Nie, mąż pracownicy nie może tego dokonać, ponieważ zgodę na potrącenie z wynagrodzenia należności wskazanych w przepisach Kodeksu pracy może wyrazić jedynie pracownik na piśmie.
Zgoda na potrącenie powinna dotyczyć konkretnej i istniejącej wierzytelności. Ponadto zgoda na potrącenie przyszłych należności nie jest prawnie skuteczna. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 4 października 1994 r., w której stwierdził, że wyrażenie przez pracownika na podstawie art. 91 k.p. w umowie o wspólnej odpowiedzialności materialnej zgody na potrącanie przez zakład pracy z wynagrodzenia za pracę należności z tytułu niedoborów, które mogą się ujawnić w przyszłości w wyniku inwentaryzacji – jest nieważne (I PZP 41/94, OSNP 1995/5/63).
reklama
reklama
W przypadku potrącania z wynagrodzenia pracownika za jego zgodą wyrażoną na piśmie wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
- minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy,
- 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu należności innych niż należności na rzecz pracodawcy (art. 91 § 2 k.p.).
Ponadto zmiana regulaminu wynagradzania nie może dotyczyć wynagrodzeń wypłacanych przed wejściem w życie przepisów regulaminu.