REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownicy, która dostała podwyżkę w miesiącu zachorowania

Edyta Pisarczyk

REKLAMA

Zatrudniamy pracownicę, która w 2008 r. urodziła dziecko i do końca grudnia była na urlopie macierzyńskim i urlopie wypoczynkowym. Od 1 stycznia do 31 sierpnia 2009 r. była na urlopie wychowawczym. W ciągu ostatnich 12 miesięcy otrzymała wynagrodzenie tylko za wrzesień 2009 r., a teraz otrzyma za 2 dni października 2009 r. Do pracy wróciła 1 września 2009 r., przepracowała cały wrzesień, a od 5 października przyniosła zwolnienie lekarskie (z kodem „B”). Jak tej pracownicy wyliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia i zasiłku? Pracownica od 1 października otrzymała dużą podwyżkę wynagrodzenia. Do 30 września wynagrodzenie wynosiło 2500 zł, a od października 3500 zł. Czy za 3 i 4 października pracownicy przysługuje wynagrodzenie za pracę, mimo że była to sobota i niedziela?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego powinni Państwo ustalić z wynagrodzenia, które przysługiwało pracownicy do 30 września 2009 r. Za sobotę i niedzielę pracownica nie ma prawa do wynagrodzenia, ponieważ nie są to dni, kiedy wykonywała pracę.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla zatrudnionej u Państwa pracownicy jest kwota wynagrodzenia, która przysługuje jej za wrzesień 2009 r., po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownicę (łącznie 13,71%).

Natomiast z jakiego okresu zostanie wyliczona podstawa wymiaru, zależy od miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy oraz od stażu pracy i przerwy w ubezpieczeniu chorobowym, np. z powodu urlopu wychowawczego.

Wysokość wynagrodzenia chorobowego dla pracownicy powinni Państwo wyliczyć z przysługującego jej wynagrodzenia za wrzesień 2009 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownica przepracowała cały wrzesień i z tego powodu otrzymała pełne wynagrodzenie za pracę. Ponadto wrzesień jest jedynym miesiącem w okresie ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem zachorowania, kiedy pracownica wykonywała pracę.

Przy wyliczaniu wysokości podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego nie ma znaczenia podwyżka wynagrodzenia pracownicy, którą otrzymała od 1 października 2009 r., czyli w miesiącu choroby. Podstawę wymiaru powinni Państwo wyliczyć od kwoty 2500 zł brutto, a nie od 3500 zł brutto.

Podstawa wynagrodzenia chorobowego i zasiłku dla pracownicy:

2500 zł – [(2500 zł x 9,76%) + (2500 zł x 1,5%) + (2500 zł x 2,45%)] = 2500 zł – (244 zł + 37,50 zł + 61,25 zł) = 2157,25 zł.

Na zwolnieniu lekarskim, które dostarczyła pracownica, jest kod „B” wskazujący na niezdolność do pracy w okresie ciąży. To oznacza, że przysługują jej świadczenia wyliczane od 100% podstawy wymiaru:

2157,25 zł : 30 dni = 71,91 zł.

Za jeden dzień zwolnienia lekarskiego z kodem „B” pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe/zasiłek w wysokości 71,91 zł brutto. Wyliczając wynagrodzenie chorobowe pracownicy powinni Państwo od jego łącznej kwoty naliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczkę na podatek. Natomiast od łącznej kwoty zasiłku chorobowego powinni Państwo naliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Podwyżka wynagrodzenia miałaby wpływ na podstawę wymiaru wynagrodzenia/zasiłku chorobowego pracownicy, gdyby zachorowała w miesiącu, w którym wróciła do pracy i w tym samym miesiący otrzymała podwyżkę.

PRZYKŁAD

Pracownica otrzymała podwyżkę we wrześniu i również we wrześniu zachorowała. Podstawę wymiaru należy wyliczyć w następujący sposób:

3500 zł – [(3500 zł x 9,76%) – (3500 zł x 1,5%) + (3500 zł x 2,45%)] = 3500 zł – (341,60 zł + 52,50 zł + 85,75 zł) = 3020,15 zł.

Stawka wynagrodzenia/zasiłku chorobowego za jeden dzień zwolnienia lekarskiego wyniosłaby 100,67 zł:

3020,15 zł : 30 dni = 100,67 zł.

Prawo do wynagrodzenia za pracę przysługuje w związku z wykonaną pracą, a nie za dni kalendarzowe miesiąca pozostawania w zatrudnieniu. Jeśli więc 3 i 4 października 2009 r. były dla pracownicy dniami wolnymi od pracy, to za te dni nie przysługuje jej wynagrodzenie za pracę.

WAŻNE!

Wynagrodzenie za pracę przysługuje za dni wykonywania pracy, natomiast wynagrodzenie chorobowe/zasiłki przysługują za dni niezdolności do pracy.

Inaczej liczy się okres, za jaki przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłki. Po ustaleniu stawki dziennej wynagrodzenia chorobowego/zasiłku płatnik mnoży ją przez dni wskazane w zwolnieniu lekarskim. Świadczenia z tytułu niezdolności do pracy przysługują także za dni wolne od pracy, takie jak soboty, niedziele i święta.

Podstawa prawna

  • art. 11 ust. 2 pkt 1, art. 36, art. 37 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 80, art. 92 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA