reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenia z wynagrodzenia pracownika

Potrącenia z wynagrodzenia pracownika

Płacę alimenty na dwójkę dzieci w wysokości 800 zł. Jednocześnie zgodnie z wyrokiem sądu mam do spłaty inną należność. Miesięcznie zarabiam ok. 2000 zł netto. Którą należność mam spłacać w pierwszej kolejności i czy pracodawca może dokonać potrąceń prawie w pełnej wysokości mojego wynagrodzenia?

W pierwszej kolejności z wynagrodzenia pracownika pracodawca potrąci kwotę na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, następnie kwotę egzekwowaną na mocy innego tytułu wykonawczego. Pracodawca nie może jednak potrącić całego wynagrodzenia.

Jedną z podstawowych zasad zatrudnienia pracowniczego jest ochrona wynagrodzenia za pracę, a sytuację prawną pracownika regulują wprost przepisy art. 87 i 88 k.p. W przypadku zbiegu kilku tytułów potrąceń, gdy łączna kwota, która może być potrącona nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich należności, potrąceń dokonuje się w kolejności podanej w art. 87 § 1 k.p.

Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych – potrąceniu podlegają tylko następujące należności:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.

W pierwszej kolejności zostaną potrącone sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. Przy czym mogą być one potrącane tylko do wysokości trzech piątych wynagrodzenia. Skoro pracownik zarabia 2000 zł, to na alimenty pracodawca może maksymalnie potrącić 1200 zł (3/5 z kwoty 2000 zł). Oznacza to, że świadczenie alimentacyjne zostanie potrącone w pełnej zasądzonej kwocie, tj. 800 zł. Jednocześnie pracownik ma do spłaty inne należności egzekwowane na mocy tytułu wykonawczego (np. zajęcie komornicze). W związku z tym po potrąceniu w całości świadczeń alimentacyjnych, dalszą zasadność potraceń z wynagrodzenia pracownika należy ograniczyć do kwoty 1200 zł (2000 zł – 800 zł za alimenty).

W świetle art. 871 k.p. przy potrącaniu sum egzekwowanych na podstawie tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, kwotę wolną od potrąceń będzie stanowiła wysokość minimalnego wynagrodzenia (w 2011 r. wynosi 1386 zł brutto) pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Stąd też po odliczaniu ww. sum pozostanie kwota wynagrodzenia wolna od potrąceń w wysokości 1032,34 zł. W tym stanie rzeczy na spłatę innej należności wynikającej z tytułu wykonawczego pracodawca może potrącić jedynie 167,66 zł (1200 zł – 1032,43 zł).

A zatem pracodawca potrąca w całości kwotę 800 zł na świadczenia alimentacyjne, następnie kwotę 167,66 zł egzekwowaną na mocy innego tytułu wykonawczego (wysokości kwoty egzekwowanej na mocy tego tytułu nie znamy), a kwotą wolną od potrąceń będzie 1032,34 zł, czyli taką kwotę pracodawca zobowiązany jest wypłacić pracownikowi z tytułu wynagrodzenia za pracę.

Wobec tego potrącenia z wynagrodzenia za pracę mogą być dokonywane tylko do określonej wysokości. Po pierwsze oznacza to, że ustalona w przepisach prawa pracy część wynagrodzenia jest wolna od potrąceń i musi być wypłacona pracownikowi, a po drugie, że część wynagrodzenia za pracę, która jest wolna od potrąceń, zależy od rodzaju potrącenia (art. 871 k.p.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama