Kategorie

Outplacement

Outplacement – to tzw. zwolnienia monitorowane. Dzięki tej instytucji pracownik, z którym rozwiązano umowę o pracę, jest wspierany w poszukiwaniu nowych możliwości zatrudnienia.

Outplacement oznacza rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w związku z którym są świadczone usługi rynku pracy dla pracowników będących w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, a także zagrożonych wypowiedzeniem.

To proces, w którego ramach priorytetowym celem staje się łagodzenie następstw zwolnień dla pracowników zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i zakładu pracy.

Dzięki licznym opracowywanym specjalnie w tym celu programom zwalniani pracownicy zdobywają w różnych formach, w zależności od metody, jaka zostanie przyjęta w zakładzie pracy, nowe kwalifikacje, co znacznie zwiększy ich szanse w poszukiwaniu nowej pracy. W praktyce stosowania zwolnień monitorowanych wymienia się kilka ich rodzajów, np. według kryterium charakteru grupy odbiorców outplacement dzielimy na:

 • grupowy – to program, który jest realizowany, jeżeli zachodzi konieczność jednorazowego zwolnienia grupy liczącej co najmniej 15 pracowników.
 • indywidualny – zapewnia osobistą opiekę doradcy nad pracownikiem, z którym ma być rozwiązany stosunek pracy. Z reguły adresowany jest do menedżerów i kluczowych dla firmy pracowników,
 • mieszany – łączy w sobie elementy programów grupowych oraz indywidualnych. Z jednej strony prowadzi się zajęcia, kursy, szkolenia grupowe z jednoczesnym otoczeniem rozbudowaną opieką indywidualną dla każdego uczestnika. Ten model z reguły jest stosowany, gdy zwalniani są pracownicy należący do podobnej kategorii, np. kadra kierownicza.
Reklama

Podejmowane działania przeważnie skupiają się wokół spotkań, warsztatów grupowych – tematycznych dostosowanych do potrzeb pracowników, zapewnienia opieki psychologicznej pracownikom oraz wskazania narzędzi poszukiwania ofert nowej pracy. Pracownicy mają okazję zdobycia wiedzy w zakresie pisania dokumentów aplikacyjnych, zakładania i finansowania własnej działalności. Po szkoleniu posiądą również niezbędną wiedzę z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Na spotkaniach często obecni są psychologowie, którzy dbają o poprawę poczucia własnej wartości pracowników, ich pewności siebie i ograniczenia do minimum stresu związanego z sytuacją, w jakiej się znaleźli.

Outplacement często obejmuje również wsparcie finansowe w postaci dodatkowych odpraw, premii, pomocy w przeprowadzce do nowej miejscowości czy innego mieszkania.

Program z reguły trwa od 1 do 6 miesięcy. Może być realizowany przez urząd pracy, agencje zatrudnienia lub wyspecjalizowane firmy.

Pracodawca ma obowiązek wprowadzenia outplacementu, jeżeli zaistnieją kumulatywnie 2 przesłanki:

 • ilościowa, która odnosi się do zamiaru zwolnienia co najmniej 100 pracowników
 • czasowa – okres, w którym pracodawca zamierza zwolnić pracowników, wynosi 3 miesiące.

W praktyce wymienia się często 4 stadia zwolnień monitorowanych:

 • pomoc w przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej pod kątem nowego, potencjalnego pracodawcy (CV, list motywacyjny, nauka wypełniania formularzy),
 • szkolenia w zakresie planowania kariery, autoprezentacji,
 • wskazanie nowych możliwości i technik poszukiwania pracy (np. wyszukiwarki i serwisy internetowe),
 • pomoc psychologiczna, indywidualnie nakierowana na konkretnego pracownika lub grupy pracowników, dokonanie samooceny pracowników.

Jednym z elementów programu może być również rozpoczęcie współpracy pracodawcy z innym pracodawcą w celu przygotowania zwalnianych pracowników do podjęcia u niego zatrudnienia.

Pracodawcy mogą w ramach programu utworzyć fundusz szkoleniowy. Z niego na wniosek pracownika będą finansować świadczenie szkoleniowe.

Reklama

Świadczenie szkoleniowe przyznawane przez pracodawcę przysługuje pracownikowi po rozwiązaniu stosunku pracy lub stosunku służbowego na czas udziału pracownika w szkoleniach. Okres wypłacania świadczeń szkoleniowych nie może przekraczać 6 miesięcy.

Pracodawca wypłaca co miesiąc zwolnionemu pracownikowi na podstawie zawartej z nim umowy, począwszy od miesiąca, w którym pracownik rozpoczął szkolenie, świadczenie szkoleniowe w wysokości równej wynagrodzeniu pracownika obliczanemu jak za urlop wypoczynkowy, nie wyższej jednak niż 200% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Po przyznaniu przez pracodawcę świadczenia szkoleniowego powiatowy urząd pracy refunduje pracodawcy składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansowane ze środków własnych pracodawcy w wysokości określonej w odrębnych przepisach.

Zwolnień monitorowanych, mimo wielu podobieństw do zwolnień grupowych regulowanych przepisami ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.), nie należy utożsamiać z tą instytucją.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?