reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wyższe wynagrodzenie urlopowe nauczyciela

Wyższe wynagrodzenie urlopowe nauczyciela

Nauczyciele korzystający z urlopu wypoczynkowego po 1 stycznia 2011 r. otrzymają większe wynagrodzenie za wolne przypadające w tym okresie. Kwota wynagrodzenia urlopowego ulegnie zwiększeniu o dodatek uzupełniający.

Taką samą zasadę stosuje się przy ustalaniu wynagrodzenia za:

  • dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
  • odrębne wynagrodzenie za zajęcie dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy,
  • wynagrodzenie za pracę w święto.

W celu obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, należy pomnożyć przeciętną miesięczną liczbę godzin z miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu (a w przypadku okresu krótszego od roku szkolnego – z tego okresu) przez godzinową stawkę wynagrodzenia, przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Urlop wypoczynkowy powinien być udzielony w naturze w sposób nieprzerwany. Jednak ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielowi, który nie wykorzystał przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Ustalając wysokość tego ekwiwalentu, stosuje się zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Po uzyskaniu wynagrodzenia za 1 dzień urlopu mnoży się je przez liczbę dni niewykorzystanego urlopu.

Jak zmienić warunki pracy nauczyciela >>

Przykład

Z dniem 31 stycznia 2011 r. nauczyciel zatrudniony w domu dziecka rozwiązał stosunek pracy. Pracodawca wypłacił mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w 2010 r. w wymiarze 10 dni roboczych oraz za 3 dni za 2011 r. Obliczając to świadczenie, należy w podstawie wymiaru uwzględnić 1/12 wysokości dodatku uzupełniającego, który został wypłacony nauczycielowi 31 stycznia 2011 r.

Pracodawca w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy zobowiązany jest m.in. do wypłacenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jeżeli pracodawca opóźnia się z jego wypłatą, pracownikowi przysługują z tego tytułu odsetki ustawowe.

Podstawa prawna:

reklama

Czytaj także

Autor:

radca prawny

Źródło:

INFOR
INFORLEX Oświata209.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama