REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruchomy czas pracy 2024

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Ruchomy czas pracy 2024
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ruchomy czas pracy 2024 - o to kilka wątpliwości: Na czym polega ruchomy system czasu pracy? W jaki sposób wprowadzić ruchomy czas pracy? Czym się różni ruchomy czas pracy od równoważnego? Czy pracownik może rozpoczynać pracę o różnych godzinach?
rozwiń >

Ruchomy czas pracy 2024 - różne godziny rozpoczynania pracy

Ruchomy czas pracy jest uregulowany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465, dalej jako: KP). 

REKLAMA

Autopromocja

Tak jak w 2023 r. tak i w 2023 r. będą obowiązywała przepisy dotyczące ruchomego czasu pracy. Są one jednak ogólne, ponieważ to w dużej mierze pracownik a czasami pracodawca decydują jak będzie się kształtował czas pracy. Ustawodawca daje jedynie kilka wytycznych w tym zakresie.

Co oznacza sformułowanie ruchomy czas pracy i jak należy układać godziny pracy? Ruchomy czas pracy jest formą elastycznego czasu pracy, ponieważ może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy. Oczywiście ma się to odbywać w dniach, które zgodnie z tym rozkładem tego ruchomego czasu pracy są dla pracowników dniami pracy. Ruchomy czas pracy to jedna z najbardziej pożądanych wśród pracownik metod organizacji czasu pracy. Taki system czasu pracy daję pracownikowi możliwość godzenia obowiązków rodzinnych (np. zaprowadzenie dziecka do przedszkola) z obowiązkami zawodowymi. 

Przedział godzin rozpoczynania pracy

Istotą ruchomego czasu pracy jest również to, że rozkład czasu pracy może przewidywać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.

Przykład
Przepis art. 140 zn. 1 KP pozwala stosować ruchomy czas pracy w dwóch odmianach:
 • jako ustalanie rozkładów czasu pracy przewidujących różne godziny rozpoczynania pracy w dniach pracy pracowników;
 • jako określanie przedziału czasu, w którym pracownik powinien podjąć pracę.

W praktyce jest to najczęściej od 1 do 3 godzin, np. 7:00 – 10:00. To najbardziej popularna i atrakcyjna dla pracowników formuła. Pracownik kończy pracę, gdy przepracuje tyle godzin, ile wynika z obowiązującego go dobowego wymiaru czasu pracy (np. przy pełnym wymiarze – po 8 godzinach pracy). To powoduje, że w ciągu tygodnia pracownik może kończyć pracę w różnych godzinach.

Prawo do odpoczynku a ruchomy czas pracy

Bardzo ważne jest to, że należy tak kształtować czas pracy przy ruchomym czasie pracy, aby nie doszło do zaburzenia pracy i odpoczynku. Musi być zachowane 11 godzin dobowego odpoczynku i 35 godzin tygodniowego odpoczynku. Zatem wykonywanie pracy w ruchomym systemie czasu pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa. W konsekwencji przy takiej organizacji czasu pracy ważne jest, aby starannie ewidencjonować godziny pracy pracowników, żeby można było określić godzinę rozpoczęcia pracy dla każdego z nich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wprowadzić ruchomy system czasu pracy?

Wprowadzenie ruchomego/elastycznego rozkładu czasu pracy może mieć miejsce:

 • w układzie zbiorowym pracy;
 • w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy - jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe;
 • na pisemny wniosek pracownika.

Praca w ruchomym systemie a godziny nadliczbowe

W rozkładach ruchomego czasu pracy ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Jak podkreśla prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk: "Wezwanie pracownika do pracy przed godzinami rozkładowymi kumuluje się z pracą już zakończoną i stanowi nadgodziny. W przypadku elastyczności po stronie pracownika sytuacja wygląda podobnie, z tą różnica, że granicą powstania nadgodzin jest wezwanie pracownika do pracy przed widełkami, w których ma on prawo do samodzielnego rozpoczęcia pracy. Wydaje się bowiem, że odniesienie się wyłącznie do doby rozpoczętej na skutek decyzji własnej pracownika byłoby zbyt restrykcyjne.".

Korzyści dla pracodawcy wprowadzającego ruchomy system czasu pracy

 • Kształtuje pozytywny wizerunek pracodawcy, który dba o szczególne potrzeby swoich pracowników.
 • Obniża liczbę nieobecności pracowników, którzy biorą wolne na załatwianie prywatnych spraw.
 • Ogranicza pracę w godzinach nadliczbowych i liczbę spóźnień pracowników.
 • Kontynuuje współpracę z pracownikami, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, a którzy dzięki elastycznym rozwiązaniom mogą wykonywać swoją pracę na innych zasadach.
 • Zyskuje lojalnych, bardziej zmotywowanych pracowników.

Korzyści dla pracownika korzystającego z ruchomego systemu czasu pracy

 • Może być aktywny zawodowo pomimo trudnej sytuacji życiowej.
 • Zyskuje możliwość pracy w większym komforcie (przed przyjściem części pracowników lub po ich wyjściu z pracy).
 • Może załatwić sprawy prywatne przed lub po pracy, dzięki czemu nie musi brać dnia wolnego.
 • Może oszczędzić czas na dojazdach, dzięki ominięciu godzin szczytu.

Przykładowe urzędy w ramach służby cywilnej, które wprowadziły ruchomy system czasu pracy

Poniżej znajdują się przykładowe urzędy w ramach służby cywilnej, które wprowadziły ruchomy system czasu pracy:

 1. Archiwum Państwowe w Koszalinie
 2. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
 3. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
 4. Ministerstwo Finansów
 5. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Chorzowie
 6. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie
 7. Urząd Statystyczny w Opolu
 8. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie
 9. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Białymstoku
 10. Wyższy Urząd Górniczy.

Czym się różni ruchomy czas pracy od równoważnego?

W równoważnym systemie czasu pracy dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy. Przy ruchomym systemie czasu pracy zwykle się tego nie robi. To przedłużenie w równoważnym systemie może mieć miejsce, jednak nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA