REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można wypłacić wynagrodzenie pracownika innej osobie

Katarzyna Tomaszewska

REKLAMA

Wysokość wynagrodzenia pracownika to dane osobowe, które podlegają szczególnej ochronie. Jeżeli pracodawca chce przekazywać wynagrodzenia pracowników ich bezpośrednim przełożonym, to musi uzyskać na to zgodę wyrażoną na piśmie.

Wynagrodzenie za pracę jest jednym z obligatoryjnych elementów stosunku pracy. Jest ono także jednym z podstawowych składników umowy o pracę. Jego wysokość powinna być ustalona na podstawie rodzaju wykonywanej pracy oraz kwalifikacji pracownika (art. 78 k.p.). Co do zasady pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia. Nawet jeżeli pracownik na piśmie zobowiąże się, że np. przez jakiś czas nie będzie wcale pobierał wynagrodzenia, pracodawca nie może nie wypłacić pensji.

Autopromocja

Wynagrodzenie powinno być wypłacane w gotówce w określonym terminie (co najmniej raz w miesiącu) do rąk własnych pracownika. Wypłaca się je z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Składniki wynagrodzenia za pracę przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy (art. 85 k.p.).

Wypłata wynagrodzenia za pracę w obcej walucie >>

Niemniej jednak obowiązek wypłaty może być spełniony w inny sposób niż do rąk własnych pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik wyrazi na to zgodę na piśmie. W takiej sytuacji wynagrodzenie może być wypłacane np. na konto bankowe wskazane przez pracownika. Aby tak mogło się stać, pracownik musi złożyć odpowiednią dyspozycję pisemną.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca zmienił regulamin pracy. Nie działają u niego związki zawodowe. Zmiana polega na tym, że od 1 kwietnia 2011 r. wynagrodzenie będzie wypłacane na wskazany przez pracownika numer rachunku bankowego, a nie tak jak dotychczas – do rąk własnych w kasie zakładu pracy. Pracodawca podał nowy regulamin do wiadomości pracowników 14 marca. Zobowiązał jednocześnie pracowników, aby do 1 kwietnia podali w księgowości numery kont. Takie zachowanie pracodawcy jest nieprawidłowe. Za zgodę na wypłatę wynagrodzenia na konto nie można bowiem uznać oświadczenia pracownika o posiadanym numerze konta bankowego. Zgoda na przelew wynagrodzenia powinna być wyraźna, a nie dorozumiana.

Zgoda na przelew wynagrodzenia może być również czasowa. Pracownik może bowiem złożyć wniosek, aby wynagrodzenie było wypłacane na rachunek bankowy tylko przez określony czas.

Odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia >>

Ponadto pracownik może cofnąć zgodę na wypłacanie wynagrodzenia za pracę w inny sposób niż w formie pieniężnej do jego rąk lub zmienić dyspozycję w tym zakresie. Takie zachowanie nie narusza obowiązku lojalności wobec pracodawcy (wyrok SN z 21 lutego 2002 r., I PKN 917/00).

WAŻNE!

W przypadku wypłaty w formie przelewu bankowego pracodawca musi pamiętać, aby tak dokonać przelewu, żeby w dniu wypłaty wynagrodzenia pieniądze znalazły się już na rachunku pracownika.

W przypadku złożenia dyspozycji przez pracownika dotyczącej wypłaty na konto pracodawca nie może samodzielnie zdecydować o tym, że pensja będzie jednak z powrotem wypłacana w kasie przedsiębiorstwa. Jeżeli z przyczyn technicznych czy organizacyjnych pracodawca chce wrócić do tego rodzaju wypłat, to musi uzyskać stosowną pisemną zgodę od wszystkich pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie w formie przelewu na konto.


Wypłata na rzecz osoby trzeciej

Pracownik jest jedyną osobą, która może decydować o swoim wynagrodzeniu. W związku z tym może również złożyć pracodawcy upoważnienie do wypłacania wynagrodzenia osobie trzeciej (niekoniecznie z nim spokrewnionej). Osoba ta może odbierać wynagrodzenie zarówno w gotówce, jak i w postaci przelewu na konto bankowe. Decyzja w tej kwestii należy do pracownika, a pracodawca nie może jej kwestionować. Ważne jest, aby pisemne oświadczenie pochodziło bezpośrednio od pracownika albo żeby osoba, która zgłosi się po wynagrodzenie w imieniu pracownika, posiadała pisemne upoważnienie od podwładnego opatrzone jego podpisem.

Autopromocja

Przykład

Pracownik żyje w konkubinacie. Złożył u pracodawcy dyspozycję, aby od kwietnia 2011 r. wypłacał jego pensję wskazanej osobie trzeciej, czyli konkubinie. Podwładny wskazał numer rachunku bankowego konkubiny oraz jej dane.
Inny pracownik zwrócił się do pracodawcy z prośbą, aby jego wynagrodzenie przelewał na konto pełnoletniego syna.
W obu przypadkach pracodawca musi dostosować się do wniosku pracownika.

Przymusowa wypłata na konto innej osoby

Co do zasady to pracownik decyduje, komu i w jakiej formie pracodawca ma wypłacić jego pensję. Niemniej jednak są sytuacje, gdy to sąd zadecyduje, kto ma otrzymać pensję za pracownika. Dzieje się tak, gdy jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. W takiej sytuacji sąd może nakazać, aby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka. Co ważne, nakaz ten zachowuje moc mimo ustania po jego wydaniu wspólnego pożycia małżonków. Sąd może jednak na wniosek każdego z małżonków nakaz ten zmienić albo uchylić.

Czy pracownik może żądać wypłaty wynagrodzenia na konto po ustaniu zatrudnienia >>

Wypłata do rąk przełożonego

Wysokość wynagrodzenia pracownika to dane osobowe, które podlegają szczególnej ochronie. Jeżeli pracodawca chce przetwarzać te dane, musi mieć na to osobną zgodę pracownika. W związku z tym, jeżeli w zakładzie pracy jest zwyczaj, że pracodawca przekazuje wynagrodzenia pracowników ich bezpośrednim przełożonym, to musi mieć na to zgodę pracowników, a przełożeni muszą mieć upoważnienie do przetwarzania danych osobowych od administratora danych, czyli od pracodawcy. Ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia za pracę może stanowić naruszenie dobra osobistego w rozumieniu art. 23 i 24 k.c. (uchwała SN z 16 lipca 1993 r., I PZP 28/93).

Umowy cywilnoprawne

W przypadku pracy wykonywanej na podstawie umowy cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) o możliwości wypłaty wynagrodzenia osobie trzeciej decyduje zasada swobody umów. Oznacza to, że strony tej umowy mają pełną swobodę w kwestii wynagrodzenia za zlecenie czy dzieło. Mogą więc w umowie lub innych obustronnych dokumentach ustalić, że wynagrodzenie wypłacane jest do rąk wykonawcy, na jego numer konta bankowego lub na rachunek osoby trzeciej.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

 • wyrok SN z 21 lutego 2002 r. (I PKN 917/00, OSNP 2004/4/61),
 • wyrok SN z 16 lipca 1993 r. (I PZP 28/93, OSNC 1994/1/2).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA