REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oddelegowanie a urlop wypoczynkowy

Ewa Preis

REKLAMA

Pracownik został zwolniony ze świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej. Wymiar tego zwolnienia odpowiada liczbie członków związku zawodowego i wynosi 100 godzin miesięcznie. W lipcu br. pracownik ten przebywa na urlopie wypoczynkowym przez 15 dni. Czy wymiar zwolnienia wynosi nadal 100 godzin, czy oblicza się go proporcjonalnie do liczby godzin pracy w miesiącu?

Zakładowa organizacja związkowa zgodnie z art. 26 ustawy o związkach zawodowych:

REKLAMA

Autopromocja

• zajmuje stanowiska w indywidualnych sprawach pracowniczych w zakresie unormowanym w przepisach prawa pracy,

• zajmuje stanowiska wobec pracodawcy i organu samorządu załogi w sprawach dotyczących zbiorowych interesów i praw pracowników,

• sprawuje kontrolę nad przestrzeganiem w zakładzie pracy przepisów prawa pracy, a w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,

• kieruje działalnością społecznej inspekcji pracy i współdziała z Państwową Inspekcją Pracy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• zajmuje się warunkami życia emerytów i rencistów.

W celu umożliwienia prawidłowej realizacji zadań nałożonych na związki zawodowe ustawodawca przewidział prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy działaczy związkowych na okres kadencji. Wymiar tego zwolnienia uzależniony jest od liczby członków związku zatrudnionych w zakładzie pracy. Jeżeli liczba ta jest mniejsza niż 150, wówczas prawo do zwolnienia przysługuje częściowo jednemu pracownikowi. Potwierdza to zapis art. 31 ustawy o związkach zawodowych.

Zwolnienie ze świadczenia pracy w zarządzie zakładowej organizacji związkowej oznacza, że przy określonym miesięcznym wymiarze czasu pracy, zwolniony pracownik przez ustalony wymiar zwolnienia będzie wykonywał pracę związkową. Wymiar tego zwolnienia będzie zaliczony do miesięcznego wymiaru czasu pracy.

W lipcu br. do przepracowania jest 23 dni, co daje miesięczny wymiar czasu pracy 184 godziny. Z tego czasu pracy 100 godzin przeznaczonych jest na pracę związkową, a 84 godziny na wykonywanie pracy określonej w umowie o pracę.

Rozkład czasu pracy, w tym godzin przeznaczonych na pracę związkową, powinien być określony w harmonogramie na każdy miesiąc.

Udzielając pracownikowi częściowo zwolnionemu ze świadczenia pracy do pracy w zarządzie zakładowej organizacji związkowej urlopu wypoczynkowego, pracodawca odlicza z puli godzinowego wymiaru urlopu tyle godzin, ile miał do przepracowania w okresie tego urlopu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pracownik będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego w wymiarze 15 dni roboczych. Tak więc w tym czasie pracownik miał do przepracowania 120 godzin. Po powrocie z urlopu będzie musiał pracować jeszcze 64 godziny.

Z ustalonego harmonogramu czasu pracy będzie wynikało, czy w okresie urlopu wypoczynkowego przypadały dni przeznaczone na pracę związkową czy też nie.

Może się okazać, że godziny zwolnienia ze świadczenia pracy przypadały w całości w okresie udzielonego urlopu wypoczynkowego i pracownik po powrocie z odpoczynku przez pozostałą część miesiąca będzie wykonywał pracę ustaloną w umowie o pracę.

Przy innym wariancie z harmonogramu rozkładu czasu pracy może wynikać, że po urlopie wypoczynkowym przez pozostałe 64 godziny pracownik będzie wykonywał jedynie pracę związkową.

Należy zaznaczyć, że wymiar zwolnienia ze świadczenia pracy do pracy w zarządzie zakładowej organizacji związkowej „niezrealizowany” w danym miesiącu z powodu urlopu wypoczynkowego nie przechodzi na następny miesiąc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA