Wynagrodzenie z tytułu przywrócenia pracownika do pracy stanowi przychód ze stosunku pracy i muszą je Państwo rozliczyć z podatku dochodowego i składek na ubezpieczenia. Odprawę za pisemną zgodą pracownika należy potrącić od dochodu netto pracownika (szczegóły w uzasadnieniu).
UZASADNIENIE
reklama
reklama
Pracownik ma prawo zwrócić się do sądu pracy o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie, jeżeli pracodawca bezzasadnie lub z naruszeniem przepisów prawa wypowiedział mu umowę. W sytuacji gdy sąd rozpatrzy sprawę na korzyść pracownika, to stosownie do żądania poszkodowanego orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia (umowy na czas nieokreślony). Jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu, sąd może przywrócić pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo przyznać odszkodowanie (art. 45 § 1 Kodeksu pracy, dalej k.p.).
Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące – nie więcej niż za 1 miesiąc. Jeżeli jednak umowę o pracę rozwiązano z pracownikiem objętym ochroną, tj. z pracownikiem, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego i nabycia prawa do emerytury, albo z pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy. Dotyczy to również przypadku, gdy rozwiązano umowę o pracę z pracownikiem – ojcem wychowującym dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego albo gdy rozwiązanie umowy o pracę podlega ograniczeniu z mocy przepisu szczególnego, np. ze związkowcem (art. 47 k.p.).
Przywrócenie do pracy oznacza wznowienie stosunku pracy pod warunkiem zgłoszenia przez pracownika gotowości niezwłocznego podjęcia pracy w ciągu 7 dni od dnia przywrócenia do pracy.