REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy wykaz zawodów branżowych

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Nowy wykaz zawodów branżowych

REKLAMA

REKLAMA

Nowy wykaz zawodów branżowych - Ministerstwo Edukacji i Nauki przekonuje, że konieczne są zmiany! Trwają prace nad nowym wykazem dziedzin zawodowych wraz z przyporządkowanymi do nich zawodami określonymi w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Dlaczego? Zmienia się rynek pracy, zmienia się system szkolnictwa branżowego - konieczne staje się więc uwzględnienie potrzeb pracodawców i dynamicznie rozwijającego się rynku pracy, a zatem i specyfiki poszczególnych zawodów szkolnictwa branżowego i ich powiązania z daną dziedziną zawodową.

Nowy wykaz zawodów branżowych

Nowy wykaz zawodów branżowych - Ministerstwo Edukacji i Nauki przekonuje, że konieczne są zmiany! Trwają prace nad nowym wykazem dziedzin zawodowych wraz z przyporządkowanymi do nich zawodami określonymi w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Do konsultacji trafił projekt z dnia 8 sierpnia 2023 r. rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie dziedzin zawodowych (dalej: jako projekt). 

Autopromocja

Podstawą do wydania rozporządzenia jest ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 900, dalej jako: ustawa).

Prognoza zapotrzebowania na pracowników

Dlaczego dochodzi do zmian? Zmienia się rynek pracy, zmienia się system szkolnictwa branżowego - konieczne staje się więc uwzględnienie potrzeb pracodawców i dynamicznie rozwijającego się rynku pracy, a zatem i specyfiki poszczególnych zawodów szkolnictwa branżowego i ich powiązania z daną dziedziną zawodową.

To Minister właściwy do spraw oświaty ustala prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.

Prognoza jest ustalana po zasięgnięciu opinii sektorowych rad do spraw kompetencji i Rady Programowej do spraw kompetencji, a także ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego, w oparciu o dane Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie opracowane w szczególności na podstawie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • statystyki publicznej;
 • badania dotyczącego zapotrzebowania rynku pracy na absolwentów szkół prowadzących kształcenie w zawodach szkolnictwa branżowego prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny;
 • danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie ubezpieczeń społecznych;
 • danych systemu informacji oświatowej.

Kiedy ustala się prognozę zapotrzebowania na pracowników?

Prognozę ogłasza się w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w terminie do dnia 1 lutego danego roku.

Branżowe centrum umiejętności - nowość - brzmienie z 28 lipca 2023 r.

Jak wskazuje się w uzasadnieniu do projektu: Określenie wykazu dziedzin zawodowych wraz z przyporządkowanymi do tych dziedzin zawodami z klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego jest konieczne w celu wskazania dziedzin zawodowych, w zakresie których będzie prowadzona działalność poszczególnych branżowych centrów umiejętności. 

Branżowe centrum umiejętności jest placówką kształcenia, szkolenia i egzaminowania o zasięgu ogólnokrajowym, ukierunkowaną branżowo w zakresie jednej z dziedzin zawodowych, integrującą szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, placówki kształcenia ustawicznego, centra kształcenia zawodowego, uczelnie oraz wybrane podmioty, które prowadzą działalność w zakresie tej dziedziny zawodowej, oraz prowadzącą działalność:

1) edukacyjno-szkoleniową,

2) wspierającą współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami,

3) innowacyjno-rozwojową upowszechniającą wiedzę i nowe technologie oraz transformację ekologiczną i cyfrową,

4) wspierającą realizację doradztwa zawodowego dla uczniów i aktywizację zawodową studentów, doktorantów i absolwentów studiów

– skierowaną w szczególności do uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, nauczycieli akademickich oraz pracowników, w zakresie tej dziedziny zawodowej.

Ważne
ŁATWIEJSZY WYBÓR SZKÓŁ

Wykaz dziedzin zawodowych ułatwi pracodawcom, dyrektorom szkół i wszystkim osobom zainteresowanym wybór właściwego branżowego centrum umiejętności w celu realizacji szkoleń, kursów lub innej formy działania zgodnie z ww. obszarami działalności tego centrum.

Przykład
FRAGMENT PROJEKTOWANEGO WYKAZU DZIEDZIN ZAWODOWYCH WRAZ Z PRZYPORZĄDKOWANYMI DO NICH ZAWODAMI OKREŚLONYMI W KLASYFIKACJI ZAWODÓW SZKOLNICTWA BRANŻOWEGO

DZIEDZINA ZAWODOWA: Administracja i archiwistyka - NAZWA ZAWODU: Technik administracji; Technik archiwista; Technik prac biurowych.

DZIEDZINA ZAWODOWA: Agroturystyka - NAZWA ZAWODU: Technik turystyki na obszarach wiejskich.

DZIEDZINA ZAWODOWA: Architektura krajobrazu - NAZWA ZAWODU: Technik architektury krajobrazu.

DZIEDZINA ZAWODOWA: Automatyka przemysłowa - NAZWA ZAWODU: Automatyk; Technik automatyk.

DZIEDZINA ZAWODOWA: Bezpieczeństwo i higiena pracy - NAZWA ZAWODU: Technik bezpieczeństwa i higieny pracy.

DZIEDZINA ZAWODOWA: Budowa i strojenie fortepianów i pianin - NAZWA ZAWODU: Technik budowy i strojenia fortepianów i pianin.

DZIEDZINA ZAWODOWA: Budownictwo i eksploatacja infrastruktury
kolejowej - NAZWA ZAWODU: Monter nawierzchni kolejowej, Technik budownictwa kolejowego. 

DZIEDZINA ZAWODOWA: Cukiernictwo - NAZWA ZAWODU: Cukiernik.

DZIEDZINA ZAWODOWA: Hotelarstwo - NAZWA ZAWODU: Pracownik obsługi hotelowej Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej Technik hotelarstwa.

Kiedy wchodzi w życie nowy wykaz zawodów?

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Decimus Maximus
  2023-08-17 07:34:06
  Pierw zaorali szkoły zawodowe, a teraz robią "nową" listę zawodów. Swoją drogą, gdyby nie minister MEiN, to normalnie nie powstałyby te zawody. Kto by nam budował linie kolejowe?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

REKLAMA

W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

REKLAMA