REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie zawody jest największy popyt - dolnośląskie 2024

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Na jakie zawody jest największy popyt - dolnośląskie 2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na jakie zawody jest największy popyt? Kogo brakuje na rynku pracy? Na jakie zawody będzie zapotrzebowanie na rynku pracy 2024? Poniżej odpowiedzi na pytania i analiza sytuacji na Dolnym Śląsku.

Sytuacja na rynku pracy na Dolnym Śląsku w 2024 roku

Sytuacja na dolnośląskim rynku pracy jest dość umiarkowana. Tak było w 2023 roku jak i jest teraz w 2024. Oczywiście istnieją zawody deficytowe - zresztą jak we wszystkich województwach, czyli takie, w których brakuje pracowników - co jest bolączką pracodawców, ale pomimo tego istnieje znaczne zrównoważenie. Sytuacja na zachodzie Polski niemalże zawsze lepiej kształtowała się niż na południu czy wschodzie Polski, np. w województwie świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim czy podlaskim. Jak pokazują analizy z Barometru zawodów na 2024 rok sytuacja w większości zawodów pod kątem zapotrzebowania na pracowników jest coraz bardziej zrównoważona. Największe braki kadrowe da się zauważyć w kilku branżach, ale ta tendencja utrzymuje się w tych zawodach niemalże dla całej Polski, nie tylko dla województwa dolnośląskiego. Największe braki pracowników mają miejsce w takich branżach: budowalna, sektor edukacyjny, służby mundurowe czy branża opiekuńczo-medyczna. Wydaje się, że w przypadku branży budowlanej czy opiekuńczo-medycznej można to wytłumaczyć w ten sposób, że stosunkowo blisko jest granica państwa. Polacy wolą niekiedy pracować w Niemczech, gdzie choćby nawet minimalne wynagrodzenie, inne świadczenia pieniężne, jak warunki socjalne i BHP są znacznie większe niż w Polsce. Istnieje duża grupa tzw. pracowników przygranicznych.

REKLAMA

Autopromocja

Praca dolnośląskie - gdzie szukać? 

Poniżej wykaz zawodów deficytowych, tj. takich, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy). 

Przykład
W takich zawodach brakuje na Dolnym Śląsku pracowników w 2024 roku:

Zawody deficytowe to: elektrycy, elektromechanicy, elektromonterzy, fizjoterapeuci, masażyści, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, kierowcy ciągników siodłowych, kucharze, lekarze, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pedagodzy, pielęgniarki i położne, pomoce kuchenne, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, pracownicy służb mundurowych, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, robotnicy budowlani, samodzielni księgowi, spawacze, ślusarze.

Bolesławiec - deficyt w zawodzie ceramika

Jak wynika z raportu, unikalnym zawodem deficytowym w skali województwa, ale również kraju, jest zawód ceramika przemysłowego w powiecie bolesławieckim, który słynie ze znanych na całym świecie wyrobów ceramiki stołowej i użytkowe.

Dlaczego brakuje pracowników? Jakie są przyczyny deficytowych zawodów?

Jak wskazują autorzy raportu: "Występującej luki kadrowej na regionalnym rynku pracy są niemożliwe do wypełnienia nawet z pomocą siły roboczej z zagranicy (cudzoziemców). Wśród przyczyn występujących niedoborów na rynku pracy, uczestnicy paneli wskazywali, iż powodami takiej sytuacji są brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy (ze względu na rozwój branży, zmiany demograficzne), nie spełnianie wymagań pracodawców przez kandydatów (brak wymaganych kwalifikacji lub doświadczenia zawodowego) oraz oferowane warunki pracy (wynagrodzenia, czas pracy, miejsce pracy, forma umowy). (…) Pod uwagę trzeba wziąć również zmiany gospodarcze, społeczne i geopolityczne, które w znaczny sposób kształtują rynek, m.in. starzenie się społeczeństwa oraz zmiany cywilizacyjne. Warto także podkreślić, że coraz częściej dyskutowaną kwestią stają się zawody związane z zieloną gospodarką, które nie mają przełożenia na określone przez ekspertów deficyty, ale stanowią wyzwanie dla współczesnego rynku pracy.".

Zawody zrównoważone - dolnośląskie

Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców. Jeżeli chodzi o dolnośląskie to zawody zrównoważone kształtują się następująco: brukarze, cieśle, stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, kelnerzy i barmani, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, robotnicy obróbki drewna i stolarze, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, szefowie kuchni, ślusarze, zaopatrzeniowcy i dostawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA