Kategorie

Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

Emilia Panufnik
Płaca minimalna - Niemcy w 2021 i 2022 r. (Mindestlohn)
Płaca minimalna - Niemcy w 2021 i 2022 r. (Mindestlohn)
Shutterstock
Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

Płaca minimalna - Niemcy

W Niemczech, podobnie jak w Polsce, płaca minimalna ustalana jest na poziomie ustawowym. Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu (Mindestlohngesetz z 11. sierpnia 2014 r. (BGBl. I S. 1348) obowiązuje od 2015 r. Pracownicy nie mogą otrzymywać niższego wynagrodzenia niż ustalone w ustawie. U naszych zachodnich sąsiadów funkcjonują również minimalne płace branżowe, które ustalane są odrębnie oraz płace ustalane w zbiorowych umowach o pracę. Kwoty te są wyższe od minimalnej płacy ustalanej dla całego kraju.

Płaca minimalna na świecie 2021

Żródło: Fundacja Republikańska

Minimalna płaca w Niemczech w 2021 r.

Wynagrodzenia w Niemczech różnią się w zależności od wykształcenia, regionu kraju czy wielkości przedsiębiorstwa zatrudniającego czy branży. Wszystkich pracowników chroni jednak kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W 2021 r. minimalne wynagrodzenie w Niemczech wynosi 9,50 euro brutto za 1 godzinę pracy. Płaca minimalna ustalana jest więc u nich godzinowo. W Polsce podobnie ustala się minimalną stawkę przy umowach zlecenie.

9,50 euro butto to w przeliczeniu na złotówki około 42,75 zł (przy kursie 4,5000). Tymczasem w Polsce stawka godzinowa przy zleceniu wynosi 18,30 zł brutto. Przy polskiej umowie o pracę w przeliczeniu na godziny pracy w miesiącu np. 160 godzin minimalna stawka godzinowa wynosi około 17,50 zł brutto. Miesięcznie minimalna polska płaca wynosi 2800 zł brutto. Natomiast w Niemczech jest to 1520,00 euro, a w przeliczeniu na złotówki - 6840,00 zł brutto. Minimalne wynagrodzenie za pracę w Niemczech jest więc około 2,5 razy wyższe od minimalnej płacy w Polsce.

Od 1 lipca 2021 r. minimalne wynagrodzenie w Niemczech ma wzrosnąć do 9,60 euro za godzinę i miesięcznie będzie to kwota 1536,00 euro brutto.

Od 1 stycznia do 31 czerwca 2021 r. minimalne wynagrodzenie w Niemczech wynosi 9,50 euro za godzinę. Od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. minimalna płaca w Niemczech wynosi 9,60 euro za godzinę.

Minimalna płaca w Niemczech w 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. minimalna płaca ma wzrosnąć do 9,82 euro za godzinę (na miesiąc – 1571,20 euro), a od 1 lipca 2022 r. osiągnie wysokość 10,45 euro za godzinę i 1672,00 euro miesięcznie.

Płaca minimalna netto - Niemcy

Aby obliczyć płacę minimalną netto, najlepiej skorzystać z dedykowanych kalkulatorów. Przy odliczaniu z wynagrodzenia brutto bierze się bowiem pod uwagę wiele elementów. Jeden z kalkulatorów brutto-netto niemieckiej płacy minimalnej znajduje się na stronie https://www.brutto-netto-rechner.info/. Przy zarobkach miesięcznych 3000 euro brutto płaca netto może wynosić np. 2240,38 euro (w zależności od zaznaczonych w kalkulatorze opcji).

Kara za wypłacanie niższego wynagrodzenia

Jeśli zgodnie z przepisami niemieckiego prawa pracy pracodawca wypłaca wynagrodzenie niższe od minimalnej płacy, naraża się na odpowiedzialność w razie kontroli finansowej pracy na czarno (FKS) w ramach administracji celnej. Gdy wyniki kontroli wykażą, iż pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia minimalnego, może zostać nałożona na pracodawcę kara grzywny w wysokości do 500 000 euro.

Minimalna płaca po niemiecku - słownik

Na koniec warto przytoczyć słowniczek niemiecki. Jak po niemiecku brzmi płaca minimalna? Mindestlohn.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT +  VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Synek_ księdza
    2021-06-15 13:45:44
    ... a więc ... Płaca minimalna w Niemczech i w Polsce wspaniałe zestawienie 1520 euro vs 2800 zł to jakieś 560 euro jakby mi ktoś w pysk szczęki jak mówił klasyk dlaczego zrobiono sobie niewolników za cenę wyżywienie pracujących z Polaków wszak większość zakładów pracy w sektorze produkcji należy w Polsce do firm zachodnich lub z dalekiego wschodu ale płaca nam jak niewolnikom ... Cena żywności czy paliwa jest taka sama w Polsce jak w Niemczech a zarobki kpina normalnie kpina ... Niestety traktują nas tak jak sami im na to pozwalamy ...
    2
    pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

Ile wynosi najniższa krajowa?

Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

Urząd pracy pomoże zmienić pracę

Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

Urlop wypoczynkowy - kalkulator

Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

Emerytura brutto netto - kalkulator

Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

Ochrona przedemerytalna - ile lat?

Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?