REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicze koszty uzyskania przychodów (cz.1)

REKLAMA

Podstawowe koszty uzyskania przychodów wynoszą 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego czy stosunku pracy.

Koszty uzyskania przychodów (zwane dalej kosztami) zostały wskazane w art. 22 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm., zwana dalej updof).

REKLAMA

Autopromocja

Koszty uzyskania z tytułu przychodu osiągniętego na podstawie umowy o pracę:

• wynoszą 111,25 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej (podstawowe koszty uzyskania przychodów),

• nie mogą przekroczyć łącznie 2002,05 zł za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,

• wynoszą 139,06 zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1668,72 zł, w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę (podwyższone koszty uzyskania przychodów),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• nie mogą przekroczyć łącznie 2502,56 zł za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

Miejsce zamieszkania nie jest tożsame z adresem zameldowania. To miejsce zamieszkania (miejsce, gdzie pracownik faktycznie przebywa z zamiarem stałego pobytu), a nie miejsce, gdzie posiada on meldunek na pobyt stały bądź czasowy, decyduje o zastosowaniu podstawowych bądź podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Podwyższone koszty

Ani ustawa, ani przepisy wykonawcze nie określają wzoru oświadczenia będącego podstawą uwzględniania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Pracodawca przygotowuje wzór oświadczenia samodzielnie, na podstawie treści art. 22 ust. 2 pkt 3 updof.

Pracownikowi, który złożył takie oświadczenie, zakład pracy jest zobowiązany uwzględniać podwyższone koszty bez względu na:

• wymiar czasu pracy;

• liczbę dni dojazdów do pracy;

• środek lokomocji, jakim pracownik dojeżdża do pracy;

• odległość między miejscowością zamieszkania a miejscowością, w której znajduje się zakład pracy.

REKLAMA

Oświadczenia o podwyższonych kosztach nie składa pracownik, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie. Jednak w przypadku zmiany stanu faktycznego pracownik jest zobowiązany zawiadomić zakład pracy przed wypłatą wynagrodzenia za miesiąc, w którym zaszła zmiana i od tego miesiąca płatnik powinien stosować normalne koszty uzyskania przychodu.

W sytuacji gdy zakład pracy ma siedzibę w jednej miejscowości, np. w Warszawie, ale ma również swoje zakłady znajdujące się poza granicami tej miejscowości, np. w Piasecznie i Raszynie, a pracownik mieszka w Warszawie i pracuje w zakładzie w Raszynie, ma on prawo do podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Warunkiem jest oczywiście złożenie przez pracownika oświadczenia, że mieszka on poza miejscowością, w której wykonuje pracę, a płatnik nie wypłaca dodatku za rozłąkę.

Zasady stosowania kosztów

Jeżeli pracownik uzyskuje jakikolwiek przychód pracowniczy (np. premia, nagroda, wynagrodzenie chorobowe) koszty uzyskania przychodu należy uwzględnić. Bez znaczenia jest fakt wykonywania pracy w danym miesiącu (pracownik może być na zwolnieniu chorobowym cały miesiąc), okres, za jaki składnik przysługuje, a nawet sam fakt pozostawania w stosunku pracy.

WaŻne!

O zastosowaniu kosztów uzyskania przychodów decyduje jedynie fakt osiągnięcia przychodu pracowniczego w danym miesiącu.

Podkreślenia wymaga to, że wynagrodzenie za czas choroby jest również przychodem pracowniczym. Jeśli pracownik przebywał na zwolnieniu cały miesiąc, ale otrzymał za ten czas, chociaż za jeden dzień, wynagrodzenie chorobowe wypłacane ze środków pracodawcy za pierwsze 33 dni choroby w roku kalendarzowym - koszty uzyskania przychodu należy zastosować. Jeśli pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę pracodawca wypłacił za cały miesiąc zasiłek chorobowy i premię za sprzedaż zrealizowaną w poprzednim miesiącu, to w takiej sytuacji także należy zastosować koszty uzyskania przychodu, mimo że pracownik nie przepracował ani jednego dnia. Wymienione przychody należą bowiem do przychodów pracowniczych.

Pracownikowi nie przysługują koszty uzyskania, jeśli za pełny miesiąc kalendarzowy nie otrzymał żadnego przychodu pracowniczego, a otrzymał wyłącznie zasiłek:

• chorobowy,

• macierzyński,

• opiekuńczy,

• wyrównawczy bądź

• świadczenie rehabilitacyjne.

Powyższe świadczenia nie stanowią przychodu pracowniczego, są dochodem zaliczonym do „innego źródła” (art. 20 updof).

WaŻne!

Koszty uzyskania przychodów są zawsze obniżane do wysokości przychodu pracowniczego. W deklaracji PIT-11 płatnik wykazuje koszty faktycznie odliczone, jednak w zeznaniu rocznym pracownik (lub pracodawca, jeśli to on rozlicza pracownika) może wykazać pełne koszty uzyskania przychodu.

Przykład

Pracownik był chory przez cały miesiąc i za ten okres otrzymał wyłącznie zasiłek chorobowy. W tym czasie pracodawca opłacił składkę z tytułu ubezpieczenia na życie w wysokości 30 zł. Składka ta stanowi przychód pracowniczy. Jest to świadczenie opodatkowane i podlegające składkom na ubezpieczenia społeczne. W takiej sytuacji koszty uzyskania przychodów należy obniżyć do wysokości przychodu pracowniczego - do 30 zł. Opłacona za pracownika składka z tytułu ubezpieczenia na życie stanowi jego przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, dlatego można zastosować koszty uzyskania przychodu, ale należy ich wysokość ograniczyć do wysokości przychodu pracowniczego (30 zł). Niewykorzystana część kosztów uzyskania przychodów nie może być zastosowana do przychodu z tytułu zasiłku chorobowego, nie może być również uwzględniona w następnym miesiącu.

Należy zwrócić uwagę, że w sytuacji gdy w danym miesiącu pracownik otrzymał tylko świadczenia zwolnione z opodatkowania (np. ekwiwalent za pranie odzieży roboczej), kosztów uzyskania przychodów nie stosuje się (postanowienie Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 28 kwietnia 2006 r., ZD-406-9/2/PIT/06).

Monika Cieślak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA