Kategorie

Potrącenia z wynagrodzenia pracownika

Ryszard Bessaraba
Płacę alimenty na dwójkę dzieci w wysokości 800 zł. Jednocześnie zgodnie z wyrokiem sądu mam do spłaty inną należność. Miesięcznie zarabiam ok. 2000 zł netto. Którą należność mam spłacać w pierwszej kolejności i czy pracodawca może dokonać potrąceń prawie w pełnej wysokości mojego wynagrodzenia?

W pierwszej kolejności z wynagrodzenia pracownika pracodawca potrąci kwotę na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, następnie kwotę egzekwowaną na mocy innego tytułu wykonawczego. Pracodawca nie może jednak potrącić całego wynagrodzenia.

Jedną z podstawowych zasad zatrudnienia pracowniczego jest ochrona wynagrodzenia za pracę, a sytuację prawną pracownika regulują wprost przepisy art. 87 i 88 k.p. W przypadku zbiegu kilku tytułów potrąceń, gdy łączna kwota, która może być potrącona nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich należności, potrąceń dokonuje się w kolejności podanej w art. 87 § 1 k.p.

Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych – potrąceniu podlegają tylko następujące należności:

 • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
 • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
 • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
 • kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.
Reklama

W pierwszej kolejności zostaną potrącone sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. Przy czym mogą być one potrącane tylko do wysokości trzech piątych wynagrodzenia. Skoro pracownik zarabia 2000 zł, to na alimenty pracodawca może maksymalnie potrącić 1200 zł (3/5 z kwoty 2000 zł). Oznacza to, że świadczenie alimentacyjne zostanie potrącone w pełnej zasądzonej kwocie, tj. 800 zł. Jednocześnie pracownik ma do spłaty inne należności egzekwowane na mocy tytułu wykonawczego (np. zajęcie komornicze). W związku z tym po potrąceniu w całości świadczeń alimentacyjnych, dalszą zasadność potraceń z wynagrodzenia pracownika należy ograniczyć do kwoty 1200 zł (2000 zł – 800 zł za alimenty).

W świetle art. 871 k.p. przy potrącaniu sum egzekwowanych na podstawie tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, kwotę wolną od potrąceń będzie stanowiła wysokość minimalnego wynagrodzenia (w 2011 r. wynosi 1386 zł brutto) pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Stąd też po odliczaniu ww. sum pozostanie kwota wynagrodzenia wolna od potrąceń w wysokości 1032,34 zł. W tym stanie rzeczy na spłatę innej należności wynikającej z tytułu wykonawczego pracodawca może potrącić jedynie 167,66 zł (1200 zł – 1032,43 zł).

A zatem pracodawca potrąca w całości kwotę 800 zł na świadczenia alimentacyjne, następnie kwotę 167,66 zł egzekwowaną na mocy innego tytułu wykonawczego (wysokości kwoty egzekwowanej na mocy tego tytułu nie znamy), a kwotą wolną od potrąceń będzie 1032,34 zł, czyli taką kwotę pracodawca zobowiązany jest wypłacić pracownikowi z tytułu wynagrodzenia za pracę.

Wobec tego potrącenia z wynagrodzenia za pracę mogą być dokonywane tylko do określonej wysokości. Po pierwsze oznacza to, że ustalona w przepisach prawa pracy część wynagrodzenia jest wolna od potrąceń i musi być wypłacona pracownikowi, a po drugie, że część wynagrodzenia za pracę, która jest wolna od potrąceń, zależy od rodzaju potrącenia (art. 871 k.p.).

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2021
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?