reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Ile deklaracji PIT-11 należy wystawić w roku z tytułu zawarcia kilku umów zlecenia z tą samą osobą

Ile deklaracji PIT-11 należy wystawić w roku z tytułu zawarcia kilku umów zlecenia z tą samą osobą

Nasza firma zawarła kilka umów zlecenia z jednym pracownikiem w różnych okresach 2010 r. Pierwsza umowa została zawarta od 8 do 31 marca 2010 r., następna od 19 kwietnia do 31 maja 2010 r., kolejne od 1 do 11 czerwca 2010 r. i od 1 do 31 lipca 2010 r. Kiedy powinniśmy wystawić PIT-11 temu zleceniobiorcy – do końca lutego 2011 r. czy po zakończeniu każdej umowy? W jaki sposób prawidłowo wystawić PIT-11 – czy wystarczy jeden dla wszystkich umów, czy dla każdej umowy należy przygotować osobno? Jakie daty powinny widnieć w PIT?

WAŻNE!

Nie należy uwzględniać w PIT-11 przychodów z „małych” umów cywilnych, od których został pobrany zryczałtowany 18% podatek.

Podatku zryczałtowanego nie należy bowiem mylić z zaliczką na podatek dochodowy, a PIT-11 wystawia się tylko wówczas, gdy są osiągane przychody podlegające zaliczce.

W Państwa przypadku umowa zlecenia została zawarta z pracownikiem, dlatego zasada ryczałtowego opodatkowania nie mogła mieć zastosowania. W związku z tym przychód z tej umowy musi być opodatkowany na zasadach ogólnych, tzn. stawką 18% przy uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodów (20% lub 50%).

Gdyby jednak wcześniejszejsze lub późniejsze umowy zlecenia były zawierane w okresie, gdy ta osoba nie pozostawała z Państwem w stosunku pracy, a jej miesięczny przychód ze zlecenia nie przekraczałby 200 zł, należałoby odprowadzić podatek zryczałtowany 18%. Tak opodatkowanego przychodu nie należy uwzględniać w PIT-11.

Przychód w wysokości nieprzekraczającej 200 zł nie oznacza jednak automatycznie ryczałtowego opodatkowania. Zgodnie z interpretacją indywidualną Izby Skarbowej w Warszawie z 19 sierpnia 2009 r. (sygn. IPPB2/415-372/09-4/MK), ryczałtowa forma opodatkowania nie ma zastosowania w przypadku umów zleceń, w których wprost nie jest określona kwota należności, a wynagrodzenie zleceniobiorców jest wynagrodzeniem prowizyjnym. Gdyby więc w umowie zlecenia wynagrodzenie zostało określone godzinowo, akordowo czy prowizyjnie, nie należałoby stosować ryczałtowego liczenia podatku, ale ogólne zasady.

Podstawa prawna

  • art. 13 pkt 8, art. 30 ust. 1 pkt 5a, art. 39 ust. 1 i ust. 2, art. 41 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama