REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki wynagrodzeń urzędników i pracowników sądów oraz prokuratur o 20% [nowe widełki]

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Podwyżki wynagrodzeń urzędników i pracowników sądów oraz prokuratur o 20% [nowe widełki]
Podwyżki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń urzędników i pracowników sądów - musiało do tego dojść, bo przecież wielu z nich nie zarabiało nawet minimalnej krajowej, szczególnie w samorządach, gdzie są inne zasady finansowania środków publicznych. Teraz minimum będzie wynosiło 4300 zł. Projekt rozporządzenia jest z dnia 20 marca 2024 r. Aktualnie trwają uzgodnienia międzyresortowe, konsultacje publiczne i opiniowanie, będą więc nowe widełki a podwyżka wyniesie co najmniej 20%.
rozwiń >

Nowe rozporządzenie - nowe stawki wynagrodzeń

Trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu urzędniczego. Co ma zmienić rozporządzenie? Rozporządzenie ma zmienić tabelę wynagrodzenia zasadniczego przysługującego urzędnikom i innym pracownikom sądów i prokuratury.

Autopromocja

Kogo dotyczą podwyżki?

Osoby zatrudnione w sądach powszechnych - urzędnicy i inni pracownicy sądów. Jeżeli chodzi o urzędników to według danych GUS (jednak z końca 2022 r.) jest ich około 29173, a innych pracowników - 2323. Z kolei jeżeli chodzi o osoby zatrudnione w powszechnych jednostkach prokuratury - urzędnicy (około 6839) i inni pracownicy powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (1608). Oczywiście te dane na chwilę obecną są inne. Jednak generalnie można przyjąć, że podwyżki i zmiana widełek dotyczą około 30 tys. osób.

Ile po podwyżkach?

Stanowiska

Wynagrodzenie zasadnicze (aktualnie) 

Wynagrodzenie zasadnicze (po zmianach)

Samodzielne3600 zł – 15 000 zł4300 zł – 18 000 zł
Wspomagające3600 zł – 9750 zł4300 zł – 12 000 zł
Stażysta3600 zł – 5200 zł4300 zł – 6 500 zł
Pomocnicze, obsługi technicznej i gospodarczej3600 zł – 6100 zł4300 zł – 7 500 zł

Czy podwyżka jest na rękę?

Nie, kwoty podanego wynagrodzenia zasadniczego są w wartości brutto a nie netto. Należy więc potrącić od tego podatek i składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe i inne.

Od kiedy wyższe wynagrodzenia dla urzędników i pracowników sądów oraz prokuratur?

Zgodnie z brzmieniem projektu kwoty wynagrodzenia zasadniczego stosuje się do wynagrodzenia zasadniczego przysługującego urzędnikom i innym pracownikom sądów i prokuratury od dnia 1 stycznia 2024 r. Ma być zatem wyrównanie.

Podwyżki - uzasadnienie rządu dla widełek i różnych wynagrodzeń na różnych stanowiskach

Musiało dojść do podwyżek, ponieważ wiele osób odchodzi z szeroko pojętej administracji. Pracy jest dużo i nie jest ona zwykle adekwatnie wynagradzana. Obowiązkiem władz jest zapewnienie prawidłowej organizacji działalności administracyjnej sądów i powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, właściwego poziomu funkcjonowania sekretariatów sądów i powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury oraz wysokiego poziomu kultury pracy, sprawności, racjonalności, szybkości i profesjonalizmu przy wykonywaniu czynności niezbędnych do sprawnego przebiegu postępowań w sądach i w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury. Istnieje potrzeba zróżnicowania wynagrodzenia w zależności od stażu pracy, pełnionej funkcji oraz zajmowanego stanowiska i jego znaczenia dla funkcjonowania sądu lub powszechnych jednostek organizacyjnych
prokuratury, a także potrzebę właściwego teoretycznego i praktycznego przygotowania do wykonywania obowiązków urzędnika sądu lub powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, specyfikę i charakter pracy urzędnika oraz szczególne wymagania dotyczące wykonywania czynności w sądach i powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ustawie budżetowej na rok 2024 z dnia 18 stycznia 2024 r. (Dz. U. poz. 122) w części 15 Sądy powszechne zostały zabezpieczone środki na zwiększenie funduszu wynagrodzeń pracowników jednostek sądownictwa, tj. urzędników, asystentów sędziów, kuratorów zawodowych, specjalistów OZSS oraz pozostałych pracowników, o 20 %. Wzrost ten jest skorelowany z wysokością średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, który (z wyłączeniem osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe) w roku 2024 został ustalony na poziomie 120 %. Łączna kwota wydatków przeznaczonych na podwyższenie wynagrodzeń urzędników i innych pracowników sądów razem z pochodnymi od wynagrodzeń wynosi 596 021 tys. zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Żarty
  2024-03-27 21:04:09
  Widełki dla tego samego stanowiska dot pensji zasadniczej 4,3 tys.-18 tys. to absurd. Przy okazji takiej dowolności płacy pracownicy nadal będą odchodzić. Kto na wolnym rynku poważnie potraktował by taką ofertę? Co na to UE i zasady niwelowania luki płacowej. Rząd robi sobie żarty z pracowników sądów.
  2
 • Edi
  2024-03-28 21:14:03
  To nie jest podwyżka, to jest rewaloryzacja.
  1
 • Iwona 1970
  2024-03-27 15:19:15
  A co z pracownikami niepedagogicznymi w przedszkolu i szkole??? Czy dla nas też są przewidziane podwyżki? Mam wrażenie, że o nas zapomniano.
  2
 • 1 sekretarz kłamie
  2024-03-28 16:29:03
  Wraca komuna . Ludzią chleb i żywnosc podwyzki a resortą siłowym podwyzki . Zaraz zbuduja dla nich sklepy i stacje paliw , gdzie paliwo będzie po 5,19 . PRL 2 .
  2
 • Eliza
  2024-03-28 04:10:48
  W mojej firmie jak zwykle polecieli sobie z podwyżkami, tak debatowali i wyszli na swoim aby nie dać zadużo pracownikom :(
  1
 • Aga
  2024-03-31 09:41:20
  Ja tylko dodam,że w sądach mają wysokie nagrody i zarabiają dużo więcej niż w prokuraturach poczynając od wynagrodzenia zasadniczego netto kończąc na wspomnianych nagrodach.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Diety zagraniczne 2024 - tabela

Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

REKLAMA

Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

REKLAMA

Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

REKLAMA