Kategorie

Do 1 października br. trzeba przekazać II ratę odpisu na zfśs

Dorota Brzeszczak-Zagrodzka
Jesteśmy biurem rachunkowym. Od czerwca br. prowadzimy sprawy księgowo-kadrowe firmy, która tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Średniomiesięczne zatrudnienie w tej firmie w 2012 r. zaplanowano na poziomie 25 etatów, tj. 20 pracowników zatrudnionych na pełny etat w normalnych warunkach, 2 pracowników zatrudnionych na 1/2 etatu w normalnych warunkach, 2 pracowników młodocianych (po jednym w każdym roku nauki) i 2 etaty dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach. Pierwsza rata została przekazana 31 maja br. Ile wyniesie i jak ustalić wysokość drugiej raty odpisu podstawowego na zfśs?

Firma, którą Państwo rozliczają, do 1 października br. powinna wpłacić II ratę odpisu na fundusz w kwocie 6603,69 zł, czyli pozostałe 25% obowiązkowego odpisu podstawowego. Jeśli ten pracodawca chce także dokonać odpisu fakultatywnego, w tym terminie powinien wpłacić również ten odpis. Szczegóły w uzasadnieniu.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest tworzony z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych oraz odpisów fakultatywnych. Podstawę odpisu na zfśs stanowi procent przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego – jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

Wysokość odpisu na 2012 r. pracodawcy po raz pierwszy ustalają na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w drugim półroczu 2010 r., czyli obowiązującego przy wpłatach na zfśs w 2011 r.

Środki funduszu należy zgromadzić na odrębnym rachunku bankowym, na który najpóźniej do 31 maja danego roku pracodawca ma obowiązek przelać minimum 75% środków (tzw. I rata). Pozostałą część środków (tzw. II ratę) należy przekazać do 30 września danego roku. Ponieważ 30 września w 2012 r. przypada w niedzielę, pracodawcy mają czas na zasilenie funduszu do 1 października br. (art. 115 Kodeksu cywilnego). Taka sytuacja będzie miała miejsce w przypadku Państwa klienta, który w tym terminie ma obowiązek przekazać 25% odpisu na rachunek funduszu, czyli kwotę 6603,69 zł (26 414,76 zł x 25%).

Ustalanie wysokości odpisu zfśs na 2012 r.

Rodzaj pracownika

Liczba
pracowników

Liczba
etatów

Kwota odpisu
na jednego pracownika

Razem

Pracownicy zatrudnieni w normalnych warunkach

20

20

1093,93 zł

21 878,60 zł

Pracownicy zatrudnieni na część etatu w normalnych warunkach

2

1

1093,93 zł

1093,93 zł

Pracownicy młodociani (I rok)

1

145,86 zł

145,86 zł

Pracownicy młodociani (II rok)

1

175,03 zł

175,03 zł

Pracownicy młodociani (III rok)

1

204,20 zł

204,20 zł

Pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach

2

2

1458,57 zł

2917,14 zł

Razem

26 414,76 zł

Zanim dokonają Państwo wpłaty drugiej transzy odpisu, warto przeliczyć całoroczne zatrudnienie w firmie w zależności od warunków zatrudnienia i statusu zatrudnianych pracowników, a następnie ustalić wysokość odpisu. Pomocna w tym zakresie może być powyższa tabela.


Część z obliczonego odpisu (75%, tj. 19 811,07 zł) należało wpłacić do 31 maja 2012 r. Pozostałą część (łącznie ze zwiększeniami) w wysokości 6603,69 zł należy wpłacić na konto zfśs do 1 października 2012 r.

Muszą Państwo pamiętać, że w terminie do 31 grudnia 2012 r. należy porównać faktyczne średnioroczne zatrudnienie z przeciętną planowaną liczbą zatrudnionych oraz wysokość dokonanego odpisu z wysokością odpisu obliczoną według rzeczywistego zatrudnienia w firmie.

Jeśli wystąpi niedobór środków na koncie zfśs, będą Państwo mieli obowiązek przelać na rachunek funduszu brakującą kwotę. W przypadku nadwyżki, można ją wycofać z rachunku zfśs i przekazać na konto bieżące lub przeznaczyć na działalność socjalną w następnym roku.

WAŻNE!

Ostatecznej korekty środków przekazanych na konto zfśs w 2012 r. należy dokonać do 31 grudnia 2012 r.

Podstawa prawna:

 • art. 5–5a, art. 6 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2012 r. Nr 592 ze zm.),
 • obwieszczenie Prezesa GUS z 19 lutego 2010 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2009 r. i w drugim półroczu 2009 r. (M.P. Nr 10, poz. 104),
 • art. 115 Kodeksu cywilnego.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.