REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Roczny limit składek emerytalno-rentowych

Katarzyna Wojciechowska

REKLAMA

Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2011 r. wynosi 100 770 zł. Tegoroczny limit składek emerytalno-rentowych jest wyższy od ubiegłorocznego o 6390 zł.

Okres nieopłacenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek traktuje się jako okres ubezpieczenia.

Autopromocja

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach. Do momentu osiągnięcia tej granicy płatnik składek oblicza i opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od pełnej podstawy wymiaru. Natomiast po osiągnięciu przez ubezpieczonego kwoty tego limitu zaprzestaje dalszego ich opłacania – do końca danego roku kalendarzowego. Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2011 r. wynosi 100 770 zł. Wskazany limit nie ma zastosowania do pozostałych składek na ubezpieczenia społeczne oraz składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W sytuacji, w której płatnik nie zaprzestał w ciągu roku opłacania składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, mimo przekroczenia ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, różnica między wpłaconą na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kwotą a ograniczeniem staje się nadpłatą.

Jak prawidłowo naliczać składki za zleceniobiorcę, który w trakcie miesiąca podlegał różnym ubezpieczeniom >>

WAŻNE!

Jeżeli do opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest zobowiązany więcej niż jeden płatnik, przy ustalaniu rocznego limitu sumuje się podstawy ze wszystkich tytułów, z których za danego ubezpieczonego były odprowadzane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z orzecznictwa

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie przedstawionym w wyroku z 29 listopada 2004 r., jeżeli do opłacenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest zobowiązany więcej niż jeden płatnik składek, to sam ubezpieczony jest zobowiązany do zawiadomienia wszystkich płatników składek o przekroczeniu kwoty rocznej podstawy wymiaru składek (III AUa 525/04).

Ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne >>

W praktyce oznacza to, że w przypadku zatrudnienia w kilku firmach i odprowadzania składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przez każdego pracodawcę (płatnika), to pracownik jest zobowiązany zawiadomić wszystkich płatników składek o przekroczeniu kwoty rocznej podstawy wymiaru składek. Za skutki błędnego zawiadomienia powodującego nieopłacenie należnych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odpowiada sam ubezpieczony.


Kwestia minimalnego wynagrodzenia

Wzrost minimalnej płacy wpłynął na zwiększenie wysokości najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla niektórych przedsiębiorców oraz dla osób przebywających na urlopie wychowawczym.

Od 1 stycznia 2011 r. minimalne wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższe od kwoty 1386 zł (brutto). Natomiast dla pracownika po raz pierwszy podejmującego pracę zawodową w pierwszym roku jego zatrudnienia wynagrodzenie to nie może być niższe niż 1108,80 zł (tj. 80% z kwoty 1386 zł). Minimalna płaca w 2011 r. jest więc wyższa od obowiązującej w zeszłym roku o 69 zł. W 2010 r. wynosiła 1317 zł (brutto).

Dla osób przebywających na urlopach wychowawczych w 2011 r. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym. Wobec tego w 2011 r. podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych dla tych osób nie może być niższa od kwoty 1386 zł.

Wskaźniki i stawki: Składki na ubezpieczenia społeczne >>

Wzrost kwoty minimalnego wynagrodzenia wpłynął również na zwiększenie ulgowej podstawy wymiaru dla początkujących przedsiębiorców. Warto przypomnieć, że osoby, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, w okresie pierwszych 24 miesięcy działalności korzystają z możliwości opłacania składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru niż powszechnie obowiązująca.

Najniższa podstawa wymiaru dla tej grupy ubezpieczonych to 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Biorąc powyższe pod uwagę, w 2011 r. dla tej grupy kwota podstawy wymiaru nie może być niższa niż 415,80 zł.

Fundusz Emerytur Pomostowych

Obowiązek opłacania za pracownika składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania tej pracy. Przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na FEP stosuje się przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Roczna postawa składek na FEP nie może przekroczyć 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach. Do momentu osiągnięcia górnej granicy podstawy wymiaru składek na FEP płatnik rozlicza i przekazuje składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Niższe składki za matki powracające do pracy >>

W sytuacji przekroczenia limitu rocznej podstawy wymiaru składek na FEP płatnik zobowiązany jest do zaprzestania obliczania i opłacania składek na Fundusz.


Przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek

Do czasu osiągnięcia górnej granicy podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych (w 2011 r. jest to 100 770 zł) płatnik jest zobowiązany obliczać i opłacać składki na wszystkie ubezpieczenia. Po przekroczeniu tej kwoty jest on zobowiązany obliczać i opłacać tylko składki na ubezpieczenia: chorobowe, wypadkowe i zdrowotne, a także na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Płatnik zobowiązany jest brać pod uwagę wszystkie przychody pracownika, od których została odprowadzona składka na ubezpieczenie społeczne. To na płatniku ciąży obowiązek powiadomienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek. Informację taką przekazuje w raporcie imiennym ZUS RCA (imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach). Od tego momentu do końca roku nie nalicza i nie odprowadza składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Przerwa w opłacaniu składek >>

Za ten okres w składanych za pracownika raportach ZUS RCA należy wykazywać zerową podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W przypadku przekroczenia kwoty rocznego limitu złożenie dokumentów korygujących nastąpi dopiero po ustaleniu tej podstawy przez ZUS, który przekaże tę informację płatnikowi lub płatnikom. Wówczas płatnik lub płatnicy złożą korektę dokumentów rozliczeniowych i rozliczą się z ubezpieczonym, zwracając mu nadpłacone składki.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

 • wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 29 listopada 2004 r. (III AUa 525/04, OSA 2005/10/25).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  REKLAMA