REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryzys gospodarczy i niskie płace

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Kryzys gospodarczy i niskie płace
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zakończyć kryzys rosnących kosztów utrzymania: podnieść płace, opodatkować zyski! Takie hasło przewodnie towarzyszy kampanii, którą prowadzi Europejska Konfederacja Związków Zawodowych, czyli Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (dalej: ETUC). Związki podkreślają konieczność wyrównania płacy pomiędzy kobietami i mężczyznami jak i ogólnie zagwarantowanie wyższych wynagrodzeń.

Nadmiarowe zyski - nie wzrost płac - przyczyny inflacji

Jak wskazuje ETUC, aktualny kryzys w UE jest napędzany przez nadmiarowe zyski – nie wzrost płac. Zdaniem związków, go wcale nie płace (wysokie czy to niskie) są przyczyną inflacji. Ich zdaniem pracownicy są ofiarami kryzysu, a ich płace spadają, podczas gdy ceny towarów codziennego użytku rosną. Ze zjawiskiem tym, mamy oczywiście do czynienia i w Polsce, gdzie podwyższa minimalnego wynagrodzenia nie rekompensuje już coraz wyższych kosztów życia i utrzymania.

REKLAMA

Autopromocja

Związki wzywają pracodawców, rządy i UE do zmian, uznając, że to oni ponoszą odpowiedzialność za podjęcie pilnych działań w celu rozwiązania kryzysu kosztów życia poprzez zapewnienie wzrostu płac, nadzwyczajne wsparcie dla borykających się z problemami rodzin, ograniczenie cen, opodatkowanie i redystrybucję nadmiernych zysków i bogactwa.

Żądania ETUC - 6 punktów do poprawy

Pracownicy i ich związki zawodowe w całej Europie domagają się planu sześciopunktowego, w celu rozwiązania kryzysu kosztów utrzymania i budowy gospodarki przyjaznej pracownikom. Zgodnie z planem ETUC żąda:

  • Podwyżki wynagrodzeń, aby sprostać wzrostowi kosztów życia i zapewnić pracownikom sprawiedliwy udział we wzroście wydajności, a także działań promujących negocjacje zbiorowe jako najlepszy sposób na osiągnięcie sprawiedliwego wynagrodzenia i zrównoważonej gospodarki.
  • Pomocy dla ubogich. Płatności przeznaczonych dla osób, które mają problemy z opłaceniem rachunków za energię, jedzenie i czynsz; prawo do jedzenia i ciepłego domu są prawami człowieka i muszą być chronione. Nie można oczekiwać, że ludzie żyjący w ubóstwie będą płacić rachunki, na które ich nie stać. Należy wprowadzić zakaz odłączania od sieci.
  • Wprowadzenia limitów cenowych, zwłaszcza w odniesieniu do kosztów rachunków za energię, oraz szczelnego podatku od nadmiernych zysków firm energetycznych i innych, by uniemożliwić im spekulowanie na kryzysie, a także innych środków powstrzymujących spekulację, takich jak ograniczenie dywidend, oraz zapobiegających spekulacjom cenami żywności.
  • Ochrony miejsc pracy, tj. aby krajowe i europejskie środki antykryzysowe chroniły dochody i miejsca pracy w przemyśle, usługach i sektorze publicznym.
  • Reformy funkcjonowania rynku energetycznego UE. Uznania, że energia jest dobrem publicznym i inwestowania w usuwanie podstawowych przyczyn kryzysu, takich jak niedoinwestowanie w zieloną energię i konsekwencje prywatyzacji.
  • Udziału związków zawodowych w podejmowanych decyzjach i dialogu społecznego, tj. "miejsca przy stole negocjacyjnym" dla związków zawodowych w celu opracowania i wdrożenia środków antykryzysowych poprzez dialog społeczny. 

Konieczna jest równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn

W maju 2023 r. przewodnicząca UE Ursula von der Leyen przemawiała na kongresie Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych w Berlinie. Wezwała do pełnego i szybkiego wdrożenia na szczeblu krajowym dyrektywy w sprawie przejrzystości wynagrodzeń. Dyrektywa zawiera: zakaz stosowania klauzul dotyczących tajemnicy wynagrodzeń, które umożliwiły utrzymywanie się nierówności wynagrodzeń, a także środki umożliwiające związkom zawodowym zwalczanie dyskryminacji płacowej poprzez układy zbiorowe pracy z pracodawcami. Analiza przeprowadzona przez centrum badawcze EKZZ – Europejski Instytut Związków Zawodowych – wykazała, że jeżeli zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć utrzyma się na obecnym poziomie:

  1. Każdego roku brak działania kosztowałby kobiety średnio 4 256 euro utraconych zarobków;
  2. Kobiety straciłyby od 1 872 do 36 334 euro, gdyby rządy czekały z transpozycją dyrektywy do 2026 r., w Polsce jest to: 2,598 euro.
  3. Kobiety w Austrii, Danii i Niemczech stracą najwięcej, jeśli różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn będzie się utrzymywać.

Niskie wynagrodzenia = brak pracowników

 Z badań opublikowanych przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych wynika, że pracodawcy muszą oferować lepiej płatne miejsca pracy, aby położyć kres szkodliwemu niedoborowi siły roboczej w Europie. Kryzys inflacyjny temu nie sprzyja. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analiza wskaźnika wolnych miejsc pracy i wynagrodzeń w 22 krajach UE pokazuje, że branże o największym niedoborze siły roboczej płacą średnio o 9% mniej niż sektory, w których łatwiej jest rekrutować. Wynika to z tego, że wskaźnik wolnych miejsc pracy w UE osiągnął w ubiegłym roku rekordowy poziom, powodując problemy produkcyjne w jednej czwartej przedsiębiorstw w UE.  Porównanie przeprowadzone przez instytut badawczy EKZZ, Europejski Instytut Związków Zawodowych (ETUI), pokazuje wyraźny związek między niskimi płacami a wysokim wskaźnikiem pustostanów. Stwierdził on, że:

  1. W całej UE branże, w których najtrudniej jest zatrudnić pracowników, zarabiają średnio o 9 proc. mniej niż te najmniej dotknięte niedoborem siły roboczej.
  2. W 13 z 22 państw członkowskich UE, dla których dostępne są dane sektory, w których niedobory siły roboczej wzrosły najbardziej w latach 2019–2022, również oferowały najniższe płace.
  3. Największe różnice w wynagrodzeniach między sektorami o najwyższym i najniższym wzroście niedoboru siły roboczej odnotowano we Włoszech (4,17 euro za godzinę), Luksemburgu (4,16 euro), Niemczech (3,26 euro), Holandii (2,49 euro) i Grecji (1,51 euro).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA