| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak ustalić, czy pracownik przekroczył próg podatkowy, jeśli poza umową o pracę jest u swojego pracodawcy zatrudniony na podstawie umowy zlecenia

Jak ustalić, czy pracownik przekroczył próg podatkowy, jeśli poza umową o pracę jest u swojego pracodawcy zatrudniony na podstawie umowy zlecenia

Zatrudniamy pracownika, z którym mamy podpisaną także umowę zlecenia. Jego zarobki są wysokie. Czy dochód z umowy o pracę należy sumować z dochodem ze zlecenia w celu sprawdzenia, czy został przekroczony próg podatkowy?

Tak więc sposoby ustalania zaliczek od umów zleceń i od dochodów z pracy różnią się od siebie, dlatego muszą być rozliczane oddzielnie. Mimo to, płatnik zatrudniający pracownika – zleceniobiorcę wykazuje pobrane zaliczki z obu źródeł w jednej rocznej deklaracji PIT-4R i wpłaca je w tym samym obowiązującym terminie, tj. do 20. dnia miesiąca następującego po ich pobraniu.

Zaliczkę z tytułu zlecenia w wysokości 18% należy potrącać bez względu na wysokość dochodów ze stosunku pracy. Oznacza to, że jeżeli od początku roku dochód z zatrudnienia na etacie przekroczył pierwszy próg i pracodawca odprowadził zaliczkę według stawki 32%, to od należności wypłaconej w tym czasie z realizacji umowy cywilnej i tak pobiera zaliczkę w wysokości 18%.

W trakcie roku płatnik odprowadza zaliczki z tytułu zlecenia w wysokości 18%. Jeśli jednak podatnik osiąga wysokie dochody i przewiduje, że po zakończeniu roku podatkowego będzie musiał dopłacić podatek, może skorzystać z rozwiązania, jakie przewiduje ustawa podatkowa. Mianowicie, podatnik może złożyć płatnikowi pisemny wniosek, aby ten już w trakcie roku naliczał i pobierał większe zaliczki. Jednak podatnik nie może dowolnie, według własnego uznania wybrać stawki. Przepisy wskazują bowiem, aby zamiast zaliczki 18% stosować kolejną z tabeli skali podatkowej, a więc 32%. Takie wyjście może okazać się dla podatnika korzystniejsze, co pozwoli mu uniknąć wysokiej dopłaty podatku wynikającej z rocznego rozliczenia, gdyż fiskus otrzymuje więcej już w chwili uzyskania należności.

Co prawda, w ciągu roku podatkowego przychodów z obu źródeł nie łączy się, ale po jego zakończeniu w zeznaniu rocznym bądź rocznym rozliczeniu dokonywanym przez pracodawcę podlegają one zsumowaniu. W rozliczeniu są więc wykazywane wszystkie zarobki podatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, a podatek jest płacony w zależności od wysokości jego dochodów według odpowiedniej stawki ze skali podatkowej.

Wyższe zaliczki może pobierać nie tylko płatnik – zleceniodawca od dochodów z działalności wykonywanej osobiście, ale także pracodawca – od dochodów ze stosunku pracy.

Podstawa prawna

  • art. 10 ust. 1 pkt 1, pkt 2, art. 13 pkt 8, art. 32, art. 41, art. 41a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »