reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Płace nauczycieli w 2009 roku

Płace nauczycieli w 2009 roku

Samorządy mają trudności z zapewnieniem nauczycielom wynagrodzeń na ustalonym w ustawie poziomie. Gminy będą musiały rezygnować z remontów, aby zapewnić nauczycielom średnie wynagrodzenia. Regionalne izby obrachunkowe nie wiedzą, jak kontrolować i karać samorządy za zaniżanie pensji pedagogów.

Samorządy często płacą nauczycielom mniej niż wynika to z Karty Nauczyciela. Takie nieprawidłowości stwierdziły w tym roku Najwyższa Izba Kontroli i Państwowa Inspekcja Pracy. Ze względu na brak pieniędzy gminy nie korzystają też z ustawowej możliwości podwyższania minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego.

Od nowego roku wysokość wynagrodzeń nauczycieli będą sprawdzać regionalne izby obrachunkowe. Gminy zaniżające pensje pedagogów bądą musiały wypłacić im wyrównanie. Zdaniem samorządowców rząd nakłada na nie nowe obowiązki, nie zapewniając środków na ich realizację.

Składniki pensji

Wynagrodzenie nauczycieli składa się z wynagrodzenia zasadniczego, a także dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy. W jego skład wchodzi też wynagrodzenie za czas ponadwymiarowych godzin pracy i zastępstw oraz nagrody. Wynagrodzenie zasadnicze zależy od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji i wymiaru zajęć obowiązkowych. Dodatki - m.in. od okresu zatrudnienia, jakości pracy, wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć czy powierzonego stanowiska.

Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli określa minister edukacji w rozporządzeniu. Ostateczna wysokość płacy nauczyciela zależy od gmin. To one określają co roku w regulaminie m.in. wysokość dodatków czy warunki wypłacania dodatkowych składników wynagrodzenia dla nauczycieli posiadających określony stopień awansu zawodowego. Jednak wysokość tzw. średnich płac (mają uwzględniać wszystkie składniki) nauczycieli jest określona w ustawie. Gminy powinny więc sugerować się ich wysokością.

Sprawozdanie zamiast regulaminu

Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela samorządy nie będą już musiały co roku wydawać nowego regulaminu.

  • Dobrze, że regulamin będzie można uchwalać, gdy jest taka potrzeba. Bardzo często zdarzało się, że rada uchwalała go co roku, mimo że nie ulegał prawie żadnym zmianom - mówi Zenon Szewczyk, przewodniczący Rady Gminy Spytkowice (woj. małopolskie).
  • Rezygnacja z corocznego uchwalania i uzgadniania regulaminu wynagradzania ze związkami jest złym rozwiązaniem - wskazuje natomiast Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Według niego, m.in. z tego powodu w ciągu kilku lat będą poważne trudności z egzekwowaniem wysokości średnich płac.

Do 31 grudnia każdego roku gminy będą sporządzać analizę poniesionych w danym roku wydatków na płace. Ma odnosić się ona do wysokości średnich wynagrodzeń i średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama