| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Jakie nieodpłatne świadczenia dla pracowników są opodatkowane

Jakie nieodpłatne świadczenia dla pracowników są opodatkowane

Pracodawcy często poza wynagrodzeniem oferują pracownikom dodatkowe, nieodpłatne świadczenia, m.in. pakiety medyczne, karnety rekreacyjne, bilety do kina. Od takich świadczeń pracownik też musi zapłacić podatek i składki ZUS.

Warto jeszcze dodać, że wartość pieniężną świadczeń w naturze przysługujących pracownikom na podstawie odrębnych przepisów ustala się według przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców - jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności pracodawcy.

O zakwalifikowaniu świadczenia jako przychodu ze stosunku pracy - jak wyjaśnił WSA we Wrocławiu w wyroku z 10 lutego 2005 r. (sygn. akt I SA/Wr 1038/ 03; niepublikowany) decyduje to, czy określone świadczenie może otrzymać wyłącznie pracownik, czy również inna osoba niezwiązana tego rodzaju stosunkiem prawnym. Istotne jest więc to, czy istnieje związek prawny lub też faktyczny danego świadczenia z istniejącym stosunkiem pracy.

PRZYKŁAD: ROZLICZENIE KUPONÓW OKOLICZNOŚCIOWYCH

W związku ze zbliżającym się jubileuszem 20-lecia firmy, podatnik rozważa zorganizowanie imprezy dla pracowników i najbliższych kontrahentów. Celem tego spotkania ma być promocja firmy oraz integracja pracowników, co ma przyczynić się do zwiększenia efektywności pracy i w konsekwencji zwiększenia przychodu. Z tej okazji podatnik zamierza wręczyć pracownikom kupony do wykorzystania, np. w salonie kosmetycznym lub w sklepie jubilerskim. Kupony te nie będą finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy dla pracownika wartość otrzymanego od pracodawcy bezpłatnego kuponu stanowi przychód ze stosunku pracy, od którego należy pobrać zaliczkę na PIT?

Wartość ofiarowanych przez podatnika swoim pracownikom kuponów jest nieodpłatnym świadczeniem i dla pracownika, który otrzymał taki kupon, stanowi przychód ze stosunku pracy. Jednocześnie przychód ten nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, w związku z tym w miesiącu, w którym pracownik otrzyma taki kupon, należy doliczyć wartość kuponu do innych przychodów uzyskanych w tym miesiącu ze stosunku pracy i od całości pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Natomiast całość wynagrodzenia pracowników (łącznie z wartością wręczonych kuponów) będzie kosztem uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

Limitowane zwolnienie

Przyznanie pracownikom dodatkowych świadczeń nieodpłatnych skutkuje tym, że pracownik ze swojego wynagrodzenia netto musi pokryć dodatkowy podatek oraz składki ZUS. Jednak w niektórych sytuacjach nieodpłatne świadczenia będą zwolnione z podatku.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT zwalnia się wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Jednak ustawa o PIT zastrzega, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. W konsekwencji przyznanie pracowniom w danym roku świadczeń rzeczowych przekraczających 380 zł spowoduje konieczność zapłaty podatku od nadwyżki ponad ten limit.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »