REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płaca minimalna 2022 - Turcja

Płaca minimalna w 2022 roku w Turcji wyższa o połowę, ale prawdziwa wartość będzie najniższa od 2005 r.
Płaca minimalna w 2022 roku w Turcji wyższa o połowę, ale prawdziwa wartość będzie najniższa od 2005 r.
Moe Zoyari
Bloomberg

REKLAMA

REKLAMA

Płaca minimalna w Turcji od 2022 roku wzrośnie o połowę. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2022 roku?

Płaca minimalna od 2022 roku - Turcja

Poziom miesięcznej płacy minimalnej w Turcji zostanie podniesiony o 50 proc. - ogłosił w czwartek prezydent kraju Recep Tayyip Erdogan, dodając, że nowe zasady wejdą w życie z początkiem 2022 roku.

REKLAMA

Autopromocja

Obowiązująca od 1 stycznia 2022 roku płaca minimalna w Turcji wynosić będzie 4 250 lir, co stanowi równowartość 1 145 zł. W związku z regularnym spadkiem notowań tureckiej waluty, wartość określonej na 2021 rok płacy minimalnej spadła w ciągu 12 miesięcy o 49 proc.

Minimalne wynagrodzenie w Turcji 2022 - najniższa wartość od 2005 roku

Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego wartość zaprezentowanej w czwartek nowej płacy minimalnej w przeliczeniu na euro jest najniższą, jaką odnotowano w Turcji od końca pierwszego półrocza 2005 roku.

"Podniesiemy płacę minimalną o 50 proc., będzie to najwyższy wzrost w ciągu ostatnich 50 lat" - powiedział w czwartek w Ankarze Erdogan. "Podwyższając poziom płac, pokazujemy, że nie pozwolimy tureckim pracownikom odczuć wzrostu cen" - dodał.

Według danych tureckiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponad 40 proc. wszystkich pracowników w kraju pracuje za najniższą stawkę miesięczną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inflacja - Turcja 

Turecki Bank Centralny, pomimo gwałtownie rosnących cen konsumpcyjnych, w czwartek ponownie obniżył stopy procentowe. Wartość tureckiej waluty spadła do rekordowo niskiego poziomu, za dolara płacono 15,34 lir. Inflacja w ujęciu rocznym wyniosła w Turcji 21,3 proc. - podał turecki dziennik "Daily Sabah".

Polityka Banku Centralnego Turcji przeczy konwencjonalnym metodom zwalczania inflacji poprzez podwyższanie stóp procentowych, jednak zgodna jest z poglądem prezydenta Erdogana, który poprzez zwiększenie podaży pieniądza chce zwiększyć krajowy eksport oraz poziom inwestycji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA