REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie zawody jest największy popyt - dolnośląskie 2024

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Na jakie zawody jest największy popyt - dolnośląskie 2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na jakie zawody jest największy popyt? Kogo brakuje na rynku pracy? Na jakie zawody będzie zapotrzebowanie na rynku pracy 2024? Poniżej odpowiedzi na pytania i analiza sytuacji na Dolnym Śląsku.

Sytuacja na rynku pracy na Dolnym Śląsku w 2024 roku

Sytuacja na dolnośląskim rynku pracy jest dość umiarkowana. Tak było w 2023 roku jak i jest teraz w 2024. Oczywiście istnieją zawody deficytowe - zresztą jak we wszystkich województwach, czyli takie, w których brakuje pracowników - co jest bolączką pracodawców, ale pomimo tego istnieje znaczne zrównoważenie. Sytuacja na zachodzie Polski niemalże zawsze lepiej kształtowała się niż na południu czy wschodzie Polski, np. w województwie świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim czy podlaskim. Jak pokazują analizy z Barometru zawodów na 2024 rok sytuacja w większości zawodów pod kątem zapotrzebowania na pracowników jest coraz bardziej zrównoważona. Największe braki kadrowe da się zauważyć w kilku branżach, ale ta tendencja utrzymuje się w tych zawodach niemalże dla całej Polski, nie tylko dla województwa dolnośląskiego. Największe braki pracowników mają miejsce w takich branżach: budowalna, sektor edukacyjny, służby mundurowe czy branża opiekuńczo-medyczna. Wydaje się, że w przypadku branży budowlanej czy opiekuńczo-medycznej można to wytłumaczyć w ten sposób, że stosunkowo blisko jest granica państwa. Polacy wolą niekiedy pracować w Niemczech, gdzie choćby nawet minimalne wynagrodzenie, inne świadczenia pieniężne, jak warunki socjalne i BHP są znacznie większe niż w Polsce. Istnieje duża grupa tzw. pracowników przygranicznych.

REKLAMA

Autopromocja

Praca dolnośląskie - gdzie szukać? 

Poniżej wykaz zawodów deficytowych, tj. takich, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy). 

Przykład
W takich zawodach brakuje na Dolnym Śląsku pracowników w 2024 roku:

Zawody deficytowe to: elektrycy, elektromechanicy, elektromonterzy, fizjoterapeuci, masażyści, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, kierowcy ciągników siodłowych, kucharze, lekarze, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pedagodzy, pielęgniarki i położne, pomoce kuchenne, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, pracownicy służb mundurowych, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, robotnicy budowlani, samodzielni księgowi, spawacze, ślusarze.

Bolesławiec - deficyt w zawodzie ceramika

Jak wynika z raportu, unikalnym zawodem deficytowym w skali województwa, ale również kraju, jest zawód ceramika przemysłowego w powiecie bolesławieckim, który słynie ze znanych na całym świecie wyrobów ceramiki stołowej i użytkowe.

Dlaczego brakuje pracowników? Jakie są przyczyny deficytowych zawodów?

Jak wskazują autorzy raportu: "Występującej luki kadrowej na regionalnym rynku pracy są niemożliwe do wypełnienia nawet z pomocą siły roboczej z zagranicy (cudzoziemców). Wśród przyczyn występujących niedoborów na rynku pracy, uczestnicy paneli wskazywali, iż powodami takiej sytuacji są brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy (ze względu na rozwój branży, zmiany demograficzne), nie spełnianie wymagań pracodawców przez kandydatów (brak wymaganych kwalifikacji lub doświadczenia zawodowego) oraz oferowane warunki pracy (wynagrodzenia, czas pracy, miejsce pracy, forma umowy). (…) Pod uwagę trzeba wziąć również zmiany gospodarcze, społeczne i geopolityczne, które w znaczny sposób kształtują rynek, m.in. starzenie się społeczeństwa oraz zmiany cywilizacyjne. Warto także podkreślić, że coraz częściej dyskutowaną kwestią stają się zawody związane z zieloną gospodarką, które nie mają przełożenia na określone przez ekspertów deficyty, ale stanowią wyzwanie dla współczesnego rynku pracy.".

Zawody zrównoważone - dolnośląskie

Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców. Jeżeli chodzi o dolnośląskie to zawody zrównoważone kształtują się następująco: brukarze, cieśle, stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, kelnerzy i barmani, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, robotnicy obróbki drewna i stolarze, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, szefowie kuchni, ślusarze, zaopatrzeniowcy i dostawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA