reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Outplacement

Outplacement

Outplacement – to tzw. zwolnienia monitorowane. Dzięki tej instytucji pracownik, z którym rozwiązano umowę o pracę, jest wspierany w poszukiwaniu nowych możliwości zatrudnienia.

Outplacement oznacza rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w związku z którym są świadczone usługi rynku pracy dla pracowników będących w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, a także zagrożonych wypowiedzeniem.

To proces, w którego ramach priorytetowym celem staje się łagodzenie następstw zwolnień dla pracowników zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i zakładu pracy.

Dzięki licznym opracowywanym specjalnie w tym celu programom zwalniani pracownicy zdobywają w różnych formach, w zależności od metody, jaka zostanie przyjęta w zakładzie pracy, nowe kwalifikacje, co znacznie zwiększy ich szanse w poszukiwaniu nowej pracy. W praktyce stosowania zwolnień monitorowanych wymienia się kilka ich rodzajów, np. według kryterium charakteru grupy odbiorców outplacement dzielimy na:

  • grupowy – to program, który jest realizowany, jeżeli zachodzi konieczność jednorazowego zwolnienia grupy liczącej co najmniej 15 pracowników.
  • indywidualny – zapewnia osobistą opiekę doradcy nad pracownikiem, z którym ma być rozwiązany stosunek pracy. Z reguły adresowany jest do menedżerów i kluczowych dla firmy pracowników,
  • mieszany – łączy w sobie elementy programów grupowych oraz indywidualnych. Z jednej strony prowadzi się zajęcia, kursy, szkolenia grupowe z jednoczesnym otoczeniem rozbudowaną opieką indywidualną dla każdego uczestnika. Ten model z reguły jest stosowany, gdy zwalniani są pracownicy należący do podobnej kategorii, np. kadra kierownicza.

Podejmowane działania przeważnie skupiają się wokół spotkań, warsztatów grupowych – tematycznych dostosowanych do potrzeb pracowników, zapewnienia opieki psychologicznej pracownikom oraz wskazania narzędzi poszukiwania ofert nowej pracy. Pracownicy mają okazję zdobycia wiedzy w zakresie pisania dokumentów aplikacyjnych, zakładania i finansowania własnej działalności. Po szkoleniu posiądą również niezbędną wiedzę z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Na spotkaniach często obecni są psychologowie, którzy dbają o poprawę poczucia własnej wartości pracowników, ich pewności siebie i ograniczenia do minimum stresu związanego z sytuacją, w jakiej się znaleźli.

Outplacement często obejmuje również wsparcie finansowe w postaci dodatkowych odpraw, premii, pomocy w przeprowadzce do nowej miejscowości czy innego mieszkania.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama