| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Rezygnacja z tworzenia funduszu socjalnego

Rezygnacja z tworzenia funduszu socjalnego

Pracodawca znajdujący się w przejściowych trudnościach finansowych może zrezygnować z tworzenia zfśs w trakcie roku. Mimo że nie wynika to wprost z ustawy o zfśs, taką możliwość przewiduje pośrednio rozporządzenie MPiPS z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Proporcjonalny odpis na zfśs

Pracodawca, który zdecydował o odstąpieniu od tworzenia zfśs w trakcie roku, powinien ustalić i przekazać na rachunek funduszu odpis ustalony w wysokości proporcjonalnej do okresu funkcjonowania zfśs. Rezygnacja z zfśs w trakcie roku, mimo że nie wynika wprost z ustawy o zfśs, jest możliwa na podstawie § 3 ust. 2 rozporządzenia MPiPS z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zfśs. Zgodnie z tym przepisem, sposób obliczania przeciętnej liczby zatrudnionych stosuje się również w przypadku, gdy pracodawca działał w okresie krótszym niż jeden rok kalendarzowy albo naliczał odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na niepełny rok kalendarzowy. Oznacza to, że przepisy przewidują możliwość naliczenia odpisu niższego niż całoroczny.

WAŻNE!

W przypadku rezygnacji z zfśs w trakcie roku pracodawca powinien odprowadzić na rachunek funduszu odpis w wysokości proporcjonalnej do okresu prowadzenia zfśs.

W 2012 r. podstawą do naliczenia odpisu na zfśs jest ta sama kwota bazowa, która obowiązywała w 2011 r., tj. 2917,14 zł (art. 1 ustawy z 22 grudnia 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej).

Pracodawcy, którzy początkowo utworzyli zfśs, a następnie podjęli decyzję o rezygnacji z funduszu, w pierwszej kolejności powinni ustalić wysokość całorocznego odpisu według planowanej liczby zatrudnionych, a następnie ponownie przeliczyć odpis z uwzględnieniem okresu prowadzenia funduszu.

Niewykorzystane środki zfśs

W przypadku rezygnacji z funduszu w trakcie roku niewykorzystane środki zgromadzone na rachunku bankowym należy nadal wykorzystywać zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli wyłącznie na działalność socjalną określoną w regulaminie funduszu. Rezygnacja z zfśs w trakcie roku nie uprawnia pracodawcy do dowolności w dysponowaniu pozostałymi środkami zfśs. Niezgodne z przepisami ustawy o zfśs byłoby przekazanie niewykorzystanych odpisów np. na spłatę zaległości wobec kontrahentów.

Podstawa prawna:

  • art. 1 ust. 1, art. 3, art. 4, art. 8, art. 11, art. 12 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz.U. Nr 43, poz. 349),
  • art. 1 ustawy z 22 grudnia 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. Nr 291, poz. 1707),
  • obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 18 lutego 2011 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2010 r. i w drugim półroczu 2010 r. (M.P. Nr 15, poz. 156),
  • art. 772, art. 2419 § 1, art. 24111 § 1, art. 24112 § 1 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »