reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Rezygnacja z tworzenia ZFŚS

Rezygnacja z tworzenia ZFŚS

Pracodawcy prywatni mogą zrezygnować z tworzenia funduszu świadczeń socjalnych. Zasady rezygnacji uzależnione są od liczby zatrudnionych pracowników.

Inne zasady będą obowiązywały pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, inne mniejszych pracodawców. Możliwość rezygnacji z realizacji obowiązków socjalnych przez poszczególne grupy pracodawców ramowo przedstawiono w tabeli.

Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników

Pracodawcy, którzy mają obowiązek tworzenia funduszu, mogą z niego zrezygnować, dokonując odpowiednich zapisów w:

• układzie zbiorowym pracy,

• regulaminie wynagradzania (jeżeli pracodawca nie jest objęty układem).

Jeżeli pracodawca jest objęty układem zbiorowym pracy, nie może zrezygnować z tworzenia funduszu; nie jest także dopuszczalne zawieranie w tym celu odrębnego porozumienia ze związkami zawodowymi czy przedstawicielem załogi.

Regulacje wewnątrzzakładowe mogą stanowić o:

• całkowitej rezygnacji z tworzenia funduszu,

• czasowym odstąpieniu od tworzenia funduszu (np. na czas przejściowych trudności finansowych pracodawcy), w tym ostatnim przypadku niezbędne jest precyzyjne określenie okresu, w jakim fundusz nie będzie tworzony.

Zmiany układu dokonuje się w trybie określonym w dziale XI Kodeksu pracy, zmiany regulaminu wynagradzania - w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową (w trybie określonym w art. 772 § 4 i 5 k.p. oraz w art. 30 ust. 4 i 5 ustawy o związkach zawodowych) lub z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów, jeżeli taka organizacja w zakładzie nie działa.

Zmiany układu wchodzą w życie nie wcześniej niż z dniem zarejestrowania, zaś zmiany regulaminu wynagradzania najwcześniej po upływie 2 tygodni od podania ich do wia- domości pracowników, a zatem jeżeli pracodawcy zależy, aby weszły w życie w określonym czasie do rokowań trzeba przystąpić odpowiednio wcześniej.

Zmiany regulaminu muszą być uzgodnione z zakładową organizacją związkową. Jeżeli w zakładzie działa jedna organizacja - pracodawca nie może regulaminu (czy zmiany regulaminu) wprowadzić samodzielnie, przy jej sprzeciwie. Podobnie jest, jeżeli organizacja związkowa nie działa w zakładzie - wówczas uzgodnień (do skutku) dokonuje się z przedstawicielem pracowników.

Gdy w zakładzie działa wiele organizacji związkowych - są one zobowiązane do przedstawienia wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni. W przypadku przedstawienia stanowiska w wymaganym terminie rokowania muszą być prowadzone tak długo, aż strony dojdą do porozumienia, a pracodawca nie może regulaminu wprowadzić samodzielnie.

Natomiast jeżeli organizacje związkowe nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska - pracodawca uprawniony jest do samodzielnego wprowadzenia zmiany regulaminu, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 202159.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama