Kategorie

Jak wyliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownicy, która dostała podwyżkę w miesiącu zachorowania

Edyta Pisarczyk
Zatrudniamy pracownicę, która w 2008 r. urodziła dziecko i do końca grudnia była na urlopie macierzyńskim i urlopie wypoczynkowym. Od 1 stycznia do 31 sierpnia 2009 r. była na urlopie wychowawczym. W ciągu ostatnich 12 miesięcy otrzymała wynagrodzenie tylko za wrzesień 2009 r., a teraz otrzyma za 2 dni października 2009 r. Do pracy wróciła 1 września 2009 r., przepracowała cały wrzesień, a od 5 października przyniosła zwolnienie lekarskie (z kodem „B”). Jak tej pracownicy wyliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia i zasiłku? Pracownica od 1 października otrzymała dużą podwyżkę wynagrodzenia. Do 30 września wynagrodzenie wynosiło 2500 zł, a od października 3500 zł. Czy za 3 i 4 października pracownicy przysługuje wynagrodzenie za pracę, mimo że była to sobota i niedziela?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego powinni Państwo ustalić z wynagrodzenia, które przysługiwało pracownicy do 30 września 2009 r. Za sobotę i niedzielę pracownica nie ma prawa do wynagrodzenia, ponieważ nie są to dni, kiedy wykonywała pracę.

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla zatrudnionej u Państwa pracownicy jest kwota wynagrodzenia, która przysługuje jej za wrzesień 2009 r., po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownicę (łącznie 13,71%).

Natomiast z jakiego okresu zostanie wyliczona podstawa wymiaru, zależy od miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy oraz od stażu pracy i przerwy w ubezpieczeniu chorobowym, np. z powodu urlopu wychowawczego.

Wysokość wynagrodzenia chorobowego dla pracownicy powinni Państwo wyliczyć z przysługującego jej wynagrodzenia za wrzesień 2009 r.

Pracownica przepracowała cały wrzesień i z tego powodu otrzymała pełne wynagrodzenie za pracę. Ponadto wrzesień jest jedynym miesiącem w okresie ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem zachorowania, kiedy pracownica wykonywała pracę.

Przy wyliczaniu wysokości podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego nie ma znaczenia podwyżka wynagrodzenia pracownicy, którą otrzymała od 1 października 2009 r., czyli w miesiącu choroby. Podstawę wymiaru powinni Państwo wyliczyć od kwoty 2500 zł brutto, a nie od 3500 zł brutto.

Podstawa wynagrodzenia chorobowego i zasiłku dla pracownicy:

2500 zł – [(2500 zł x 9,76%) + (2500 zł x 1,5%) + (2500 zł x 2,45%)] = 2500 zł – (244 zł + 37,50 zł + 61,25 zł) = 2157,25 zł.

Na zwolnieniu lekarskim, które dostarczyła pracownica, jest kod „B” wskazujący na niezdolność do pracy w okresie ciąży. To oznacza, że przysługują jej świadczenia wyliczane od 100% podstawy wymiaru:

2157,25 zł : 30 dni = 71,91 zł.

Za jeden dzień zwolnienia lekarskiego z kodem „B” pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe/zasiłek w wysokości 71,91 zł brutto. Wyliczając wynagrodzenie chorobowe pracownicy powinni Państwo od jego łącznej kwoty naliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczkę na podatek. Natomiast od łącznej kwoty zasiłku chorobowego powinni Państwo naliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Podwyżka wynagrodzenia miałaby wpływ na podstawę wymiaru wynagrodzenia/zasiłku chorobowego pracownicy, gdyby zachorowała w miesiącu, w którym wróciła do pracy i w tym samym miesiący otrzymała podwyżkę.

PRZYKŁAD

Pracownica otrzymała podwyżkę we wrześniu i również we wrześniu zachorowała. Podstawę wymiaru należy wyliczyć w następujący sposób:

3500 zł – [(3500 zł x 9,76%) – (3500 zł x 1,5%) + (3500 zł x 2,45%)] = 3500 zł – (341,60 zł + 52,50 zł + 85,75 zł) = 3020,15 zł.

Stawka wynagrodzenia/zasiłku chorobowego za jeden dzień zwolnienia lekarskiego wyniosłaby 100,67 zł:

3020,15 zł : 30 dni = 100,67 zł.

Prawo do wynagrodzenia za pracę przysługuje w związku z wykonaną pracą, a nie za dni kalendarzowe miesiąca pozostawania w zatrudnieniu. Jeśli więc 3 i 4 października 2009 r. były dla pracownicy dniami wolnymi od pracy, to za te dni nie przysługuje jej wynagrodzenie za pracę.

WAŻNE!

Wynagrodzenie za pracę przysługuje za dni wykonywania pracy, natomiast wynagrodzenie chorobowe/zasiłki przysługują za dni niezdolności do pracy.

Inaczej liczy się okres, za jaki przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłki. Po ustaleniu stawki dziennej wynagrodzenia chorobowego/zasiłku płatnik mnoży ją przez dni wskazane w zwolnieniu lekarskim. Świadczenia z tytułu niezdolności do pracy przysługują także za dni wolne od pracy, takie jak soboty, niedziele i święta.

Podstawa prawna

 • art. 11 ust. 2 pkt 1, art. 36, art. 37 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • art. 80, art. 92 Kodeksu pracy.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.