REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o przerwy na karmienie dziecka piersią – wzór pisma

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Wniosek o przerwy na karmienie dziecka piersią – wzór pisma
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nie wiesz jak powinien wyglądać wniosek o przerwy (przerwę) na karmienie dziecka piersią. Poniżej wzór pisma i wyjaśnienie najbardziej wątpliwych zagadnień związanych z karmieniem piersią.
rozwiń >

Przerwy na karmienie piersią

Prawo pracy przewiduje szereg uprawnień związanych z rodzicielstwem. Pod szczególną ochroną znajdują się pracownice w ciąży jak i te, które urodziły dziecko. Posiadają uprawnienia, które pozwalają im godzić rodzicielstwo z rozwojem i pracą zawodową. Jednym z istotnych uprawnień jest to, że pracownicy przysługują przerwy na karmienie piersią. Jest jednak co do tego wyjątek, ponieważ pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. 

REKLAMA

Autopromocja
Ważne
Wymiar tych przerw zależy od liczby karmionych dzieci i dziennego czasu świadczenia pracy:
  • do 4 godzin pracy dziennie przerwa nie przysługuje;
  • od 4 do 6 godzin przysługuje jedna przerwa;
  • od 6 godzin przysługują 2 przerwy.

Pracownica karmiąca:

  • dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych (30 min) przerw w pracy. Łącznie jest to 1 godzina. Co ważne, na wniosek pracownicy przerwy na karmienie piersią mogą być udzielane łącznie.
  • więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Łącznie jest to 1h 30 min. Tutaj również, na wniosek pracownicy przerwy na karmienie piersią mogą być udzielane łącznie.

PRZERWY SĄ WLICZANE DO CZASU PRACY I SĄ PŁATNE!

Jak podkreśla PIP: W praktyce najczęściej pracownice wykorzystują przerwy na karmienie łącznie, co prowadzi do skrócenia dobowego wymiaru czasu pracy, dzięki czemu pracownica może zakończyć pracę o godzinę wcześniej (lub półtorej godziny, gdy karmi dwoje dzieci) albo rozpocząć ją odpowiednio później. Taka praktyka jest dozwolona.

Oświadczenie pracownicy dla pracodawcy o karmieniu piersią

Jak podkreśla PIP: Przerwy na karmienie udzielane są na wniosek pracownicy, na podstawie jej oświadczenia, że karmi dziecko piersią. Obowiązujące przepisy nie upoważniają pracodawcy do żądania od pracownicy przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią.  Nie jest wymagana zgoda pracodawcy ani co do udzielenia przerw, ani co do ich czasu. Pracownica o czasie karmienia decyduje samodzielnie.

Jeżeli jednak pojawią się uzasadnione wątpliwości pracodawcy co do prawdziwości karmienia dziecka piersią, wydaje się, że ma on prawo zażądać zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ten fakt. W literaturze przedmiotu wskazuje się: "Prawo do korzystania z wyżej wymienionych przerw przysługuje pracownicom dopóty, dopóki karmią dziecko piersią. Na żądanie pracodawcy, od którego pracownica domaga się udzielenia zwolnienia od pracy w celu nakarmienia dziecka piersią, jest ona obowiązana przedstawić stosowne zaświadczenie lekarza.". - zob. komentarz do KP, prof. A.M. Świątkowski.

Wniosek o przerwę na karmienie piersią

 

Przerwy na karmienie piersią a normy czasu pracy

Przerwy na karmienie piersią nie obniżają normy czasu pracy. Przerwy te jedynie wliczają się do czasu pracy, co oznacza, że przyjmuje się, iż pracownica korzystająca z dwóch przerw, której wymiar dzienny wynosi 8 godzin, pracuje 8 godzin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do jakiego wieku dziecka można korzystać z przerw na karmienie piersią?

Przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465) nie wprowadzają żadnych przesłanek dotyczących wieku dziecka, które może być karmione piersią. Można więc uznać, że prawo do przerw w pracy przysługuje przez cały okres karmienia piersią, nawet jeżeli dziecko jest karmione piersią np. w wieku dwóch lat. Jednak jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 miesiąca. Po tym okresie uzupełniająco do końca 2. roku życia, czy nawet później, jeśli matka i dziecko tego potrzebują.

Przerwa na karmienie piersią a ½ etatu

Warto wiedzieć, że jeżeli np. pracownica karmiąca piersią jedno dziecko zatrudniona jest na 1/2 etatu w zakładzie pracy, tj. pracuje średnio 20 godzin w tygodniu i np. wykonuje pracę przez trzy dni w tygodniu po 6 godzin, w każdym dniu pracy przysługują jej dwie przerwy po 30 minut. Warto wtedy ukształtować swoją sytuację tak, aby nie pracować np. przez 5 dni w tygodniu mniej niż 4 godziny, bo wówczas przerwa nie przysługuje. 

Czy karmienie piersią chroni przed zwolnieniem z pracy?

Nie, przepisy Kodeksu pracy, nie przewidują ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę w związku z faktem korzystania z przerw na karmienie dziecka piersią. Jednak ważne jest to, że kobiety karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na jej zdrowie czy zdrowie dziecka karmionego.

Kary za nieudzielenie przerwy na karmienie piersią

Za nieudzielenie przerwy na karmienie piersią pracodawcy grozi kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. W takiej sytuacji pracodawca narusza przepisy o czasie pracy i przepisy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta. Skąd taka podwyżka? Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Praca dla nieletnich w wakacje

Młode osoby chcą w wakacje odpoczywać, ale też pracować i się rozwijać. Zatrudnienie małoletnich i młodocianych osób podlega w Polsce ścisłym regulacjom prawnym, które mają na celu ochronę ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Poniżej najważniejsze prawa i obowiązki.

Wpłaty do PPK pracodawcy są jego kosztami uzyskania przychodów

Jeżeli wpłaty do PPK, finansowane przez pracodawcę, zostały dokonane w terminie, są dla niego kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, za który należne jest wynagrodzenie, od którego zostały naliczone. Wpłaty do PPK przekazane do instytucji finansowej po terminie są kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały dokonane.

ZNP i min. edukacji Barbara Nowacka: 15% podwyżki, 500 zł dodatek, wycieczki, 300% nagroda jubileuszowa

Trwają rozmowy min. edukacji Barbary Nowackiej i kierownictwa ZNP o szeregu zmian w prawie polepszających sytuację bytową i zawodową nauczycieli. Nauczyciele postulują: 15% podwyżki w 2025 r., 500 zł dodatek za wychowawstwo, wynagrodzenia za wycieczki, nagroda jubileuszowa 45 lat.

REKLAMA

Rynek pracodawcy [WYWIAD]

Czy niskie bezrobocie w 2024 roku wystarczy, abyśmy mieli w Polsce rynek pracownika? Czy rzeczywiście nigdy nie będzie rynku pracodawcy? A może już jest? To, jak rozkładają się siły na rynku pracy, zależy od branży czy specjalizacji.

Zwolnienie podczas urlopu. Kiedy pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia?

Zwolnienie podczas urlopu. Sprawdź, kiedy jesteś chroniony przez Kodeks Pracy i pracodawca nie może wręczyć Ci wypowiedzenia. Podpowiada ekspertka HR z Forvis Mazars w Polsce Katarzyna Mikołajewska.

21 dni darmowej rehabilitacji [dla kogo, kiedy, jaki wniosek]

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych - zbliża się ważny termin 31 lipca 2024 r. do tego czasu pewna grupa ubezpieczonych musi opłacić składki macierzyńskie, wypadkowe i chorobowe. Nie można tego przegapić, szczególnie teraz kiedy zbliża się sezon żniw.

REKLAMA

Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

REKLAMA