REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryzys gospodarczy i niskie płace

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Kryzys gospodarczy i niskie płace
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zakończyć kryzys rosnących kosztów utrzymania: podnieść płace, opodatkować zyski! Takie hasło przewodnie towarzyszy kampanii, którą prowadzi Europejska Konfederacja Związków Zawodowych, czyli Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (dalej: ETUC). Związki podkreślają konieczność wyrównania płacy pomiędzy kobietami i mężczyznami jak i ogólnie zagwarantowanie wyższych wynagrodzeń.

Nadmiarowe zyski - nie wzrost płac - przyczyny inflacji

Jak wskazuje ETUC, aktualny kryzys w UE jest napędzany przez nadmiarowe zyski – nie wzrost płac. Zdaniem związków, go wcale nie płace (wysokie czy to niskie) są przyczyną inflacji. Ich zdaniem pracownicy są ofiarami kryzysu, a ich płace spadają, podczas gdy ceny towarów codziennego użytku rosną. Ze zjawiskiem tym, mamy oczywiście do czynienia i w Polsce, gdzie podwyższa minimalnego wynagrodzenia nie rekompensuje już coraz wyższych kosztów życia i utrzymania.

REKLAMA

Związki wzywają pracodawców, rządy i UE do zmian, uznając, że to oni ponoszą odpowiedzialność za podjęcie pilnych działań w celu rozwiązania kryzysu kosztów życia poprzez zapewnienie wzrostu płac, nadzwyczajne wsparcie dla borykających się z problemami rodzin, ograniczenie cen, opodatkowanie i redystrybucję nadmiernych zysków i bogactwa.

Żądania ETUC - 6 punktów do poprawy

Pracownicy i ich związki zawodowe w całej Europie domagają się planu sześciopunktowego, w celu rozwiązania kryzysu kosztów utrzymania i budowy gospodarki przyjaznej pracownikom. Zgodnie z planem ETUC żąda:

  • Podwyżki wynagrodzeń, aby sprostać wzrostowi kosztów życia i zapewnić pracownikom sprawiedliwy udział we wzroście wydajności, a także działań promujących negocjacje zbiorowe jako najlepszy sposób na osiągnięcie sprawiedliwego wynagrodzenia i zrównoważonej gospodarki.
  • Pomocy dla ubogich. Płatności przeznaczonych dla osób, które mają problemy z opłaceniem rachunków za energię, jedzenie i czynsz; prawo do jedzenia i ciepłego domu są prawami człowieka i muszą być chronione. Nie można oczekiwać, że ludzie żyjący w ubóstwie będą płacić rachunki, na które ich nie stać. Należy wprowadzić zakaz odłączania od sieci.
  • Wprowadzenia limitów cenowych, zwłaszcza w odniesieniu do kosztów rachunków za energię, oraz szczelnego podatku od nadmiernych zysków firm energetycznych i innych, by uniemożliwić im spekulowanie na kryzysie, a także innych środków powstrzymujących spekulację, takich jak ograniczenie dywidend, oraz zapobiegających spekulacjom cenami żywności.
  • Ochrony miejsc pracy, tj. aby krajowe i europejskie środki antykryzysowe chroniły dochody i miejsca pracy w przemyśle, usługach i sektorze publicznym.
  • Reformy funkcjonowania rynku energetycznego UE. Uznania, że energia jest dobrem publicznym i inwestowania w usuwanie podstawowych przyczyn kryzysu, takich jak niedoinwestowanie w zieloną energię i konsekwencje prywatyzacji.
  • Udziału związków zawodowych w podejmowanych decyzjach i dialogu społecznego, tj. "miejsca przy stole negocjacyjnym" dla związków zawodowych w celu opracowania i wdrożenia środków antykryzysowych poprzez dialog społeczny. 

Konieczna jest równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn

W maju 2023 r. przewodnicząca UE Ursula von der Leyen przemawiała na kongresie Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych w Berlinie. Wezwała do pełnego i szybkiego wdrożenia na szczeblu krajowym dyrektywy w sprawie przejrzystości wynagrodzeń. Dyrektywa zawiera: zakaz stosowania klauzul dotyczących tajemnicy wynagrodzeń, które umożliwiły utrzymywanie się nierówności wynagrodzeń, a także środki umożliwiające związkom zawodowym zwalczanie dyskryminacji płacowej poprzez układy zbiorowe pracy z pracodawcami. Analiza przeprowadzona przez centrum badawcze EKZZ – Europejski Instytut Związków Zawodowych – wykazała, że jeżeli zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć utrzyma się na obecnym poziomie:

  1. Każdego roku brak działania kosztowałby kobiety średnio 4 256 euro utraconych zarobków;
  2. Kobiety straciłyby od 1 872 do 36 334 euro, gdyby rządy czekały z transpozycją dyrektywy do 2026 r., w Polsce jest to: 2,598 euro.
  3. Kobiety w Austrii, Danii i Niemczech stracą najwięcej, jeśli różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn będzie się utrzymywać.

Niskie wynagrodzenia = brak pracowników

REKLAMA

 Z badań opublikowanych przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych wynika, że pracodawcy muszą oferować lepiej płatne miejsca pracy, aby położyć kres szkodliwemu niedoborowi siły roboczej w Europie. Kryzys inflacyjny temu nie sprzyja. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analiza wskaźnika wolnych miejsc pracy i wynagrodzeń w 22 krajach UE pokazuje, że branże o największym niedoborze siły roboczej płacą średnio o 9% mniej niż sektory, w których łatwiej jest rekrutować. Wynika to z tego, że wskaźnik wolnych miejsc pracy w UE osiągnął w ubiegłym roku rekordowy poziom, powodując problemy produkcyjne w jednej czwartej przedsiębiorstw w UE.  Porównanie przeprowadzone przez instytut badawczy EKZZ, Europejski Instytut Związków Zawodowych (ETUI), pokazuje wyraźny związek między niskimi płacami a wysokim wskaźnikiem pustostanów. Stwierdził on, że:

  1. W całej UE branże, w których najtrudniej jest zatrudnić pracowników, zarabiają średnio o 9 proc. mniej niż te najmniej dotknięte niedoborem siły roboczej.
  2. W 13 z 22 państw członkowskich UE, dla których dostępne są dane sektory, w których niedobory siły roboczej wzrosły najbardziej w latach 2019–2022, również oferowały najniższe płace.
  3. Największe różnice w wynagrodzeniach między sektorami o najwyższym i najniższym wzroście niedoboru siły roboczej odnotowano we Włoszech (4,17 euro za godzinę), Luksemburgu (4,16 euro), Niemczech (3,26 euro), Holandii (2,49 euro) i Grecji (1,51 euro).
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

REKLAMA