Kategorie

Jak rozliczyć podróż służbową prywatnym samochodem pracownika

Kryspina Polewaczyk
Pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwoty wypłacane z tytułu zwrotu wydatków za korzystanie z pojazdu prywatnego do celów służbowych. Jednak aby tego dokonać, konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu.

Pracownikowi, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, za odbytą podróż służbową przysługuje dieta, pokrycie wydatków stosownie do uzasadnionych potrzeb oraz zwrot kosztów za przejazd. W sytuacji gdy pracodawca np. nie posiada własnego środka transportu lub nie jest w stanie zapewnić innej możliwości przejazdu, na wniosek pracownika może wyrazić zgodę na odbycie podróży służbowej samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym jego własnością.

Rozliczenie na podstawie przejechanych kilometrów

Pracownikowi odbywającemu podróż służbową pojazdem prywatnym przysługuje zwrot kosztów przejazdu obliczanego jako iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za 1 kilometr przebiegu ustalonej przez pracodawcę. Stawka ta nie może jednak przekraczać maksymalnych stawek kosztów używania pojazdów do celów służbowych określonych w § 2 rozporządzenia w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy – zwanego dalej rozporządzeniem.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.

Stawka maksymalna dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika wynosi:

 • do 900 cm3 – 0,5214 zł,
 • powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł.

Warto zaznaczyć, że pracodawca może przyznać pracownikowi ryczałt za wykorzystywanie prywatnego samochodu do celów służbowych. W takich przypadkach miesięczny limit kilometrów na jazdy lokalne ustalany jest przez pracodawcę. Pracodawca, ustalając limit, musi pamiętać o ograniczeniach zawartych w rozporządzeniu.

Rozporządzenie określa, że limit kilometrów jest zależny od liczby mieszkańców w gminie lub mieście zatrudnienia pracownika i nie może być wyższy niż:

 • 300 km – gdy liczba mieszkańców wynosi do 100 tys.,
 • 500 km – gdy liczba mieszkańców wynosi ponad 100 tys. do 500 tys.,
 • 700 km – gdy liczba mieszkańców wynosi ponad 500 tys.

Zwrot kosztów następuje po złożeniu przez pracownika pisemnego oświadczenia o wykorzystaniu pojazdu w danym miesiącu do celów służbowych. Oświadczenie to powinno zawierać dane dotyczące pojazdu, takie jak: pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny oraz wskazywać liczbę dni nieobecności pracownika w miejscu pracy w danym miesiącu z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej 8 godzin lub innej nieobecności (§ 4 ust. 1 rozporządzenia). Należy pamiętać, że za każdy dzień nieobecności pracownika w miejscu pracy z przyczyn wymienionych wyżej oraz za każdy dzień roboczy, w którym pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych, kwotę ustalonego ryczałtu zmniejsza się o jedną dwudziestą drugą.

Przykład

Pracodawca zawarł z jednym ze swoich pracowników umowę, na podstawie której przyznał limit 500 km na jazdy lokalne samochodem o pojemności silnika 1,6 cm3.

Pracownik ten był nieobecny w miejscu pracy z powodu choroby przez 4 dni. Na początku grudnia wystąpił do pracodawcy o zwrot kosztów za przejazdy, przedkładając pisemne oświadczenie o używaniu pojazdu do celów służbowych w listopadzie 2011 r., w którym przedstawił następujące rozliczenie:

500 km x 0,8358 zł = 417,90 zł (ryczałt miesięczny przyznany na jazdy lokalne),

4 dni x 1/22 x 417,90 = 75,98 zł (potrącenie wynikające z 4 dni nieobecności w pracy z powodu choroby z kwoty miesięcznego ryczałtu),

417,90 – 75,98 = 341,92 (należność wypłacona pracownikowi za listopad 2011 r.).


Rozliczanie podróży służbowych a przepisy wewnętrzne firmy

Warto zauważyć, że w przepisach rozporządzenia wskazano jedynie maksymalne limity stawek, których pracodawca nie może przekroczyć. A contrario pracownikowi odbywającemu podróż służbową samochodem prywatnym pracodawca może wypłacić kwotę niższą niż wynikająca z przepisów. Kwestię wysokości stawki reguluje art. 775 § 3 k.p., zgodnie z którym pracodawca nienależący do sfery budżetowej określa warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej albo w układzie zbiorowym pracy, albo w regulaminie wynagradzania lub w umowie o pracę. Należy dodać, że pracownik dochodzący zwrotu kosztów z tytułu podroży służbowej musi wcześniej znać kwoty ustalone przez pracodawcę.

Przykład

Pracodawca zapłacił jednemu ze swoich pracowników za przejazd w delegacji samochodem prywatnym kwotę niższą niż wynikająca z rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Za przejechane 150 km samochodem o pojemności silnika powyżej 900 cm3 pracownik otrzymał 90 zł, zamiast 125,37 zł. Pracownik nie zgadzał się z wypłaconą kwotą, ponieważ – jak się okazało – zapomniał, że warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowych zostały określone przez pracodawcę w układzie zbiorowym pracy, gdzie dla samochodu o pojemności silnika powyżej 900 cm3 ustalono stawkę wynoszącą 0,6 zł, a nie jak w rozporządzeniu 0,8358 zł.

Rozliczenie na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu

Warto dodać, że pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwoty wypłacane pracownikowi z tytułu zwrotu wydatków za korzystanie z pojazdu prywatnego do celów służbowych do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego lub kwoty nieprzekraczającej stawki za kilometr przebiegu pojazdu. W tej sytuacji konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Ewidencję prowadzi pracownik, jednak jej wpisy potwierdzane są przez pracodawcę na koniec każdego miesiąca.

Dokument ten powinien zawierać m.in.:

 • nazwisko, imię i adres zamieszkania użytkownika pojazdu,
 • numer rejestracyjny i pojemność silnika pojazdu,
 • kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy (skąd–dokąd),
 • liczbę faktycznie przejechanych kilometrów,
 • stawkę za 1 km przebiegu,
 • kwotę wynikającą z pomnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu,
 • dane i podpis pracodawcy.

Przykład

Pracodawca polecił Janowi Kowalskiemu wyjechać w sprawach służbowych poza siedzibę firmy. Pracodawca wyraził zgodę na odbycie podróży służbowej prywatnym samochodem o pojemności silnika poniżej 900 cm3. Z ewidencji przebiegu pojazdu wynikało, że przejechał on 187 km. Po powrocie pracodawca zwrócił pracownikowi kwotę w wysokości 97,50 zł (obliczoną jako iloraz przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu).

Podstawa prawna:

 • art. 775 § 3 Kodeksu pracy,
 • § 5 ust. 3 rozporządzenia MPiPS z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podroży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.),
 • § 2–4 rozporządzenia MI z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (DzU nr 27, poz. 271 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?