REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmienić wysokość wynagrodzenia pracownika

Wojciech Brzeziński

REKLAMA

Wysokość wynagrodzenia pracownika powinna być zależna od rodzaju wykonywanej pracy oraz jego kwalifikacji. Różnice w jego wysokości mogą wynikać np. z zajmowanych stanowisk czy kwalifikacji zawodowych pracowników.

Wysokość wynagrodzenia ustalana jest indywidualnie w umowie o pracę według stawek określonych dla poszczególnych grup pracowników, np. w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy. Każda zmiana wynagrodzenia lub modyfikacja zasad jego wypłacania bez zmiany wysokości wymaga od pracodawcy zastosowania odpowiedniej procedury.

Autopromocja

W przypadku gdy nowe zasady są mniej korzystne dla pracownika od dotychczasowych, wówczas zmiana warunków wynagradzania wymaga:

  • wręczenia pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego albo
  • zawarcia porozumienia zmieniającego.

W sytuacji gdy zmiany w wewnątrzzakładowych przepisach płacowych wprowadzają korzystniejsze dla pracownika zasady wypłaty wynagrodzenia, pracodawca musi jedynie poinformować o tym pracownika i uzyskać jego zgodę.

Wypowiedzenie zmieniające

Pracodawca chcący zmienić wysokość wynagrodzenia, którego stawka została określona w umowie o pracę, regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy, powinien wręczyć wszystkim pracownikom, których zmiany dotyczą, wypowiedzenia zmieniające. Pracodawcy muszą pamiętać, że nie tylko zmiana wysokości wynagrodzenia wymaga wypowiedzenia. Także w przypadku gdy zasady wypłacania wynagrodzenia zmieniają się na mniej korzystne, pracodawca musi wręczyć pracownikom wypowiedzenia zmieniające. Sąd Najwyższy stwierdził, że jeżeli w wyniku reorganizacji i zmian w taryfikatorze pracownik na nowym stanowisku otrzymuje podwyżkę wynagrodzenia, nie przesądza to jeszcze o braku potrzeby dokonywania przez zakład pracy wypowiedzenia zmieniającego. Należy bowiem ustalić, czy w wyniku nowego zaszeregowania pracownika nie traci on możliwości awansu (w przyszłości), które miał przed podwyżką, a to na skutek tego, że górna granica płacy przewidzianej dla danego stanowiska jest po zmianie niższa (uchwała z 25 czerwca 1975 r. I PZP 15/75).

Do zmiany wynagrodzenia pracownika niezbędne jest porozumienie zmieniające lub wypowiedzenie zmieniające >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

Regulamin wynagradzania zawiera przepis, że wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na stanowisku programisty wynosi od 3000 zł do 5000 zł. Pracodawca postanowił zmienić go w taki sposób, że pracownik zatrudniony na tym stanowisku będzie mógł zarabiać maksymalnie 4000 zł. W takiej sytuacji dochodzi do zmiany warunków wynagradzania i jednocześnie do obniżenia wynagrodzenia pracowników, którzy otrzymywali maksymalną stawkę. W związku z tym pracodawca powinien wszystkim pracownikom, których zmiany dotyczą, wręczyć wypowiedzenia zmieniające lub zawrzeć z nimi porozumienia zmieniające.


Podobnie jest w przypadku układów zbiorowych pracy. Wprowadzenie układem zbiorowym pracy mniej korzystnych dla pracowników warunków nabywania i ustalania wysokości niektórych składników wynagrodzenia za pracę wymaga wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o pracę także wtedy, gdy ukształtowane nowym układem wynagrodzenie nie uległo obniżeniu (uchwała SN z 15 września 2004 r., III PZP 3/04).

Porozumienie stron

Pracodawca, który chce zmienić warunki wynagradzania pracowników, może również skorzystać z porozumienia zmieniającego. Taki dokument zmieniający warunki umowy o pracę powinien zostać zawarty w formie pisemnej. Gdyby został zawarty w innej formie niż pisemna, np. ustnie, nie spowoduje to jego nieważności, może natomiast powodować późniejsze trudności dowodowe.

Porozumienie zmieniające jest zgodnym oświadczeniem woli stron umowy dotyczącym zmiany warunków wynagradzania. Za zawarcie porozumienia nie można natomiast uznać jednostronnej decyzji pracodawcy o zmianie wysokości wynagrodzenia pracownika, w sytuacji gdy pracownik nie wyraził zgody na zmianę, ale również nie zgłosił swojego sprzeciwu. Sąd Najwyższy w jednym z orzeczeń uznał, że nie można przyjąć, aby doszło do porozumienia stron w zakresie pozbawienia pracownika dodatku stażowego w ten sposób, że pracodawca przestał ten dodatek wypłacać, a pracownik nie domagał się go. W zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia nie można się bowiem dopatrzyć oferty pracodawcy zawarcia porozumienia z pracownikiem w tym zakresie, a w biernym zachowaniu (milczeniu) pracownika – zgody na pozbawienie go części wynagrodzenia (wyrok SN z 17 stycznia 1997 r., I PKN 62/96).

Wypowiedzenie zmieniające czy porozumienie zmieniające >>

Porozumienie stron powinno wyraźnie określać:

  • które przepisy ulegają zmianie,
  • od kiedy zmiany zaczynają obowiązywać.

Dodatkowo powinno również zawierać wyraźną zgodę pracownika na zmianę warunków wynagradzania. Z reguły stanowi ją oświadczenie o przyjęciu propozycji. Najczęściej następuje to przez złożenie podpisu pod przygotowanym przez pracodawcę tekstem porozumienia. Zgoda pracownika może być wyrażona także w sposób dorozumiany przez zachowanie się pracownika świadczące o tym, że aprobuje propozycję pracodawcy.

Za pomocą porozumienia stron pracodawca może również zmienić treść umów cywilnoprawnych. W tym przypadku treść porozumienia jest aneksem do umowy, w którym zostały określone nowe warunki wynagradzania.


Przykład

Pracodawca w okresie letnim zatrudnia osoby na podstawie umowy-zlecenia. W związku z tym, że w lipcu pracy było więcej, a w sierpniu mniej, pracodawca chciałby zmniejszyć wynagrodzenie osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. W takiej sytuacji zmiana jest dopuszczalna jedynie wtedy, gdy zarówno zleceniodawca, jak i zleceniobiorca dojdą do porozumienia i zmienią zapis umowy w formie aneksu do umowy.

Zawieszenie warunków wynagradzania

Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może zostać zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Zawieszenie może obejmować jedynie prawa i obowiązki wynikające z przepisów tzw. prawa zakładowego, czyli regulaminów pracy, regulaminów wynagradzania czy innych porozumień zbiorowych (art. 91 § 1 k.p.). Nie może ono dotyczyć jednak układów zbiorowych pracy.

Ze względu na sytuację finansową pracodawcy strony układu zakładowego mogą zawrzeć porozumienie o zawieszeniu stosowania u danego pracodawcy, w całości lub w części, tego układu oraz układu ponadzakładowego bądź jednego z nich, na okres nie dłuższy niż 3 lata. W razie gdy u pracodawcy obowiązuje jedynie układ ponadzakładowy, porozumienie o zawieszeniu stosowania tego układu lub niektórych jego postanowień mogą zawrzeć strony uprawnione do zawarcia układu zakładowego (art. 24127 k.p.).

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • uchwała SN z 25 czerwca 1975 r. (I PZP 15/75, OSNC 1976/3/43),
  • wyrok SN z 17 stycznia 1997 r. (I PKN 62/96, OSNP 1997/17/313),
  • uchwała SN składu 7 sędziów z 15 września 2004 r. (III PZP 3/04, OSNP 2005/4/49).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA

Dofinansowanie do kolonii dziecka z zakładu pracy 2024 r.

Przyznawanie pracownikom dofinansowania do kolonii dzieci powinno wynikać z regulaminu ZFŚS. Ponadto udzielenie takiego wsparcia należy uzależniać od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych. Pracodawcy, u których nie działa ZFŚS, mogą dofinansować kolonie dzieci pracowników np. ze środków obrotowych.

Wyższe dofinansowanie dla pracodawcy za pracowników niepełnosprawnych. Zmiany od lipca 2024 r.

Zwiększy się wysokość dofinansowania ze środków PFRON do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zmiany mają wejść w życie od lipca 2024 r. Ile wyniesie dofinansowanie?

REKLAMA