reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy w razie zamknięcia żłobka pracownik otrzyma zasiłek opiekuńczy

Czy w razie zamknięcia żłobka pracownik otrzyma zasiłek opiekuńczy

Jedna z pracownic poprosiła o udzielenie jej dni wolnych od pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dwuletnim synem. Rano została poinformowana telefonicznie przez dyrektorkę żłobka o jego zamknięciu z powodu dużych mrozów oraz problemów z dogrzaniem pomieszczeń żłobka. Czy mamy prawo przyznać jej zasiłek opiekuńczy i jakie dokumenty są wymagane?

Pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy. Pracownica występująca o wypłatę zasiłku opiekuńczego musi złożyć wniosek na druku ZUS Z-15 o przyznanie tego zasiłku. W przypadku konieczności sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, do którego uczęszcza dziecko, wymaganym dokumentem załączanym do wniosku jest oświadczenie pracownicy.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje m.in. na zdrowe dziecko w wieku do lat 8 w razie:

  • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko,
  • porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
  • pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

Za nieprzewidziane zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko, uważa się takie zamknięcie tej placówki, o której pracownik został powiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem jej zamknięcia. Awaria ogrzewania w żłobku jest zdarzeniem nagłym, o którym pracownica została poinformowana w dniu, w którym miała zaprowadzić dziecko do żłobka i w tak krótkim czasie nie była w stanie zapewnić dziecku opieki. Dlatego przysługuje jej zasiłek opiekuńczy na dziecko.

Pracownica występująca o wypłatę zasiłku musi złożyć wniosek o uzyskanie zasiłku opiekuńczego na formularzu ZUS Z-15. Z wniosku o zasiłek opiekuńczy będzie wynikało, czy współmałżonek pracuje w systemie pracy zmianowej, czy w danym roku kalendarzowym był już wypłacony zasiłek opiekuńczy oraz czy we wspólnym gospodarstwie domowym są inni domownicy, którzy mogą zapewnić opiekę dziecku w czasie zamknięcia żłobka.

W przypadku konieczności sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do którego dziecko uczęszcza, wymaganym dokumentem załączanym do wniosku jest oświadczenie pracownika złożone na zwykłym druku. W oświadczeniu pracownik powinien wskazać okres, na jaki ubiega się o zasiłek, oraz opisać zaistniałą sytuację (kiedy został powiadomiony o zamknięciu żłobka). Fakt ten nie musi być poświadczony przez placówkę, w której takie zamknięcie miało miejsce.

Wypłata zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, tj. w przypadku gdy ubezpieczony nie przedkłada zaświadczenia lekarskiego na druku ZUS ZLA, następuje na podstawie asygnaty zastępczej ZUS Z-7.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje bez konieczności spełnienia wymogu okresu wyczekiwania na to świadczenie. Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko z tytułu konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia lat 14 lub innym chorym członkiem rodziny, ale także nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat.

Podstawa prawna:

  • art. 32–34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 18, § 20, § 22 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama