reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak zmienić wysokość wynagrodzenia pracownika

Jak zmienić wysokość wynagrodzenia pracownika

Wysokość wynagrodzenia pracownika powinna być zależna od rodzaju wykonywanej pracy oraz jego kwalifikacji. Różnice w jego wysokości mogą wynikać np. z zajmowanych stanowisk czy kwalifikacji zawodowych pracowników.

Wysokość wynagrodzenia ustalana jest indywidualnie w umowie o pracę według stawek określonych dla poszczególnych grup pracowników, np. w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy. Każda zmiana wynagrodzenia lub modyfikacja zasad jego wypłacania bez zmiany wysokości wymaga od pracodawcy zastosowania odpowiedniej procedury.

W przypadku gdy nowe zasady są mniej korzystne dla pracownika od dotychczasowych, wówczas zmiana warunków wynagradzania wymaga:

  • wręczenia pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego albo
  • zawarcia porozumienia zmieniającego.

W sytuacji gdy zmiany w wewnątrzzakładowych przepisach płacowych wprowadzają korzystniejsze dla pracownika zasady wypłaty wynagrodzenia, pracodawca musi jedynie poinformować o tym pracownika i uzyskać jego zgodę.

Wypowiedzenie zmieniające

Pracodawca chcący zmienić wysokość wynagrodzenia, którego stawka została określona w umowie o pracę, regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy, powinien wręczyć wszystkim pracownikom, których zmiany dotyczą, wypowiedzenia zmieniające. Pracodawcy muszą pamiętać, że nie tylko zmiana wysokości wynagrodzenia wymaga wypowiedzenia. Także w przypadku gdy zasady wypłacania wynagrodzenia zmieniają się na mniej korzystne, pracodawca musi wręczyć pracownikom wypowiedzenia zmieniające. Sąd Najwyższy stwierdził, że jeżeli w wyniku reorganizacji i zmian w taryfikatorze pracownik na nowym stanowisku otrzymuje podwyżkę wynagrodzenia, nie przesądza to jeszcze o braku potrzeby dokonywania przez zakład pracy wypowiedzenia zmieniającego. Należy bowiem ustalić, czy w wyniku nowego zaszeregowania pracownika nie traci on możliwości awansu (w przyszłości), które miał przed podwyżką, a to na skutek tego, że górna granica płacy przewidzianej dla danego stanowiska jest po zmianie niższa (uchwała z 25 czerwca 1975 r. I PZP 15/75).

Do zmiany wynagrodzenia pracownika niezbędne jest porozumienie zmieniające lub wypowiedzenie zmieniające >>

Przykład

Regulamin wynagradzania zawiera przepis, że wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na stanowisku programisty wynosi od 3000 zł do 5000 zł. Pracodawca postanowił zmienić go w taki sposób, że pracownik zatrudniony na tym stanowisku będzie mógł zarabiać maksymalnie 4000 zł. W takiej sytuacji dochodzi do zmiany warunków wynagradzania i jednocześnie do obniżenia wynagrodzenia pracowników, którzy otrzymywali maksymalną stawkę. W związku z tym pracodawca powinien wszystkim pracownikom, których zmiany dotyczą, wręczyć wypowiedzenia zmieniające lub zawrzeć z nimi porozumienia zmieniające.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama