REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przedłużenie delegacji w trakcie jej trwania

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).

REKLAMA

Pracownik wyjechał w delegację w środę i miał wrócić w piątek wieczorem. W trakcie jego wyjazdu wystąpiła konieczność dłuższego pozostania przez niego na miejscu, gdyż powinien coś dodatkowo załatwić w poniedziałek. Przekazałem mu telefonicznie polecenie pozostania w danej miejscowości na weekend i powrotu dopiero w poniedziałek wieczorem. Pracownik stwierdził, że takie polecenie powinien otrzymać na piśmie, a poza tym zostanie w ten sposób pozbawiony tygodniowego wypoczynku. Czy ma rację?

RADA
Pracownik nie ma racji. Pracodawca ma prawo przedłużyć delegację, a stosowne polecenie może zostać wydane w jakiejkolwiek formie, także ustnie. Wypoczynek tygodniowy będzie w tym przypadku zachowany, gdyż w trakcie weekendu pracownik nie będzie wykonywał pracy.

UZASADNIENIE

Wyjazd służbowy stanowi realizację pracowniczego obowiązku wynikającego ze stosunku pracy. Pracownik jest zobowiązany do stosowania się do poleceń przełożonych, jeżeli:
- dotyczą one pracy,
- nie są sprzeczne z przepisami prawa,
- nie są sprzeczne z umową o pracę.

Polecenie przedłużenia delegacji spełnia powyższe wymagania, a zatem powinno zostać wykonane przez pracownika. Nie ma tutaj znaczenia, że uniemożliwia ono realizację jego pozapracowniczych planów. Pracownik w trakcie wolnego weekendu (z pytania wynika, że nie wykonuje w tym czasie pracy) może swobodnie dysponować swoim czasem, w tym również wrócić do miejscowości swojego zamieszkania. Nie jest jednak uprawniony do domagania się od pracodawcy zwrotu kosztów przejazdu (taki zwrot przysługuje pracownikowi przebywającemu w podróży trwającej co najmniej 10 dni), co nie oznacza, że strony nie mogą w tym zakresie dojść do porozumienia, w wyniku którego pracodawca dobrowolnie pokryje te koszty (koszt przejazdu może być dla pracodawcy niższy niż koszt pobytu pracownika w miejscowości, do której został delegowany).

WAŻNE!
Przepisy prawa pracy nie wskazują obowiązku zachowania formy pisemnej przy wydawaniu poleceń przez pracodawcę.


Takie ograniczenie byłoby sprzeczne z istotą stosunku pracy związaną z podleganiem kierownictwu pracodawcy i wykonywaniu nieograniczonej liczby poleceń. Forma pisemna nie jest wymagana również w odniesieniu do polecenia odbycia wyjazdu służbowego, a także do - tak jak ma to miejsce w przedstawionej sytuacji - przedłużenia tego wyjazdu.

Sąd Najwyższy w wyroku z 1 października 1997 r. (I PKN 317/97, OSNP 1998/14/428) wskazał, że postawienie pracownikowi zarzutu odmowy wykonania polecenia wydanego przez pracodawcę wymaga ustalenia, jaka była treść tego polecenia, czy dotyczyło ono wykonywanej pracy i w jakich okolicznościach zostało wydane.

Podróż służbowa (rozumiana jako całość - zarówno czas wykonywania zadania służbowego, jak i czas przejazdu poza zwykłymi godzinami pracy pracownika) nie może pozbawiać pracownika prawa do dobowego i tygodniowego minimalnego wypoczynku (wyrok Sądu Najwyższego z 23 czerwca 2005 r. II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76). Nie oznacza to, że pracownik musi w każdej dobie i każdym tygodniu mieć zapewniony czas wolny (odpowiednio 11 godzin wypoczynku dobowego i 35 godzin, względnie nie mniej niż 24 godziny wypoczynku tygodniowego) w swoim miejscu zamieszkania.

Takie rozumienie tej zasady prowadziłoby do tego, że pracownik nie mógłby nocować poza miejscem zamieszkania. Ważne w tym kontekście jest to, by osoba zatrudniona dysponowała odpowiednio długim czasem wolnym. Wymóg ten został zachowany, gdyż pracownik przez cały weekend nie będzie wykonywał pracy.


Podstawa prawna:
- art. 22 § 1, art. 775 § 1, art. 100 § 1, art. 128, art. 132-133 Kodeksu pracy,
- § 8 rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 336, poz. 1990 ze zm.).

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Na ten wyrok długo czekali emeryci: mają prawo do świadczeń!

Emeryt, który uprzednio przeszedł na emeryturę i podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, gdzie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie powodującej zawieszenia wypłaty emerytury, jest "emerytem – byłym pracownikiem" w rozumieniu ustawy o ZFŚS, on też ma więc prawo do świadczeń socjalnych.

Działalność socjalna w 2024 r.: Świadczenie urlopowe czy wczasy pod gruszą?

Świadczenie urlopowe i wczasy pod gruszą to chyba najpopularniejsze świadczenia socjalne. Świadczenia te są regulowane przepisami ustawy o zfśs i oba związane są z dofinansowaniem wypoczynku pracowników. 

Zmiany w rozporządzeniach do Kodeksu pracy: Szkolenia, rejestry, badania. Od lipca 2024 r.

Zmiany w rozporządzeniach do Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą szkoleń pracowników, rejestrów i indywidualnych rejestrów medycznych pracowników. Trzeba te wszystkie rozwiązania wprowadzić w miejscach pracy zagrażających pracownikowi.

W jakim wieku renta na stałe

W polskim prawie nie jest znana instytucja renty dożywotniej, tj. prawa do renty niezależnego od zmiany okoliczności istniejących od chwili jej przyznania. Renty nie są przyznawane bezterminowo. Wiele osób jednak zastanawia się: w jakim wieku renta na stałe? komu przysługuje renta dożywotnia? Mało kto wie, że trzeba rozróżnić rentę stałą a trwałą niezdolność do pracy.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku: wnioski będzie można składać od 1 października 2024 r. Nowe świadczenie zastąpi dofinansowanie pobytu w żłobku

Od 1 października 2024 r. rodzice małych dzieci będą mogli wystąpić o nowe świadczenie „Aktywnie w żłobku”. Świadczenie to zastąpi dotychczasowe dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku w wysokości 400 zł.

Renta rodzinna 2024 i 2025 r.

Kto ma prawo do renty rodzinnej? Co z rentą rodzinną w 2024 i 2025? Czy renta rodzinna jest waloryzowana? Ile wynosi limit dorabiana do renty rodzinnej od czerwca 2024? Kiedy ZUS zawiesi albo zmniejszy rentę rodzinną? 

Wsparcie dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych wskutek zjawisk atmosferycznych – zasiłek 1000 zł, dofinansowanie wyjazdu 1540 zł, wsparcie organizacji zajęć 500 zł

W razie wystąpienia zjawisk pogodowych takich jak powódź czy huragan poszkodowane dzieci i uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia. W ramach wsparcia możliwe jest otrzymanie zasiłku oraz dofinansowania do wyjazdu i zajęć opiekuńczych.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

REKLAMA

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.

REKLAMA