Kategorie

Pracownicze koszty uzyskania przychodów (cz.1)

Podstawowe koszty uzyskania przychodów wynoszą 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego czy stosunku pracy.

Koszty uzyskania przychodów (zwane dalej kosztami) zostały wskazane w art. 22 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm., zwana dalej updof).

Koszty uzyskania z tytułu przychodu osiągniętego na podstawie umowy o pracę:

• wynoszą 111,25 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej (podstawowe koszty uzyskania przychodów),

Reklama

• nie mogą przekroczyć łącznie 2002,05 zł za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,

• wynoszą 139,06 zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1668,72 zł, w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę (podwyższone koszty uzyskania przychodów),

• nie mogą przekroczyć łącznie 2502,56 zł za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

Miejsce zamieszkania nie jest tożsame z adresem zameldowania. To miejsce zamieszkania (miejsce, gdzie pracownik faktycznie przebywa z zamiarem stałego pobytu), a nie miejsce, gdzie posiada on meldunek na pobyt stały bądź czasowy, decyduje o zastosowaniu podstawowych bądź podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Podwyższone koszty

Ani ustawa, ani przepisy wykonawcze nie określają wzoru oświadczenia będącego podstawą uwzględniania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Pracodawca przygotowuje wzór oświadczenia samodzielnie, na podstawie treści art. 22 ust. 2 pkt 3 updof.

Pracownikowi, który złożył takie oświadczenie, zakład pracy jest zobowiązany uwzględniać podwyższone koszty bez względu na:

• wymiar czasu pracy;

• liczbę dni dojazdów do pracy;

• środek lokomocji, jakim pracownik dojeżdża do pracy;

• odległość między miejscowością zamieszkania a miejscowością, w której znajduje się zakład pracy.

Reklama

Oświadczenia o podwyższonych kosztach nie składa pracownik, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie. Jednak w przypadku zmiany stanu faktycznego pracownik jest zobowiązany zawiadomić zakład pracy przed wypłatą wynagrodzenia za miesiąc, w którym zaszła zmiana i od tego miesiąca płatnik powinien stosować normalne koszty uzyskania przychodu.

W sytuacji gdy zakład pracy ma siedzibę w jednej miejscowości, np. w Warszawie, ale ma również swoje zakłady znajdujące się poza granicami tej miejscowości, np. w Piasecznie i Raszynie, a pracownik mieszka w Warszawie i pracuje w zakładzie w Raszynie, ma on prawo do podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Warunkiem jest oczywiście złożenie przez pracownika oświadczenia, że mieszka on poza miejscowością, w której wykonuje pracę, a płatnik nie wypłaca dodatku za rozłąkę.

Zasady stosowania kosztów

Jeżeli pracownik uzyskuje jakikolwiek przychód pracowniczy (np. premia, nagroda, wynagrodzenie chorobowe) koszty uzyskania przychodu należy uwzględnić. Bez znaczenia jest fakt wykonywania pracy w danym miesiącu (pracownik może być na zwolnieniu chorobowym cały miesiąc), okres, za jaki składnik przysługuje, a nawet sam fakt pozostawania w stosunku pracy.

WaŻne!

O zastosowaniu kosztów uzyskania przychodów decyduje jedynie fakt osiągnięcia przychodu pracowniczego w danym miesiącu.

Podkreślenia wymaga to, że wynagrodzenie za czas choroby jest również przychodem pracowniczym. Jeśli pracownik przebywał na zwolnieniu cały miesiąc, ale otrzymał za ten czas, chociaż za jeden dzień, wynagrodzenie chorobowe wypłacane ze środków pracodawcy za pierwsze 33 dni choroby w roku kalendarzowym - koszty uzyskania przychodu należy zastosować. Jeśli pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę pracodawca wypłacił za cały miesiąc zasiłek chorobowy i premię za sprzedaż zrealizowaną w poprzednim miesiącu, to w takiej sytuacji także należy zastosować koszty uzyskania przychodu, mimo że pracownik nie przepracował ani jednego dnia. Wymienione przychody należą bowiem do przychodów pracowniczych.

Pracownikowi nie przysługują koszty uzyskania, jeśli za pełny miesiąc kalendarzowy nie otrzymał żadnego przychodu pracowniczego, a otrzymał wyłącznie zasiłek:

• chorobowy,

• macierzyński,

• opiekuńczy,

• wyrównawczy bądź

• świadczenie rehabilitacyjne.

Powyższe świadczenia nie stanowią przychodu pracowniczego, są dochodem zaliczonym do „innego źródła” (art. 20 updof).

WaŻne!

Koszty uzyskania przychodów są zawsze obniżane do wysokości przychodu pracowniczego. W deklaracji PIT-11 płatnik wykazuje koszty faktycznie odliczone, jednak w zeznaniu rocznym pracownik (lub pracodawca, jeśli to on rozlicza pracownika) może wykazać pełne koszty uzyskania przychodu.

Przykład

Pracownik był chory przez cały miesiąc i za ten okres otrzymał wyłącznie zasiłek chorobowy. W tym czasie pracodawca opłacił składkę z tytułu ubezpieczenia na życie w wysokości 30 zł. Składka ta stanowi przychód pracowniczy. Jest to świadczenie opodatkowane i podlegające składkom na ubezpieczenia społeczne. W takiej sytuacji koszty uzyskania przychodów należy obniżyć do wysokości przychodu pracowniczego - do 30 zł. Opłacona za pracownika składka z tytułu ubezpieczenia na życie stanowi jego przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, dlatego można zastosować koszty uzyskania przychodu, ale należy ich wysokość ograniczyć do wysokości przychodu pracowniczego (30 zł). Niewykorzystana część kosztów uzyskania przychodów nie może być zastosowana do przychodu z tytułu zasiłku chorobowego, nie może być również uwzględniona w następnym miesiącu.

Należy zwrócić uwagę, że w sytuacji gdy w danym miesiącu pracownik otrzymał tylko świadczenia zwolnione z opodatkowania (np. ekwiwalent za pranie odzieży roboczej), kosztów uzyskania przychodów nie stosuje się (postanowienie Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 28 kwietnia 2006 r., ZD-406-9/2/PIT/06).

Monika Cieślak

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?