| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Kiedy można wypłacić wynagrodzenie pracownika innej osobie

Kiedy można wypłacić wynagrodzenie pracownika innej osobie

Wysokość wynagrodzenia pracownika to dane osobowe, które podlegają szczególnej ochronie. Jeżeli pracodawca chce przekazywać wynagrodzenia pracowników ich bezpośrednim przełożonym, to musi uzyskać na to zgodę wyrażoną na piśmie.

Wynagrodzenie za pracę jest jednym z obligatoryjnych elementów stosunku pracy. Jest ono także jednym z podstawowych składników umowy o pracę. Jego wysokość powinna być ustalona na podstawie rodzaju wykonywanej pracy oraz kwalifikacji pracownika (art. 78 k.p.). Co do zasady pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia. Nawet jeżeli pracownik na piśmie zobowiąże się, że np. przez jakiś czas nie będzie wcale pobierał wynagrodzenia, pracodawca nie może nie wypłacić pensji.

Wynagrodzenie powinno być wypłacane w gotówce w określonym terminie (co najmniej raz w miesiącu) do rąk własnych pracownika. Wypłaca się je z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Składniki wynagrodzenia za pracę przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy (art. 85 k.p.).

Wypłata wynagrodzenia za pracę w obcej walucie >>

Niemniej jednak obowiązek wypłaty może być spełniony w inny sposób niż do rąk własnych pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik wyrazi na to zgodę na piśmie. W takiej sytuacji wynagrodzenie może być wypłacane np. na konto bankowe wskazane przez pracownika. Aby tak mogło się stać, pracownik musi złożyć odpowiednią dyspozycję pisemną.

Przykład

Pracodawca zmienił regulamin pracy. Nie działają u niego związki zawodowe. Zmiana polega na tym, że od 1 kwietnia 2011 r. wynagrodzenie będzie wypłacane na wskazany przez pracownika numer rachunku bankowego, a nie tak jak dotychczas – do rąk własnych w kasie zakładu pracy. Pracodawca podał nowy regulamin do wiadomości pracowników 14 marca. Zobowiązał jednocześnie pracowników, aby do 1 kwietnia podali w księgowości numery kont. Takie zachowanie pracodawcy jest nieprawidłowe. Za zgodę na wypłatę wynagrodzenia na konto nie można bowiem uznać oświadczenia pracownika o posiadanym numerze konta bankowego. Zgoda na przelew wynagrodzenia powinna być wyraźna, a nie dorozumiana.

Zgoda na przelew wynagrodzenia może być również czasowa. Pracownik może bowiem złożyć wniosek, aby wynagrodzenie było wypłacane na rachunek bankowy tylko przez określony czas.

Odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia >>

Ponadto pracownik może cofnąć zgodę na wypłacanie wynagrodzenia za pracę w inny sposób niż w formie pieniężnej do jego rąk lub zmienić dyspozycję w tym zakresie. Takie zachowanie nie narusza obowiązku lojalności wobec pracodawcy (wyrok SN z 21 lutego 2002 r., I PKN 917/00).

WAŻNE!

W przypadku wypłaty w formie przelewu bankowego pracodawca musi pamiętać, aby tak dokonać przelewu, żeby w dniu wypłaty wynagrodzenia pieniądze znalazły się już na rachunku pracownika.

W przypadku złożenia dyspozycji przez pracownika dotyczącej wypłaty na konto pracodawca nie może samodzielnie zdecydować o tym, że pensja będzie jednak z powrotem wypłacana w kasie przedsiębiorstwa. Jeżeli z przyczyn technicznych czy organizacyjnych pracodawca chce wrócić do tego rodzaju wypłat, to musi uzyskać stosowną pisemną zgodę od wszystkich pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie w formie przelewu na konto.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »