REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruchomy czas pracy 2024

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Ruchomy czas pracy 2024
Ruchomy czas pracy 2024
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ruchomy czas pracy 2024 - o to kilka wątpliwości: Na czym polega ruchomy system czasu pracy? W jaki sposób wprowadzić ruchomy czas pracy? Czym się różni ruchomy czas pracy od równoważnego? Czy pracownik może rozpoczynać pracę o różnych godzinach?
rozwiń >

Ruchomy czas pracy 2024 - różne godziny rozpoczynania pracy

Ruchomy czas pracy jest uregulowany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465, dalej jako: KP). 

Autopromocja

Tak jak w 2023 r. tak i w 2023 r. będą obowiązywała przepisy dotyczące ruchomego czasu pracy. Są one jednak ogólne, ponieważ to w dużej mierze pracownik a czasami pracodawca decydują jak będzie się kształtował czas pracy. Ustawodawca daje jedynie kilka wytycznych w tym zakresie.

Co oznacza sformułowanie ruchomy czas pracy i jak należy układać godziny pracy? Ruchomy czas pracy jest formą elastycznego czasu pracy, ponieważ może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy. Oczywiście ma się to odbywać w dniach, które zgodnie z tym rozkładem tego ruchomego czasu pracy są dla pracowników dniami pracy. Ruchomy czas pracy to jedna z najbardziej pożądanych wśród pracownik metod organizacji czasu pracy. Taki system czasu pracy daję pracownikowi możliwość godzenia obowiązków rodzinnych (np. zaprowadzenie dziecka do przedszkola) z obowiązkami zawodowymi. 

Przedział godzin rozpoczynania pracy

Istotą ruchomego czasu pracy jest również to, że rozkład czasu pracy może przewidywać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.

Przykład
Przepis art. 140 zn. 1 KP pozwala stosować ruchomy czas pracy w dwóch odmianach:
 • jako ustalanie rozkładów czasu pracy przewidujących różne godziny rozpoczynania pracy w dniach pracy pracowników;
 • jako określanie przedziału czasu, w którym pracownik powinien podjąć pracę.

W praktyce jest to najczęściej od 1 do 3 godzin, np. 7:00 – 10:00. To najbardziej popularna i atrakcyjna dla pracowników formuła. Pracownik kończy pracę, gdy przepracuje tyle godzin, ile wynika z obowiązującego go dobowego wymiaru czasu pracy (np. przy pełnym wymiarze – po 8 godzinach pracy). To powoduje, że w ciągu tygodnia pracownik może kończyć pracę w różnych godzinach.

Prawo do odpoczynku a ruchomy czas pracy

Bardzo ważne jest to, że należy tak kształtować czas pracy przy ruchomym czasie pracy, aby nie doszło do zaburzenia pracy i odpoczynku. Musi być zachowane 11 godzin dobowego odpoczynku i 35 godzin tygodniowego odpoczynku. Zatem wykonywanie pracy w ruchomym systemie czasu pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa. W konsekwencji przy takiej organizacji czasu pracy ważne jest, aby starannie ewidencjonować godziny pracy pracowników, żeby można było określić godzinę rozpoczęcia pracy dla każdego z nich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wprowadzić ruchomy system czasu pracy?

Wprowadzenie ruchomego/elastycznego rozkładu czasu pracy może mieć miejsce:

 • w układzie zbiorowym pracy;
 • w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy - jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe;
 • na pisemny wniosek pracownika.

Praca w ruchomym systemie a godziny nadliczbowe

W rozkładach ruchomego czasu pracy ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Jak podkreśla prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk: "Wezwanie pracownika do pracy przed godzinami rozkładowymi kumuluje się z pracą już zakończoną i stanowi nadgodziny. W przypadku elastyczności po stronie pracownika sytuacja wygląda podobnie, z tą różnica, że granicą powstania nadgodzin jest wezwanie pracownika do pracy przed widełkami, w których ma on prawo do samodzielnego rozpoczęcia pracy. Wydaje się bowiem, że odniesienie się wyłącznie do doby rozpoczętej na skutek decyzji własnej pracownika byłoby zbyt restrykcyjne.".

Korzyści dla pracodawcy wprowadzającego ruchomy system czasu pracy

 • Kształtuje pozytywny wizerunek pracodawcy, który dba o szczególne potrzeby swoich pracowników.
 • Obniża liczbę nieobecności pracowników, którzy biorą wolne na załatwianie prywatnych spraw.
 • Ogranicza pracę w godzinach nadliczbowych i liczbę spóźnień pracowników.
 • Kontynuuje współpracę z pracownikami, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, a którzy dzięki elastycznym rozwiązaniom mogą wykonywać swoją pracę na innych zasadach.
 • Zyskuje lojalnych, bardziej zmotywowanych pracowników.

Korzyści dla pracownika korzystającego z ruchomego systemu czasu pracy

 • Może być aktywny zawodowo pomimo trudnej sytuacji życiowej.
 • Zyskuje możliwość pracy w większym komforcie (przed przyjściem części pracowników lub po ich wyjściu z pracy).
 • Może załatwić sprawy prywatne przed lub po pracy, dzięki czemu nie musi brać dnia wolnego.
 • Może oszczędzić czas na dojazdach, dzięki ominięciu godzin szczytu.

Przykładowe urzędy w ramach służby cywilnej, które wprowadziły ruchomy system czasu pracy

Poniżej znajdują się przykładowe urzędy w ramach służby cywilnej, które wprowadziły ruchomy system czasu pracy:

 1. Archiwum Państwowe w Koszalinie
 2. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
 3. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
 4. Ministerstwo Finansów
 5. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Chorzowie
 6. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie
 7. Urząd Statystyczny w Opolu
 8. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie
 9. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Białymstoku
 10. Wyższy Urząd Górniczy.

Czym się różni ruchomy czas pracy od równoważnego?

W równoważnym systemie czasu pracy dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy. Przy ruchomym systemie czasu pracy zwykle się tego nie robi. To przedłużenie w równoważnym systemie może mieć miejsce, jednak nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Zolza
  2023-12-27 20:00:38
  To jest dobre ha wszystkie ustaw(ki) dla budżetówki. Nue wyobrażam sobie pani kasjerki, która przyjdzie na 10 tą do pracy, bo musi dziecko zaprowadzić do przedszlola! Chore to, jedni będą zapieradalac na innych.
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

REKLAMA

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

REKLAMA