reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Roczny limit składek emerytalno-rentowych

Roczny limit składek emerytalno-rentowych

Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2011 r. wynosi 100 770 zł. Tegoroczny limit składek emerytalno-rentowych jest wyższy od ubiegłorocznego o 6390 zł.

Okres nieopłacenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek traktuje się jako okres ubezpieczenia.

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach. Do momentu osiągnięcia tej granicy płatnik składek oblicza i opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od pełnej podstawy wymiaru. Natomiast po osiągnięciu przez ubezpieczonego kwoty tego limitu zaprzestaje dalszego ich opłacania – do końca danego roku kalendarzowego. Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2011 r. wynosi 100 770 zł. Wskazany limit nie ma zastosowania do pozostałych składek na ubezpieczenia społeczne oraz składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W sytuacji, w której płatnik nie zaprzestał w ciągu roku opłacania składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, mimo przekroczenia ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, różnica między wpłaconą na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kwotą a ograniczeniem staje się nadpłatą.

Jak prawidłowo naliczać składki za zleceniobiorcę, który w trakcie miesiąca podlegał różnym ubezpieczeniom >>

WAŻNE!

Jeżeli do opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest zobowiązany więcej niż jeden płatnik, przy ustalaniu rocznego limitu sumuje się podstawy ze wszystkich tytułów, z których za danego ubezpieczonego były odprowadzane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym.

Z orzecznictwa

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie przedstawionym w wyroku z 29 listopada 2004 r., jeżeli do opłacenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest zobowiązany więcej niż jeden płatnik składek, to sam ubezpieczony jest zobowiązany do zawiadomienia wszystkich płatników składek o przekroczeniu kwoty rocznej podstawy wymiaru składek (III AUa 525/04).

Ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne >>

W praktyce oznacza to, że w przypadku zatrudnienia w kilku firmach i odprowadzania składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przez każdego pracodawcę (płatnika), to pracownik jest zobowiązany zawiadomić wszystkich płatników składek o przekroczeniu kwoty rocznej podstawy wymiaru składek. Za skutki błędnego zawiadomienia powodującego nieopłacenie należnych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odpowiada sam ubezpieczony.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Muzyczka

Doktor nauk prawnych; adiunkt w Kolegium Jagiellońskim - Toruńskiej Szkole Wyższej w Toruniu; ekspert w dziedzinach: postępowanie administracyjne, sądowoadministracyjne, egzekucyjne postępowanie administracyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama