REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obliczenia: zajęcie zasiłku przez komornika. Limit potrącenia. Brutto czy z netto? Jaka kwota wolna od potrąceń?

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Jak obliczyć zajęcie zasiłku przez komornik. Limit potrącenia. Brutto czy z netto? Kwota wolna od potrąceń
Jak obliczyć zajęcie zasiłku przez komornik. Limit potrącenia. Brutto czy z netto? Kwota wolna od potrąceń
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przez 12 dni czerwca pracownik, który ma zajęcie komornicze alimentacyjne po 500 zł miesięcznie oraz niealimentacyjne ok. 5000 zł, przebywał na zwolnieniu lekarskim z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. Dniówka zasiłku (80%) wynosi 107 zł. Jak prawidłowo dokonać potrącenia z zasiłku?

Odpowiedź

REKLAMA

Autopromocja

Z zasiłku opiekuńczego pracodawca powinien potrącić alimenty oraz kwotę 125,40 zł na spłatę pozostałego zadłużenia.

Jak to obliczono:

Przykład

Za czerwiec pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy w wysokości 1284 zł brutto (107 zł x 12 dni). Potrącenie nie może przekroczyć 60% kwoty zasiłku. Rozliczenie zasiłku z podatku dochodowego oraz potrąceń wygląda następująco:

Krok 1. Ustalenie granicy potrącenia: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 1284 zł x 60% = 770,40 zł.

Krok 2. Ustalenie kwoty wolnej od potrąceń przy alimentach, proporcjonalnie do okresu pobierania zasiłku: 

  • 764,62 zł : 30 x 12 dni = 305,88 zł.

Krok 3. Ustalenie kwoty netto zasiłku:

● 1284 x 12% = 154,08 zł; po zaokrągleniu 154 zł,

● 1284 zł – 154 zł = 1130 zł.

Ponieważ alimenty mają pierwszeństwo przed pozostałymi należnościami, z kwoty granicznej zejdzie na poczet alimentów 500 zł. Pozostanie 270,40 zł (770,40 zł – 500 zł).

Po potrąceniu tej kwoty pozostanie do wypłaty 630 zł zasiłku i jest to kwota wyższa niż wolna (1130 zł – 500 zł = 630 zł; 630 zł > 305,88 zł). 

Teraz należy sprawdzić, ile ewentualnie można jeszcze odjąć na rzecz tej drugiej, niealimentacyjnej należności.

Kwota wolna wynosi tu:

  • 1261,64 zł : 30 x 12 dni = 504,60 zł.

Krok 4. Ustalenie kwoty zasiłku po odliczeniu kwoty wolnej od potrąceń w celu obliczenia kwoty możliwej do potrącenia (przy zachowaniu granicy potrącenia):

Alimenty wraz z pozostałym zadłużeniem nie przekroczą kwoty granicznej (500 zł + 125,40 zł = 625,40 zł; 625,40 zł < 770,40 zł).

Pracodawca może dokonać potrącenia w wysokości 125,40 zł, zachowując tu kwotę wolną. Po potrąceniu obu należności pracownik otrzyma ostatecznie 504,60 zł (1130 zł – 500 zł – 125,40 zł).

Autor: IZABELA NOWACKA 

Powyżej: fragment publikacji. Pełna odpowiedź w Inforlex: link 

Autorka pisze m.in. o:

Potrącenie przez komornika długu z zasiłku a brutto i netto

Wysokość części świadczenia podlegającego egzekucji oraz wysokość potrąceń ustala się od kwoty świadczenia przed odliczeniem miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jednak samego potrącenia dokonuje się od kwoty zasiłku, po odliczeniu zaliczki na podatek. Zasiłki nie podlegają objęciu składkami społecznymi ani zdrowotną.

Jeżeli po odliczeniu zaliczki z tytułu podatku dochodowego wysokość świadczenia jest niższa niż kwota świadczenia wolna od potrąceń i egzekucji, to potrąceń i egzekucji nie dokonuje się.

Natomiast kwoty wolne podlegają corocznej waloryzacji od dnia 1 marca na zasadach określonych dla emerytur i rent. 

Potrącenie przez komornika długu z zasiłku a kwota wolna

Określone kwoty wolne ustala się proporcjonalnie do wypłacanego świadczenia. Oznacza to, że kwota wolna odnosi się do zasiłku wypłacanego za cały miesiąc. Natomiast jeżeli zasiłek przysługuje za część miesiąca, kwotę wolną należy stosownie zmniejszyć, tj. do liczby dni, za które on przysługuje. W tym celu kwotę wolną należy podzielić przez 30 i pomnożyć przez liczbę dni pobierania zasiłku. Podzielnik jest stały i nie zależy od liczby dni kalendarzowych miesiąca. Nie wynika to, co prawda, wprost z przepisów ustawy emerytalnej, ale takie rozwiązanie stosuje ZUS, jako że stawkę dzienną zasiłku też uzyskuje się, dzieląc podstawę przez 30.

TABELA. Kwoty wolne od potrąceń obowiązujące od 1 marca 2024 r. 

 Rodzaj potrącenia

Kwota

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej, wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi, tj. m.in. należności alimentacyjne,

  • należności alimentacyjne potrącane na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego tytułu wykonawczego

764,62 zł

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi

1261,64 zł

  • należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 1–2d i 6–9 ustawy emerytalnej, tj. m.in. świadczenia wypłacone zaliczkowo lub nienależnie pobrane

1009,33 zł

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

REKLAMA

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA