania. Z reguły stanowi ją oświadczenie o przyjęciu propozycji. Najczęściej następuje to przez złożenie podpisu pod przygotowanym przez pracodawcę tekstem porozumienia. Zgoda pracownika może być wyrażona także w sposób dorozumiany przez zachowanie się pracownika świadczące o tym, że aprobuje propozycję pracodawcy.

Za pomocą porozumienia stron pracodawca może również zmienić treść umów cywilnoprawnych. W tym przypadku treść porozumienia jest aneksem do umowy, w którym zostały określone nowe warunki wynagradzania.


Przykład

Pracodawca w okresie letnim zatrudnia osoby na podstawie umowy-zlecenia. W związku z tym, że w lipcu pracy było więcej, a w sierpniu mniej, pracodawca chciałby zmniejszyć wynagrodzenie osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. W takiej sytuacji zmiana jest dopuszczalna jedynie wtedy, gdy zarówno zleceniodawca, jak i zleceniobiorca dojdą do porozumienia i zmienią zapis umowy w formie aneksu do umowy.

Zawieszenie warunków wynagradzania

Reklama

Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może zostać zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Zawieszenie może obejmować jedynie prawa i obowiązki wynikające z przepisów tzw. prawa zakładowego, czyli regulaminów pracy, regulaminów wynagradzania czy innych porozumień zbiorowych (art. 91 § 1 k.p.). Nie może ono dotyczyć jednak układów zbiorowych pracy.

Ze względu na sytuację finansową pracodawcy strony układu zakładowego mogą zawrzeć porozumienie o zawieszeniu stosowania u danego pracodawcy, w całości lub w części, tego układu oraz układu ponadzakładowego bądź jednego z nich, na okres nie dłuższy niż 3 lata. W razie gdy u pracodawcy obowiązuje jedynie układ ponadzakładowy, porozumienie o zawieszeniu stosowania tego układu lub niektórych jego postanowień mogą zawrzeć strony uprawnione do zawarcia układu zakładowego (art. 24127 k.p.).

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

 • uchwała SN z 25 czerwca 1975 r. (I PZP 15/75, OSNC 1976/3/43),
 • wyrok SN z 17 stycznia 1997 r. (I PKN 62/96, OSNP 1997/17/313),
 • uchwała SN składu 7 sędziów z 15 września 2004 r. (III PZP 3/04, OSNP 2005/4/49).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?