REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmienić warunki pracy nauczyciela

Beata Skrobisz-Kaczmarek

REKLAMA

Stosunek pracy nauczyciela mianowanego nie może być zmieniony przepisami Kodeksu pracy – w trybie wypowiedzenia zmieniającego. Wszelkie modyfikacje warunków pracy takiego nauczyciela odbywają się jedynie na podstawie Karty Nauczyciela.

Wypowiedzenia zmieniającego zarówno warunki pracy, jak i płacy może dokonać wyłącznie pracodawca przez wręczenie swojego oświadczenia woli pracownikowi. W zależności od decyzji pracownika takie oświadczenie może powodować dwa różne skutki. Jeżeli pracownik przyjmie zaproponowane nowe warunki, wówczas po upływie okresu wypowiedzenia dojdzie do zmiany treści stosunku pracy. Jeśli jednak pracownik odmówi ich przyjęcia – dochodzi do rozwiązania stosunku pracy. Taki sam skutek będzie miał miejsce w stosunku do nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak również pracowników oświaty niebędących nauczycielami.

Autopromocja

Jeżeli chodzi o nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania, do ich stosunku pracy będzie miała zastosowanie wyłącznie Karta Nauczyciela (KN). Zawiera ona szczególne regulacje w zakresie kształtowania stosunku pracy nauczycieli, które pozwalają na zmiany warunków pracy i płacy, czyli zmiany bez dokonania wypowiedzenia zmieniającego.

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem mianowanym określa art. 23 KN. Przepis ten nie zawiera sposobu rozwiązania stosunku pracy polegającego na odmowie przyjęcia przez nauczyciela mianowanego zaproponowanych mu nowych warunków pracy lub płacy. Zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego w stosunku do nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania prowadziłoby do rozwiązania stosunku pracy nieprzewidzianego w ww. przepisie. To z kolei powodowałoby naruszenie stabilizacji zatrudnienia tej grupy zawodowej.

W praktyce, gdy niektórzy pracodawcy stosują art. 42 k.p., powołują się na art. 91c ust. 1 KN, który stanowi, że w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy. Nic bardziej mylnego. Tryb nawiązania stosunku pracy na podstawie mianowania daje możliwość dokonywania zmian tylko na podstawie przepisów ustawy – Karta Nauczyciela i jedynie w sposób określony w przepisach tej ustawy. Należy uznać, że powyższe odesłanie do stosowania Kodeksu pracy (wypowiedzenie zmieniające – art. 42 k.p.) nie dotyczy nauczyciela mianowanego, ze względu na wzmożoną ochronę tego stosunku pracy. Dlatego też możliwość rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem mianowanym została ograniczona do sytuacji wymienionych wyczerpująco w art. 23 KN.


Możliwości dokonywania zmian na podstawie Karty Nauczyciela

Zmiany w warunkach pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania mogą polegać na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • przeniesieniu nauczyciela (art. 18 i 19 KN),
  • przeniesieniu nauczyciela w stan nieczynny (art. 20 ust. 1 pkt 2 KN),
  • uzupełnieniu etatu oraz ograniczeniu wymiaru zatrudnienia (art. 22 w zw. z art. 20 KN).

Przeniesienie nauczyciela (art. 18 KN) na inne stanowisko w tej samej szkole lub innej szkole, w tej samej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko następuje albo na prośbę nauczyciela, albo z urzędu za zgodą nauczyciela. W tym przypadku nie dochodzi do rozwiązania dotychczasowego stosunku pracy, zmienia się jedynie pracodawca. Dlatego też nauczyciel nie otrzymuje świadectwa pracy. Dotychczasowy pracodawca przekazuje jedynie teczkę akt osobowych nauczyciela do nowej placówki.

Odrębnie uregulowano tryb przeniesienia nauczyciela religii zatrudnionego na podstawie mianowania, gdy otrzymał on skierowanie do nauczania religii w innej szkole wydane przez:

● właściwego biskupa diecezjalnego – w przypadku Kościoła katolickiego,

● właściwe władze zwierzchnie tych kościołów i związków wyznaniowych – w przypadku pozostałych kościołów oraz innych związków wyznaniowych.

Organem uprawionym do przeniesienia jest dyrektor szkoły, do której nauczyciel otrzymał skierowanie w porozumieniu z dyrektorem szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony. Przeniesienie wymaga zawiadomienia organów prowadzących szkoły.

Organ prowadzący szkołę może przenieść nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania bez jego zgody do pracy w innej placówce, w razie konieczności zapewnienia w szkole lub placówce obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami odpowiadającymi potrzebom programowym placówki (art. 19 KN). Przeniesienie to może nastąpić na okres nie dłuższy niż 3 lata, a nauczyciel zachowuje prawo powrotu na uprzednio zajmowane stanowisko. Ponadto, zdaniem Sądu Najwyższego, przeniesienie mianowanego nauczyciela bez jego zgody do innej szkoły przez organ prowadzący szkołę w trybie art. 19 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela nie powoduje nawiązania nowego stosunku pracy (uchwała z 11 lutego 2004 r., III PZP 14/03).


Również przy przeniesieniu nauczyciela w trybie art. 19 ust. 1 KN przenoszony nauczyciel nie otrzymuje świadectwa pracy.

Nowa szkoła spełnia wprawdzie niektóre zadania charakterystyczne dla pracodawcy, dotyczące np. spraw organizacji pracy. Mimo spełniania przez nową szkołę niektórych funkcji charakterystycznych dla pracodawcy oraz niezależnie od podobieństwa pozycji nauczyciela do statusu pracownika tej nowej szkoły – to pełnienie wymienionych zadań stanowi konsekwencję przeniesienia go do nowej szkoły.

Po upływie okresu „przeniesienia” nauczyciel może wystąpić z żądaniem ponownego zatrudnienia w szkole, w której był zatrudniony przed przeniesieniem. Może jednak ze swojego prawa zrezygnować i kontynuować zatrudnienie w placówce, do której został przeniesiony.

Jednak w przypadku zmian organizacyjnych w macierzystej placówce nauczyciela, powodujących np. zmniejszenie liczby oddziałów, dyrektor szkoły może rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem na podstawie art. 20 KN. Może również ograniczyć zatrudnienie do 1/2 etatu – za zgodą nauczyciela – w trybie art. 22 tej ustawy. Jednak organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach, na tym samym lub – za jego zgodą – na innym stanowisku. Celem takiego polecenia byłoby uzupełnienie tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w wymiarze nie większym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć

Wszelkich zmian w stosunku pracy nauczyciela zatrudnionego w placówce feryjnej lub szkole dyrektor szkoły może dokonać jedynie w tzw. ruchu służbowym, tj. do 31 maja. Natomiast w pozostałych placówkach oświatowych – przez cały rok szkolny.

Przepisy te mają zastosowanie zarówno do nauczycieli zatrudnionych w placówkach feryjnych, jak i nieferyjnych.

Podstawa prawna:

  • art. 42 Kodeksu pracy,
  • art. 18–20, 22, 23, 91c ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.),
  • uchwała Sądu Najwyższego z 11 lutego 2004 r. (III PZP 14/03, OSNP 2005/4/50).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA