Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka jest płaca minimalna w Niemczech na 2023 rok?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jaka jest płaca minimalna w Niemczech na 2023 rok?
Jaka jest płaca minimalna w Niemczech na 2023 rok?
shutterstock
Jaka jest płaca minimalna w Niemczech na 2023 rok? Ile zarabia się w poszczególnych branżach? Gdzie w UE zarabia się najmniej? Czy jeśli Polak pojedzie do Niemiec będzie zarabiał minimalną stawkę niemiecką?
rozwiń >

Jaka jest płaca minimalna w Niemczech 2023?

Od października 2022 r. płaca minimalna w Niemczech wynosi co do zasady 12 euro za godzinę pracy. Jest to stawka, poniżej której pracodawcy nie mogą schodzić. Wzrost nastąpił o 1,55 euro, ponieważ poprzednio było 10,45 euro.

Trzeba jednak pamiętać, że w Niemczech jest dobrze rozwinięte prawo układowe, które może znacznie korzystniej ustalać stawki minimalne, w stosunku do konkretnych branż i zawodów.

Płaca minimalna – brutto czy netto?

Ustawowa płaca minimalna jest godzinową płacą brutto. Oznacza to, że składki na ubezpieczenie społeczne i podatki są odejmowane od wynagrodzenia godzinowego w wysokości 12 euro, wynagrodzenie netto jest więc mniejsze.

Największy wzrost wynagrodzeń

Instytut Badań nad Zatrudnieniem zakłada, że wraz z wdrożeniem płacy minimalnej w 2023 r. na podwyżkę płac może liczyć około 22% niemieckich pracowników. Z podwyżki skorzysta 6,64 mln osób - powiadomił Instytut Badań Gospodarczych i Społecznych Fundacji Hansa Boecklera. Wśród beneficjentów tej zmiany jest 3,5 mln kobiet i 2,7 mln mężczyzn. W szczególności skorzystają na tym osoby przybyłe do pracy w Niemczech z zagranicy, zatrudnieni marginalnie, pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin oraz pracownicy sektora niskich płac.

Jaka płaca minimalna w Polsce a jaka w Niemczech 2023 r.?

Kwota 12 Euro to w przeliczeniu na PLN jest to około 56,01 zł, podczas gdy w Polsce stawka godzinowa (dla osób nie mających statusu pracowników) od stycznia 2023 r. wnosi 22,80 zł, a dla pracowników około 20,77 zł (3490 zł :168 przy przeciętnej liczbie godzin pracy w miesiącu). Różnica jest ponad dwukrotna. Nie dziwi to, ponieważ Niemcy to kraj, który jest w pierwszej 10-tce krajów, w których zarabia się najwięcej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od kiedy w Niemczech obowiązuje minimalne wynagrodzenie?

Płaca minimalna na skalę ogólnokrajową obowiązuje w Niemczech od 2015 r., wówczas wynosiła 8,50 euro. Wprawdzie przed 2015 r. były uregulowane pewne wytyczne co do wysokości wynagrodzenia, jednak jedynie dla wybranych sektorów.

Jaka kara za niezapewnienie płacy minimalnej w Niemczech?

Kara jest bardzo wysoka, bo za naruszenie ustawy o płacy minimalnej podmiot zatrudniający może zostać ukarany karą grzywną w wysokości do 500 000 euro.

Gdzie uregulowana jest płaca minimalna w Niemczech?

Ustawa regulująca ogólną płacę minimalną (ustawa o płacy minimalnej - das Mindestlohngesetz MiLoG) określa, że każdy pracownik ma prawo do wypłaty od pracodawcy wynagrodzenia co najmniej równego minimalnemu wynagrodzeniu. Poziom płacy minimalnej może zostać zmieniony ustawowym rozporządzeniem rządu federalnego na wniosek stałej komisji partnerów układu zbiorowego. Płaca minimalna została przyjęta decyzją rządu, zazwyczaj jest regulowana na podstawie decyzji niezależnej Komisji ds. Płacy Minimalnej. Komisja ds. Płacy Minimalnej jest powoływana co pięć lat przez rząd federalny, jednak m.in. ze względu na kryzys gospodarczy na świecie i rosnącą inflację rząd zdecydował ustawowo podnieść płacę minimalną. Odpowiednia płaca minimalna przeciwdziała ubóstwu na emeryturze, dumpingowi cenowemu, a tym samym zapewnia uczciwą konkurencję między przedsiębiorstwami, zapobiega niedopłatom i ma na celu utrzymanie w ten sposób równowagi społecznej.

Kiedy kolejny wzrost płacy minimalnej w Niemczech?

Kolejny przewidywany wzrost płacy minimalnej w Niemczech ma nastąpić w 2024 r. Być może Komisja ds. Płacy Minimalnej przedstawi propozycję kolejnej korekty już 30 czerwca 2023 r., jednak ewentualna korekta ma wejść w życie najwcześniej do stycznia 2024 r.

Czy jeśli Polak pojedzie do Niemiec będzie zarabiał minimalną stawkę niemiecką?

Tak, niemiecka płaca minimalna dotyczy również pracowników, którzy są wysyłani do Niemiec z zagranicy – niezależnie od przepisów obowiązujących w kraju pochodzenia, np. w Polsce.

Sektorowe wynagrodzenie minimalne w Niemczech

Niektóre sektory mają również własne wspólnie uzgodnione "płace minimalne". Obowiązują one jednak przed ogólną płacą minimalną tylko wtedy, gdy nie są poniżej tej płacy.

Branża


Nowa płaca godzinowa w euro

Obowiązuje
od

Kształcenie i doskonalenie zawodowe
pracownik pedagogiczny

17,87

1/2023

Pracownik pedagogiczny z dyplomem licencjata

18.41

1/2023

Dekarstwo – pracownicy niewykwalifikowani

13.30

1/2023

Dekarstwo – czeladnicy

14.80

1/2023

Przemysł elektryczny

13.40

1/2023

Przemysł mięsny

12.30

12/2023

Transport pieniędzy i przedmiotów wartościowych (NRW)

20.64

8/2023

Pracownicy tymczasowi

13.00

4/2023

Podwójna podwyżka płacy minimalnej w opiece geriatrycznej

Pracownicy opiekujący się osobami starszymi otrzymają dwie podwyżki płacy minimalnej w 2023 r., jedną od maja, a drugą od grudnia 2023 r.

Stanowisko

Od maja 2023 r

Od grudnia 2023 r

Pomocnicy opiekunów

13,90 euro

14,15 euro

wykwalifikowani pomocnicy opiekuna

14.90 euro

15.25 euro

wykwalifikowani opiekunowie

17.65 euro

18.25 euro

Najlepiej opłacane branże w Niemczech?

W Niemczech, do grup najlepiej zarabiających należą między innymi lekarze, pracownicy wysokiego szczebla w bankach, inżynierowie oraz pracownicy przemysłu farmaceutycznego, energetycznego i chemicznego.

Gdzie w UE zarabia się najmniej?

Kraje UE o szczególnie niskiej płacy minimalnej to m.in. Portugalia, Grecja, Czechy, Chorwacja, Łotwa, Bułgaria, Mołdawia.

Podstawa prawna:

Niemiecka ustawa o płacy minimalnej - das Mindestlohngesetz MiLoG.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • MArta
  2023-03-22 21:53:41
  Kraje UE o szczególnie niskiej płacy minimalnej to m.in. Portugalia, Grecja, Czechy, Chorwacja, Łotwa, Bułgaria, Mołdawia. - Czy tylko ja się dziwię, że Mołdawia jest w unii europejskiej?
  0
 • yano
  2023-03-23 10:01:33
  Dlaczego nigdzie nie ma podanej płacy minimalnej netto. To jakaś tajemnica? Ile wynoszą składki itd.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • BERLINER
  2023-03-23 10:19:55
  BERLIN - DOBRY ZAROBEK TO 2 500 Euro brutto - A tak 1 800 - 2 000 Euro - Ile zarobisz przy stawce 13 Euro na godz. przy 8 godz. pracy - Z tego podatek 500 - 600 Euro - zależy jaka grupa podatkowa - Za mieszkanie tańsze 2 pokoje 600 - 700 Euro, Prąd 80 - 100 Euro - Oszczędnie telefon 40 - 50 Euro - Dlatego Niemiec do pracy nie pójdzie jak nie dostanie 20 - 25 Euro i nie będzie robił jak Polacy po 12 - 14 godzin, sobota, niedziela, czyli dodatkowo na czarno za 5 - 7 Euro
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi renta socjalna? Zawieszony protest osób z niepełnosprawnościami

W piątek, 24 marca 2023 r. osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie opuścili Sejm RP. Protest został czasowo zawieszony ze względów zdrowotnych. Czy rząd spełni oczekiwania protestujących, czy renta socjalna będzie podwyższona do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Według danych ZUS-u na koniec 2021 r. rentę socjalną pobierało 289,7 tyś osób.

Nowelizacja Kodeksu pracy z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w piątek biuro prasowe KPRP. Nowelizacja wdraża dwie unijne dyrektywy dotyczące tzw. work-life balance i tzw. dyrektywę rodzicielską.

Niedziela Palmowa 2023. Kiedy wypada? Czy sklepy są otwarte?

Niedziela Palmowa 2023. Wielkanoc to ruchome święto w kalendarzu chrześcijańskim, a niedziela Palmowa przypada dokładnie na 7 dni przed. Kiedy wypada Niedziela Palmowa w 2023 roku i czy tego dnia sklepy są otwarte? 

Czy można ujawnić wysokość wynagrodzenia pracownika?

Wielu zastanawia się czy pracodawca może ujawnić wynagrodzenie pracownika? Czy informacja o zarobkach jest informacją poufną i czy dane o wynagrodzeniu mieszczą się w kategorii danych osobowych? Czy wynagrodzenie pracownika jest jego dobrem osobistym?

Szkolenia - tylko w godzinach pracy?

Szkolenia zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy tylko w godzinach pracy? Sprawdź. 

Odprawa pieniężna a urlop wychowawczy

Odprawa pieniężna, tzw. odprawa ekonomiczna, kojarzona jest najczęściej ze zwolnieniami grupowymi. Może być ona również przyznana (po spełnieniu odpowiednich warunków) pracownikowi, którego objęło zwolnienie indywidualne. Czy w sytuacji, gdy zatrudniony przebywa na urlopie wychowawczym, ma prawo do tego świadczenia? Odpowiadamy.

Polacy kupują coraz mniej

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym 2023 r. była niższa niż przed rokiem o 5%. W porównaniu ze styczniem br. spadła o 3,6% - podał GUS.

Gorsza pozycja kobiet na rynku pracy

W ciągu ostatnich 4 lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy w porównaniu z mężczyznami. Kobiety są mniej aktywne zawodowo, mniej zarabiają i często dotyka je dezaktywizacja.

Bezrobocie stoi w miejscu

Stopa bezrobocia w lutym br. wyniosła 5,5 proc., wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej - podał GUS.

Niedziela handlowa – kwiecień 2023

W kwietniu 2023 jest 5 niedziel. Czy któraś z nich to niedziela handlowa? Sprawdź!

Dłuższy wiek emerytalny we Francji – jakie zmiany?

We Francji szykuje się duża reforma emerytalna. Społeczeństwo nie jest zadowolone z propozycji podwyższenia wieku emerytalnego – trwają protesty i zamieszki. Ile będzie wynosił wiek emerytalny we Francji po reformie? Czym spowodowane jest podwyższenie wieku emerytalnego?

Okazjonalna praca zdalna – wygląda na bubel. Rząd naprawi

Nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz ustanowiła nowość w postaci pracy zdalnej okazjonalnej. Ta druga konstrukcja budzi wątpliwości w kwestiach zasadniczych. W lutym rząd chciał rozjaśnić odpowiedzią na interpelację, a obecnie planuje naprawiać błędy „kuchennymi drzwiami” w drodze rozporządzenia.

GUS podał dane o bezrobociu. Jaka jest sytuacja na rynku pracy?

GUS podał dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2023. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 864,8 tys. osób i była o 7,2 tys. osób wyższa niż w końcu stycznia oraz o 57,0 tys. osób niższa niż przed rokiem. Dane te okazały się lepsze od naszej prognozy.

Okazjonalna praca zdalna przy zatrudnieniu na część etatu. Co mówi prawo?

Zatrudniamy pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy w związku z tym będą im przysługiwały 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej, czy też wymiar pracy okazjonalnej należy ustalać proporcjonalnie do ich etatu?

„Z” jak zmiana – o tym, jak pokolenie Z odmienia rynek pracy

63,05 proc. Polaków w wieku 18-24 uważa, że wypłata jest dla nich najmniej istotna w pracy – wynika z raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”. Jakie jest tak naprawdę pokolenie Z, budzące na rynku pracy tak wiele kontrowersji? Są to osoby, którym nie zależy już na etatach jak ich starszym kolegom. Wolą work-life balance od wysokich stanowisk i spokój po pracy od podwyżek.

17 proc. Polaków zdecydowało się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia

Co szósty Polak (17 proc.) podjął dodatkowe zatrudnienia, a 9 proc. respondentów zdecydowało się zmienić dotychczasową pracę na lepiej płatną - wynika z badania "Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania". Jak dodano, 21 proc. badanych starało się o podwyżkę, 13 proc. z nich ją uzyskało.

Zmiany w Kodeksie pracy. Cztery rodzaje dodatkowego urlopu

Kodeks pracy - dodatkowy urlop. Obszerna nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz rozszerzyła wymiar kilku rodzajów urlopu. Niektóre z nowych regulacji mogą być nazwane „urlopem” jedynie umownie jednak również dają możliwości dodatkowych dni wolnych.

Indywidualny Plan Działania bezrobotnego

Czym jest Indywidualny Plan Działania bezrobotnego lub poszukującego pracy i do czego służy? Sprawdź!

Likwidacja kopalń w Polsce – co z górnikami?

W Polsce trwa proces dekarbonizacji. Kopalnie węgla kamiennego są sukcesywnie likwidowanie a tysiące górników traci prace. Kiedy koniec górnictwa w Polsce? Co z górnikami? Gdzie będą pracowali? Jaka jest przyszłość tzw. „zielonych miejsce pracy”?

Przepisy o pracy zdalnej od 7 kwietnia. Nowe prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników

Praca zdalna - od 7 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, która ureguluje zjawisko pracy zdalnej. Popularyzacja tego modelu gwałtownie wzrosła w okresie pandemii. Nastąpiła więc konieczność określenia na drodze ustawowej praw i obowiązków pracodawców oraz pracowników.

Pracy zdalna okazjonalna. Czy pracodawca ma prawo do kontroli?

Kontrola wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej, w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, będzie się odbywała na zasadach ustalonych z pracownikiem. Natomiast kontrola wykonywania pracy przez pracownika świadczącego "okazjonalną" pracę zdalną zostanie przeprowadzona na takich zasadach jak w czasie wykonywania pracy w podstawowym miejscu pracy.

Jak docenić pracownika? Pomogą zmiany w prawie pracy (work-life balance)

Dzień Doceniania Pracownika. Chociaż metod pozapłacowego wynagradzania zespołów jest dużo, to nowa dyrektywa work-life balance otwiera przed pracodawcami nowe możliwości.

E-ZLA dostępne na PUE ZUS

W związku ze zmianami od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany do posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Co jeśli przedsiębiorca nie ma profilu? ZUS założy go za niego. Nawet jeśli płatnik nie dokończy procesu rejestracji i tak po 24 marca 2023 r. do płatnika będą wysłane elektronicznie przez ZUS PUE –  elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).

Czy można wezwać osobę zatrudnioną na pracy zdalnej np. do biura na spotkanie?

Kwestia wzywania pracownika do biura w czasie wykonywania przez niego pracy zdalnej nie została uregulowana w przepisy Kodeksu pracy. Jednak pracodawca (przełożony) w ramach swoich uprawnień kierowniczych ma prawo wezwać pracownika do wykonywania pracy w biurze, a także polecić mu pracę w każdym innym miejscu, np. udział w spotkaniu odbywającym się w siedzibie kontrahenta albo odbycie podróży służbowej. 

98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen

98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen – wynika z badania "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023", opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW. Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych nie rozważa w najbliższym czasie samodzielnego inwestowania – dodano.