Kategorie

Czy zakład pracy ma obowiązek informować organizację związkową o wycofaniu przez jej członków zgody na potrącanie składki związkowej

Jadwiga Krukowska
Zgodnie z wytyczną przewodniczącego związku zawodowego, składki członkowskie przelewamy na konto związkowe. W ostatnim czasie kilka osób zrezygnowało z ich opłacania, składając w tym celu stosowne pisma. Na tej podstawie zaprzestaliśmy potrąceń składek członkowskich, ale nie powiadomiliśmy o tym przewodniczącego związku, który po wypłacie wynagrodzeń zorientował się, że na związkowe konto wpłynęło mniej pieniędzy. W związku z tym zażądał od nas uzasadnienia przez każdego z pracowników decyzji o wycofaniu zgody na potrącanie składki. Czy o zaprzestaniu potrącania składek powinniśmy powiadomić przewodniczącego związku zawodowego lub inny jego organ?

Nie mają Państwo obowiązku powiadamiania przewodniczącego związku zawodowego ani innego organu związkowego o wycofaniu zgody przez pracownika na potrącanie składek członkowskich. Ponadto żądanie od pracownika uzasadnienia rezygnacji z opłacania tych składek jest bezprawne.

UZASADNIENIE

Pracownik należący do związku zawodowego może przekazywać składki związkowe osobiście i bezpośrednio na konto związkowe lub w inny sposób, np. gotówką do kasy związkowej. Może być również zwolniony przez organ zakładowej organizacji związkowej z ich opłacania, jeżeli statut organizacji związkowej dopuszcza taką sytuację, np. ze względu na trudne warunki materialne członka związku. Warunkiem pobierania składek związkowych przez pracodawcę jest pisemny wniosek zakładowej organizacji związkowej, zawierający numer związkowego konta bankowego, na które należy przelewać składki, oraz lista członków i uprzednia, pisemna zgoda każdego pracownika na potrącanie składek w zadeklarowanej przez niego wysokości (art. 331 ustawy o związkach zawodowych).

Odpowiedni wniosek związku zawodowego i zgoda pracownika zobowiązują pracodawcę do pobierania składek i niezwłocznego ich przekazywania na rachunek bankowy wskazany przez związek.

Reklama

Należy przy tym pamiętać, że zgoda pracownika na potrącanie składki związkowej musi być indywidualna i sporządzona na piśmie. Ponadto dokonując potrąceń należności na wniosek pracownika należy mieć na uwadze, że w przypadku tych potrąceń (innych niż na rzecz pracodawcy) wolna od potrąceń jest kwota odpowiadająca 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 91 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy).

Żaden przepis prawa pracy nie nakłada na pracodawcę obowiązku informowania zakładowej organizacji związkowej o wycofaniu zgody przez pracownika na potrącanie składek związkowych. Poza tym pracownicy sekcji płac nie muszą znać powodów, jakimi kierują się członkowie związku, wycofując zgodę na dokonywanie dobrowolnych potrąceń z ich wynagrodzeń. Wycofanie takiej zgody nie wiąże się również z obowiązkiem uzasadniania komukolwiek podjętej przez pracownika decyzji. Decyzja ta wyrażona w formie ustnej jest dla zakładu wiążąca. Jednak do celów dowodowych powinna być złożona na piśmie.


WAŻNE!

Pracownicy należący do związku zawodowego nie muszą uzasadniać swojej decyzji o rezygnacji z opłacania składek członkowskich.

PRZYKŁAD

Reklama

Przewodniczący zakładowej organizacji związkowej złożył do zarządu spółki pismo z wytycznymi w sprawie dokonywania potrąceń składek z wynagrodzeń członków związku. Jednocześnie zwrócił się z prośbą o wyegzekwowanie przez pracownice działu płac wypełnienia specjalnego formularza przez członka związku zawodowego w przypadku jego rezygnacji z członkostwa w związku. Formularz ten zawierał rubrykę, w której należało uzasadnić rezygnację z przynależności do zakładowej organizacji związkowej. Pracownik poinformował ustnie, że nie należy już do związku i nie wyraża zgody na dalsze potrącanie składek związkowych. Odmówił również wypełnienia formularza w tej sprawie. Pracownica działu płac nie uwzględniła ustnego wniosku pracownika i potrąciła składkę.

Pracownik zgłosił sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. W wyniku kontroli inspektor pracy stwierdził, że potrącenie na rzecz związku zostało dokonane bezpodstawnie, gdyż ustne wycofanie zgody na potrącenie jest dla pracodawcy wiążące. W takiej sytuacji pracownica działu płac powinna udokumentować przebieg rozmowy z pracownikiem i np. na tę okoliczność sporządzić notatkę służbową w obecności przełożonego lub współpracownika oraz opatrzyć takie pismo datą i podpisami.

Podstawa prawna:

 • art. 91 Kodeksu pracy,
 • art. 331 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Wyrażenie przez pracownika, bez zachowania formy pisemnej, zgody na dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia za pracę innych należności niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 k.p. jest nieważne (art. 58 § 1 k.c. w związku z art. 91 i 300 k.p.). (Wyrok Sądu Najwyższego z 1 października 1998 r., I PKN 366/98, OSNP 1999/21/684)
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?