REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownicy, która dostała podwyżkę w miesiącu zachorowania

Edyta Pisarczyk

REKLAMA

Zatrudniamy pracownicę, która w 2008 r. urodziła dziecko i do końca grudnia była na urlopie macierzyńskim i urlopie wypoczynkowym. Od 1 stycznia do 31 sierpnia 2009 r. była na urlopie wychowawczym. W ciągu ostatnich 12 miesięcy otrzymała wynagrodzenie tylko za wrzesień 2009 r., a teraz otrzyma za 2 dni października 2009 r. Do pracy wróciła 1 września 2009 r., przepracowała cały wrzesień, a od 5 października przyniosła zwolnienie lekarskie (z kodem „B”). Jak tej pracownicy wyliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia i zasiłku? Pracownica od 1 października otrzymała dużą podwyżkę wynagrodzenia. Do 30 września wynagrodzenie wynosiło 2500 zł, a od października 3500 zł. Czy za 3 i 4 października pracownicy przysługuje wynagrodzenie za pracę, mimo że była to sobota i niedziela?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego powinni Państwo ustalić z wynagrodzenia, które przysługiwało pracownicy do 30 września 2009 r. Za sobotę i niedzielę pracownica nie ma prawa do wynagrodzenia, ponieważ nie są to dni, kiedy wykonywała pracę.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla zatrudnionej u Państwa pracownicy jest kwota wynagrodzenia, która przysługuje jej za wrzesień 2009 r., po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownicę (łącznie 13,71%).

Natomiast z jakiego okresu zostanie wyliczona podstawa wymiaru, zależy od miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy oraz od stażu pracy i przerwy w ubezpieczeniu chorobowym, np. z powodu urlopu wychowawczego.

Wysokość wynagrodzenia chorobowego dla pracownicy powinni Państwo wyliczyć z przysługującego jej wynagrodzenia za wrzesień 2009 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownica przepracowała cały wrzesień i z tego powodu otrzymała pełne wynagrodzenie za pracę. Ponadto wrzesień jest jedynym miesiącem w okresie ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem zachorowania, kiedy pracownica wykonywała pracę.

Przy wyliczaniu wysokości podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego nie ma znaczenia podwyżka wynagrodzenia pracownicy, którą otrzymała od 1 października 2009 r., czyli w miesiącu choroby. Podstawę wymiaru powinni Państwo wyliczyć od kwoty 2500 zł brutto, a nie od 3500 zł brutto.

Podstawa wynagrodzenia chorobowego i zasiłku dla pracownicy:

2500 zł – [(2500 zł x 9,76%) + (2500 zł x 1,5%) + (2500 zł x 2,45%)] = 2500 zł – (244 zł + 37,50 zł + 61,25 zł) = 2157,25 zł.

Na zwolnieniu lekarskim, które dostarczyła pracownica, jest kod „B” wskazujący na niezdolność do pracy w okresie ciąży. To oznacza, że przysługują jej świadczenia wyliczane od 100% podstawy wymiaru:

2157,25 zł : 30 dni = 71,91 zł.

Za jeden dzień zwolnienia lekarskiego z kodem „B” pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe/zasiłek w wysokości 71,91 zł brutto. Wyliczając wynagrodzenie chorobowe pracownicy powinni Państwo od jego łącznej kwoty naliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczkę na podatek. Natomiast od łącznej kwoty zasiłku chorobowego powinni Państwo naliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Podwyżka wynagrodzenia miałaby wpływ na podstawę wymiaru wynagrodzenia/zasiłku chorobowego pracownicy, gdyby zachorowała w miesiącu, w którym wróciła do pracy i w tym samym miesiący otrzymała podwyżkę.

PRZYKŁAD

Pracownica otrzymała podwyżkę we wrześniu i również we wrześniu zachorowała. Podstawę wymiaru należy wyliczyć w następujący sposób:

3500 zł – [(3500 zł x 9,76%) – (3500 zł x 1,5%) + (3500 zł x 2,45%)] = 3500 zł – (341,60 zł + 52,50 zł + 85,75 zł) = 3020,15 zł.

Stawka wynagrodzenia/zasiłku chorobowego za jeden dzień zwolnienia lekarskiego wyniosłaby 100,67 zł:

3020,15 zł : 30 dni = 100,67 zł.

Prawo do wynagrodzenia za pracę przysługuje w związku z wykonaną pracą, a nie za dni kalendarzowe miesiąca pozostawania w zatrudnieniu. Jeśli więc 3 i 4 października 2009 r. były dla pracownicy dniami wolnymi od pracy, to za te dni nie przysługuje jej wynagrodzenie za pracę.

WAŻNE!

Wynagrodzenie za pracę przysługuje za dni wykonywania pracy, natomiast wynagrodzenie chorobowe/zasiłki przysługują za dni niezdolności do pracy.

Inaczej liczy się okres, za jaki przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłki. Po ustaleniu stawki dziennej wynagrodzenia chorobowego/zasiłku płatnik mnoży ją przez dni wskazane w zwolnieniu lekarskim. Świadczenia z tytułu niezdolności do pracy przysługują także za dni wolne od pracy, takie jak soboty, niedziele i święta.

Podstawa prawna

  • art. 11 ust. 2 pkt 1, art. 36, art. 37 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 80, art. 92 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA