| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Tajemnica wynagrodzenia

Tajemnica wynagrodzenia

Jestem zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw personalnych w firmie, w której pracuje pond 300 osób. Ostatnio dostałam podwyżkę i wiem, że teraz zarabiam znacznie więcej niż moi koledzy wykonujący podobne zadania. W związku z tym szef zażądał ode mnie zachowania tajemnicy i nieujawniania nikomu, ile zarabiam. Czy pracodawca ma do tego prawo?

Pracodawca nie ma prawa zobowiązać pracownika do zachowania poufności w zakresie wysokości jego wynagrodzenia za pracę, taki obowiązek nie wynika z żadnego przepisu Kodeksu pracy.

Należy zwrócić uwagę, że pracownik zobowiązany jest do sumiennego i starannego wykonywania pracy oraz stosowania się do poleceń przełożonego w takim zakresie, jaki dotyczy wykonywanej przez niego pracy. Warunkiem jest ich zgodność z przepisami prawa oraz umową o pracę (art. 100 § 1 k.p.). Z tego przepisu nie można wywieść obowiązku dla pracownika do zachowania tajemnicy w kwestii wysokości otrzymywanej pensji na polecenie szefa, nie byłoby bowiem to polecenie dotyczące jego obowiązków służbowych.

Ponadto, pracownik jest obowiązany przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku (art. 100 § 2 pkt 2 k.p.). Regulamin jest wewnętrznym aktem prawa pracy i reguluje kwestie praw i obowiązków stron stosunku pracy. Natomiast wynagrodzenie za pracę i jego konkretna wysokość jest dobrem osobistym każdego pracownika, a nie sprawą porządkową, a zatem pracodawca nie może na tej podstawie żądać zachowania tajemnicy w tym zakresie.

Oczywiście może zostać w tym miejscu postawiony zarzut dotyczący nieprzestrzegania przepisu art. 100 § 2 pkt 4 k.p., zgodnie z którym pracownik jest zobowiązany do dbania o dobro zakładu pracy i chronienie jego mienia, a także zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić go na szkodę. Wydaje się jednak, że nie będzie on słuszny, ponieważ wynagrodzenie pracownika jest za każdym razem indywidualnie ustalane, uzależnione od wielu czynników. Nie wydaje się, że ujawnienie jego wysokości mogłoby wpłynąć niekorzystnie lub ze szkodą dla funkcjonowania danej firmy. Jeśli zaś pracodawca obawia się wydostania takich informacji na zewnątrz, do firm konkurencyjnych, co w konsekwencji mogłoby dla niego spowodować szkodę, ma możliwość skorzystania z przepisu art. 1001 k.p. i podpisać z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy.

Trzeba pamiętać, że pracownicy wykonujący jednakową pracę o jednakowej wartości mają prawo do jednakowego wynagrodzenia (art. 183c § 1 k.p.).

Mając na względzie art. 3531 k.c., czyli tzw. zasadę swobody zawierania umów, i art. 18 k.p. należy stwierdzić, że w związku z tym, iż przepisy wprost nie nakładają na pracownika obowiązku powstrzymania się od ujawniania wysokości swojego wynagrodzenia osobom trzecim, pracodawca nie może takiego zobowiązania nałożyć.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »