| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Rezygnacja z tworzenia ZFŚS

Rezygnacja z tworzenia ZFŚS

Pracodawcy prywatni mogą zrezygnować z tworzenia funduszu świadczeń socjalnych. Zasady rezygnacji uzależnione są od liczby zatrudnionych pracowników.

Inne zasady będą obowiązywały pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, inne mniejszych pracodawców. Możliwość rezygnacji z realizacji obowiązków socjalnych przez poszczególne grupy pracodawców ramowo przedstawiono w tabeli.

Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników

Pracodawcy, którzy mają obowiązek tworzenia funduszu, mogą z niego zrezygnować, dokonując odpowiednich zapisów w:

• układzie zbiorowym pracy,

• regulaminie wynagradzania (jeżeli pracodawca nie jest objęty układem).

Jeżeli pracodawca jest objęty układem zbiorowym pracy, nie może zrezygnować z tworzenia funduszu; nie jest także dopuszczalne zawieranie w tym celu odrębnego porozumienia ze związkami zawodowymi czy przedstawicielem załogi.

Regulacje wewnątrzzakładowe mogą stanowić o:

• całkowitej rezygnacji z tworzenia funduszu,

• czasowym odstąpieniu od tworzenia funduszu (np. na czas przejściowych trudności finansowych pracodawcy), w tym ostatnim przypadku niezbędne jest precyzyjne określenie okresu, w jakim fundusz nie będzie tworzony.

Zmiany układu dokonuje się w trybie określonym w dziale XI Kodeksu pracy, zmiany regulaminu wynagradzania - w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową (w trybie określonym w art. 772 § 4 i 5 k.p. oraz w art. 30 ust. 4 i 5 ustawy o związkach zawodowych) lub z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów, jeżeli taka organizacja w zakładzie nie działa.

Zmiany układu wchodzą w życie nie wcześniej niż z dniem zarejestrowania, zaś zmiany regulaminu wynagradzania najwcześniej po upływie 2 tygodni od podania ich do wia- domości pracowników, a zatem jeżeli pracodawcy zależy, aby weszły w życie w określonym czasie do rokowań trzeba przystąpić odpowiednio wcześniej.

Zmiany regulaminu muszą być uzgodnione z zakładową organizacją związkową. Jeżeli w zakładzie działa jedna organizacja - pracodawca nie może regulaminu (czy zmiany regulaminu) wprowadzić samodzielnie, przy jej sprzeciwie. Podobnie jest, jeżeli organizacja związkowa nie działa w zakładzie - wówczas uzgodnień (do skutku) dokonuje się z przedstawicielem pracowników.

Gdy w zakładzie działa wiele organizacji związkowych - są one zobowiązane do przedstawienia wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni. W przypadku przedstawienia stanowiska w wymaganym terminie rokowania muszą być prowadzone tak długo, aż strony dojdą do porozumienia, a pracodawca nie może regulaminu wprowadzić samodzielnie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »