REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruchomy czas pracy 2024

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Ruchomy czas pracy 2024
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ruchomy czas pracy 2024 - o to kilka wątpliwości: Na czym polega ruchomy system czasu pracy? W jaki sposób wprowadzić ruchomy czas pracy? Czym się różni ruchomy czas pracy od równoważnego? Czy pracownik może rozpoczynać pracę o różnych godzinach?
rozwiń >

Ruchomy czas pracy 2024 - różne godziny rozpoczynania pracy

Ruchomy czas pracy jest uregulowany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465, dalej jako: KP). 

Autopromocja

Tak jak w 2023 r. tak i w 2023 r. będą obowiązywała przepisy dotyczące ruchomego czasu pracy. Są one jednak ogólne, ponieważ to w dużej mierze pracownik a czasami pracodawca decydują jak będzie się kształtował czas pracy. Ustawodawca daje jedynie kilka wytycznych w tym zakresie.

Co oznacza sformułowanie ruchomy czas pracy i jak należy układać godziny pracy? Ruchomy czas pracy jest formą elastycznego czasu pracy, ponieważ może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy. Oczywiście ma się to odbywać w dniach, które zgodnie z tym rozkładem tego ruchomego czasu pracy są dla pracowników dniami pracy. Ruchomy czas pracy to jedna z najbardziej pożądanych wśród pracownik metod organizacji czasu pracy. Taki system czasu pracy daję pracownikowi możliwość godzenia obowiązków rodzinnych (np. zaprowadzenie dziecka do przedszkola) z obowiązkami zawodowymi. 

Przedział godzin rozpoczynania pracy

Istotą ruchomego czasu pracy jest również to, że rozkład czasu pracy może przewidywać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.

Przykład
Przepis art. 140 zn. 1 KP pozwala stosować ruchomy czas pracy w dwóch odmianach:
  • jako ustalanie rozkładów czasu pracy przewidujących różne godziny rozpoczynania pracy w dniach pracy pracowników;
  • jako określanie przedziału czasu, w którym pracownik powinien podjąć pracę.

W praktyce jest to najczęściej od 1 do 3 godzin, np. 7:00 – 10:00. To najbardziej popularna i atrakcyjna dla pracowników formuła. Pracownik kończy pracę, gdy przepracuje tyle godzin, ile wynika z obowiązującego go dobowego wymiaru czasu pracy (np. przy pełnym wymiarze – po 8 godzinach pracy). To powoduje, że w ciągu tygodnia pracownik może kończyć pracę w różnych godzinach.

Prawo do odpoczynku a ruchomy czas pracy

Bardzo ważne jest to, że należy tak kształtować czas pracy przy ruchomym czasie pracy, aby nie doszło do zaburzenia pracy i odpoczynku. Musi być zachowane 11 godzin dobowego odpoczynku i 35 godzin tygodniowego odpoczynku. Zatem wykonywanie pracy w ruchomym systemie czasu pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa. W konsekwencji przy takiej organizacji czasu pracy ważne jest, aby starannie ewidencjonować godziny pracy pracowników, żeby można było określić godzinę rozpoczęcia pracy dla każdego z nich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wprowadzić ruchomy system czasu pracy?

Wprowadzenie ruchomego/elastycznego rozkładu czasu pracy może mieć miejsce:

  • w układzie zbiorowym pracy;
  • w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy - jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe;
  • na pisemny wniosek pracownika.

Praca w ruchomym systemie a godziny nadliczbowe

W rozkładach ruchomego czasu pracy ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Jak podkreśla prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk: "Wezwanie pracownika do pracy przed godzinami rozkładowymi kumuluje się z pracą już zakończoną i stanowi nadgodziny. W przypadku elastyczności po stronie pracownika sytuacja wygląda podobnie, z tą różnica, że granicą powstania nadgodzin jest wezwanie pracownika do pracy przed widełkami, w których ma on prawo do samodzielnego rozpoczęcia pracy. Wydaje się bowiem, że odniesienie się wyłącznie do doby rozpoczętej na skutek decyzji własnej pracownika byłoby zbyt restrykcyjne.".

Korzyści dla pracodawcy wprowadzającego ruchomy system czasu pracy

  • Kształtuje pozytywny wizerunek pracodawcy, który dba o szczególne potrzeby swoich pracowników.
  • Obniża liczbę nieobecności pracowników, którzy biorą wolne na załatwianie prywatnych spraw.
  • Ogranicza pracę w godzinach nadliczbowych i liczbę spóźnień pracowników.
  • Kontynuuje współpracę z pracownikami, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, a którzy dzięki elastycznym rozwiązaniom mogą wykonywać swoją pracę na innych zasadach.
  • Zyskuje lojalnych, bardziej zmotywowanych pracowników.

Korzyści dla pracownika korzystającego z ruchomego systemu czasu pracy

  • Może być aktywny zawodowo pomimo trudnej sytuacji życiowej.
  • Zyskuje możliwość pracy w większym komforcie (przed przyjściem części pracowników lub po ich wyjściu z pracy).
  • Może załatwić sprawy prywatne przed lub po pracy, dzięki czemu nie musi brać dnia wolnego.
  • Może oszczędzić czas na dojazdach, dzięki ominięciu godzin szczytu.

Przykładowe urzędy w ramach służby cywilnej, które wprowadziły ruchomy system czasu pracy

Poniżej znajdują się przykładowe urzędy w ramach służby cywilnej, które wprowadziły ruchomy system czasu pracy:

  1. Archiwum Państwowe w Koszalinie
  2. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
  3. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
  4. Ministerstwo Finansów
  5. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Chorzowie
  6. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie
  7. Urząd Statystyczny w Opolu
  8. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie
  9. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Białymstoku
  10. Wyższy Urząd Górniczy.

Czym się różni ruchomy czas pracy od równoważnego?

W równoważnym systemie czasu pracy dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy. Przy ruchomym systemie czasu pracy zwykle się tego nie robi. To przedłużenie w równoważnym systemie może mieć miejsce, jednak nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

REKLAMA

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

REKLAMA

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

REKLAMA