reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Prawidłowe naliczanie diet - zbieg podróży krajowej z zagraniczną

Prawidłowe naliczanie diet - zbieg podróży krajowej z zagraniczną

Zagraniczna podróż służbowa jest najczęściej poprzedzana podróżą krajową, która obejmuje drogę z miejscowości, w której znajduje się zakład pracy, do granicy lub lotniska.

Przykład

Pracownik na stałe zatrudniony w Poznaniu wyruszył służbowym samochodem w podróż służbową do Sztokholmu. Z Poznania wyjechał 12 maja o godz. 8.00. Do Świnoujścia pracownik dotarł tego samego dnia o godz. 11.45. O godz. 13.45 odpłynął ze Świnoujścia promem do Ystad. W drodze powrotnej przypłynął do Świnoujścia 15 maja o godz. 16.00, a do Poznania dotarł tego samego dnia o godz. 19.50.

Przyjęcie, że pracownik odbył w tej sytuacji 2 krajowe podróże służbowe, prowadziłoby do uznania, że pracownikowi nie przysługuje dieta za część podróży odbytej na terytorium kraju. Poszczególne części tej podróży mają bowiem mniej niż 8 godzin (odpowiednio: 5 godzin 45 minut i 3 godziny 50 minut). Takie liczenie powoduje pokrzywdzenie pracownika, który w ramach podróży służbowej do Szwecji miał 9 godzin i 35 minut podróży służbowej po terytorium kraju - nabył więc prawo do połowy diety (11,50 zł).

Miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży określa pracodawca (§ 2 rozporządzenia w sprawie diet na terenie kraju). Pracodawca, który określił jako miejscowość docelową podróży służbowej miasto zagraniczne, zadecydował o odbyciu jednej podróży służbowej. Przepisy o podróżach służbowych nakazują oddzielne liczenie diet dla jej części zagranicznej i krajowej. Nie dają jednak prawa do uznania, że odbyły się dwie krajowe podróże służbowe. Przy naliczaniu prawa do diety 2 odcinki tej podróży należy więc zsumować.

WaŻne!

Przy ustalaniu prawa do diety krajowe części podróży służbowej, której miejscowość docelowa leży poza granicami kraju, należy traktować jako jedną podróż służbową.

Niekiedy pracownik traci

Należność z tytułu diet na obszarze kraju oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania, w następujący sposób:

• jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:

- od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety,

- ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości;

• jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

- do 8 godzin - przysługuje połowa diety,

- ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Określenie w przepisach takiego sposobu naliczania diet w krajowej podróży służbowej może powodować, że sumowanie dwóch odcinków krajowej podróży służbowej, łączących się z podróżą zagraniczną będzie w niektórych przypadkach niekorzystne dla pracownika. Takie przypadki będą jednak dość rzadkie, gdyż poszczególne części krajowej podróży służbowej musiałyby przekraczać 12 godzin.

Arkadiusz Mika

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama