REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicze koszty uzyskania przychodów (cz.1)

REKLAMA

Podstawowe koszty uzyskania przychodów wynoszą 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego czy stosunku pracy.

Koszty uzyskania przychodów (zwane dalej kosztami) zostały wskazane w art. 22 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm., zwana dalej updof).

Autopromocja

Koszty uzyskania z tytułu przychodu osiągniętego na podstawie umowy o pracę:

• wynoszą 111,25 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej (podstawowe koszty uzyskania przychodów),

• nie mogą przekroczyć łącznie 2002,05 zł za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,

• wynoszą 139,06 zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1668,72 zł, w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę (podwyższone koszty uzyskania przychodów),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• nie mogą przekroczyć łącznie 2502,56 zł za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

Miejsce zamieszkania nie jest tożsame z adresem zameldowania. To miejsce zamieszkania (miejsce, gdzie pracownik faktycznie przebywa z zamiarem stałego pobytu), a nie miejsce, gdzie posiada on meldunek na pobyt stały bądź czasowy, decyduje o zastosowaniu podstawowych bądź podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Podwyższone koszty

Ani ustawa, ani przepisy wykonawcze nie określają wzoru oświadczenia będącego podstawą uwzględniania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Pracodawca przygotowuje wzór oświadczenia samodzielnie, na podstawie treści art. 22 ust. 2 pkt 3 updof.

Pracownikowi, który złożył takie oświadczenie, zakład pracy jest zobowiązany uwzględniać podwyższone koszty bez względu na:

• wymiar czasu pracy;

• liczbę dni dojazdów do pracy;

• środek lokomocji, jakim pracownik dojeżdża do pracy;

• odległość między miejscowością zamieszkania a miejscowością, w której znajduje się zakład pracy.

Oświadczenia o podwyższonych kosztach nie składa pracownik, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie. Jednak w przypadku zmiany stanu faktycznego pracownik jest zobowiązany zawiadomić zakład pracy przed wypłatą wynagrodzenia za miesiąc, w którym zaszła zmiana i od tego miesiąca płatnik powinien stosować normalne koszty uzyskania przychodu.

W sytuacji gdy zakład pracy ma siedzibę w jednej miejscowości, np. w Warszawie, ale ma również swoje zakłady znajdujące się poza granicami tej miejscowości, np. w Piasecznie i Raszynie, a pracownik mieszka w Warszawie i pracuje w zakładzie w Raszynie, ma on prawo do podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Warunkiem jest oczywiście złożenie przez pracownika oświadczenia, że mieszka on poza miejscowością, w której wykonuje pracę, a płatnik nie wypłaca dodatku za rozłąkę.

Zasady stosowania kosztów

Jeżeli pracownik uzyskuje jakikolwiek przychód pracowniczy (np. premia, nagroda, wynagrodzenie chorobowe) koszty uzyskania przychodu należy uwzględnić. Bez znaczenia jest fakt wykonywania pracy w danym miesiącu (pracownik może być na zwolnieniu chorobowym cały miesiąc), okres, za jaki składnik przysługuje, a nawet sam fakt pozostawania w stosunku pracy.

WaŻne!

O zastosowaniu kosztów uzyskania przychodów decyduje jedynie fakt osiągnięcia przychodu pracowniczego w danym miesiącu.

Podkreślenia wymaga to, że wynagrodzenie za czas choroby jest również przychodem pracowniczym. Jeśli pracownik przebywał na zwolnieniu cały miesiąc, ale otrzymał za ten czas, chociaż za jeden dzień, wynagrodzenie chorobowe wypłacane ze środków pracodawcy za pierwsze 33 dni choroby w roku kalendarzowym - koszty uzyskania przychodu należy zastosować. Jeśli pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę pracodawca wypłacił za cały miesiąc zasiłek chorobowy i premię za sprzedaż zrealizowaną w poprzednim miesiącu, to w takiej sytuacji także należy zastosować koszty uzyskania przychodu, mimo że pracownik nie przepracował ani jednego dnia. Wymienione przychody należą bowiem do przychodów pracowniczych.

Pracownikowi nie przysługują koszty uzyskania, jeśli za pełny miesiąc kalendarzowy nie otrzymał żadnego przychodu pracowniczego, a otrzymał wyłącznie zasiłek:

• chorobowy,

• macierzyński,

• opiekuńczy,

• wyrównawczy bądź

• świadczenie rehabilitacyjne.

Powyższe świadczenia nie stanowią przychodu pracowniczego, są dochodem zaliczonym do „innego źródła” (art. 20 updof).

WaŻne!

Koszty uzyskania przychodów są zawsze obniżane do wysokości przychodu pracowniczego. W deklaracji PIT-11 płatnik wykazuje koszty faktycznie odliczone, jednak w zeznaniu rocznym pracownik (lub pracodawca, jeśli to on rozlicza pracownika) może wykazać pełne koszty uzyskania przychodu.

Przykład

Pracownik był chory przez cały miesiąc i za ten okres otrzymał wyłącznie zasiłek chorobowy. W tym czasie pracodawca opłacił składkę z tytułu ubezpieczenia na życie w wysokości 30 zł. Składka ta stanowi przychód pracowniczy. Jest to świadczenie opodatkowane i podlegające składkom na ubezpieczenia społeczne. W takiej sytuacji koszty uzyskania przychodów należy obniżyć do wysokości przychodu pracowniczego - do 30 zł. Opłacona za pracownika składka z tytułu ubezpieczenia na życie stanowi jego przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, dlatego można zastosować koszty uzyskania przychodu, ale należy ich wysokość ograniczyć do wysokości przychodu pracowniczego (30 zł). Niewykorzystana część kosztów uzyskania przychodów nie może być zastosowana do przychodu z tytułu zasiłku chorobowego, nie może być również uwzględniona w następnym miesiącu.

Należy zwrócić uwagę, że w sytuacji gdy w danym miesiącu pracownik otrzymał tylko świadczenia zwolnione z opodatkowania (np. ekwiwalent za pranie odzieży roboczej), kosztów uzyskania przychodów nie stosuje się (postanowienie Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 28 kwietnia 2006 r., ZD-406-9/2/PIT/06).

Monika Cieślak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA