Skierowanie pracownika do pracy w Polsce (art. 67(1))
REKLAMA
REKLAMA
Treść rozdziału IIa Kodeksu pracy odpowiada dyrektywom europejskim o bezpieczeństwie i ochronie zdrowia pracowników zatrudnionych na podstawie stosunku pracy o określonym czasie trwania lub stosunku pracy czasowej oraz delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Bez względu na to, jakie prawo stosuje się do pracowników delegowanych, zapewnia się im określone warunki zatrudnienia, obowiązujące w państwie wykonywania pracy na podstawie ustaw, rozporządzeń, aktów administracyjnych, a także powszechnie obowiązujących układów zbiorowych pracy, jeżeli dotyczą one działalności wymienionej w załączniku do tej dyrektywy.
REKLAMA
Przeczytaj również: Kiedy wygasa umowa o pracę? (art. 63)
Art. 67(1) obejmuje swoim zakresem podmiotowym określoną kategorię pracodawców i określoną kategorię pracowników. Pracodawcy, do których stosuje się przepisy rozdział IIa, mają siedzibę w innym niż Polska państwie będącym członkiem Unii Europejskiej. Krąg pracowników takiego pracodawcy, objętych ochroną w zakresie warunków zatrudnienia, wyznacza katalog celów, dla których zostają oni skierowani do pracy na terytorium Polski. Jest to katalog zamknięty i obejmuje skierowanie do pracy w związku:
1) z realizacją umowy zawartej z podmiotem zagranicznym, którym jest każdy pracodawca działający na terenie Polski,
2) ze skierowaniem do pracy w oddziale (filii) pracodawcy kierującego, mających siedziby na terenie Polski,
3) ze skierowaniem pracownika tymczasowego zatrudnionego u pracodawcy będącego agencją pracy tymczasowej, mającego siedzibę na terenie innego niż Polska kraju Unii Europejskiej, do pracy u pracodawcy-użytkownika na terenie Polski. Skierowanie następuje w wyniku umowy między pracodawcami.
Zapoznaj się z serwisem: Umowy
Przepisy rozdziału IIa Kodeksu pracy mają zastosowanie nie tylko do pracowników kierowanych do pracy na podstawie umowy na czas określony, ale również na podstawie umowy na czas nieokreślony.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat