REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obliczenia: zajęcie zasiłku przez komornika. Limit potrącenia. Brutto czy z netto? Jaka kwota wolna od potrąceń?

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Jak obliczyć zajęcie zasiłku przez komornik. Limit potrącenia. Brutto czy z netto? Kwota wolna od potrąceń
Jak obliczyć zajęcie zasiłku przez komornik. Limit potrącenia. Brutto czy z netto? Kwota wolna od potrąceń
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przez 12 dni czerwca pracownik, który ma zajęcie komornicze alimentacyjne po 500 zł miesięcznie oraz niealimentacyjne ok. 5000 zł, przebywał na zwolnieniu lekarskim z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. Dniówka zasiłku (80%) wynosi 107 zł. Jak prawidłowo dokonać potrącenia z zasiłku?

Odpowiedź

REKLAMA

Autopromocja

Z zasiłku opiekuńczego pracodawca powinien potrącić alimenty oraz kwotę 125,40 zł na spłatę pozostałego zadłużenia.

Jak to obliczono:

Przykład

Za czerwiec pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy w wysokości 1284 zł brutto (107 zł x 12 dni). Potrącenie nie może przekroczyć 60% kwoty zasiłku. Rozliczenie zasiłku z podatku dochodowego oraz potrąceń wygląda następująco:

Krok 1. Ustalenie granicy potrącenia: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 1284 zł x 60% = 770,40 zł.

Krok 2. Ustalenie kwoty wolnej od potrąceń przy alimentach, proporcjonalnie do okresu pobierania zasiłku: 

  • 764,62 zł : 30 x 12 dni = 305,88 zł.

Krok 3. Ustalenie kwoty netto zasiłku:

● 1284 x 12% = 154,08 zł; po zaokrągleniu 154 zł,

● 1284 zł – 154 zł = 1130 zł.

Ponieważ alimenty mają pierwszeństwo przed pozostałymi należnościami, z kwoty granicznej zejdzie na poczet alimentów 500 zł. Pozostanie 270,40 zł (770,40 zł – 500 zł).

Po potrąceniu tej kwoty pozostanie do wypłaty 630 zł zasiłku i jest to kwota wyższa niż wolna (1130 zł – 500 zł = 630 zł; 630 zł > 305,88 zł). 

Teraz należy sprawdzić, ile ewentualnie można jeszcze odjąć na rzecz tej drugiej, niealimentacyjnej należności.

Kwota wolna wynosi tu:

  • 1261,64 zł : 30 x 12 dni = 504,60 zł.

Krok 4. Ustalenie kwoty zasiłku po odliczeniu kwoty wolnej od potrąceń w celu obliczenia kwoty możliwej do potrącenia (przy zachowaniu granicy potrącenia):

Alimenty wraz z pozostałym zadłużeniem nie przekroczą kwoty granicznej (500 zł + 125,40 zł = 625,40 zł; 625,40 zł < 770,40 zł).

Pracodawca może dokonać potrącenia w wysokości 125,40 zł, zachowując tu kwotę wolną. Po potrąceniu obu należności pracownik otrzyma ostatecznie 504,60 zł (1130 zł – 500 zł – 125,40 zł).

Autor: IZABELA NOWACKA 

Powyżej: fragment publikacji. Pełna odpowiedź w Inforlex: link 

Autorka pisze m.in. o:

Potrącenie przez komornika długu z zasiłku a brutto i netto

Wysokość części świadczenia podlegającego egzekucji oraz wysokość potrąceń ustala się od kwoty świadczenia przed odliczeniem miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jednak samego potrącenia dokonuje się od kwoty zasiłku, po odliczeniu zaliczki na podatek. Zasiłki nie podlegają objęciu składkami społecznymi ani zdrowotną.

Jeżeli po odliczeniu zaliczki z tytułu podatku dochodowego wysokość świadczenia jest niższa niż kwota świadczenia wolna od potrąceń i egzekucji, to potrąceń i egzekucji nie dokonuje się.

Natomiast kwoty wolne podlegają corocznej waloryzacji od dnia 1 marca na zasadach określonych dla emerytur i rent. 

Potrącenie przez komornika długu z zasiłku a kwota wolna

Określone kwoty wolne ustala się proporcjonalnie do wypłacanego świadczenia. Oznacza to, że kwota wolna odnosi się do zasiłku wypłacanego za cały miesiąc. Natomiast jeżeli zasiłek przysługuje za część miesiąca, kwotę wolną należy stosownie zmniejszyć, tj. do liczby dni, za które on przysługuje. W tym celu kwotę wolną należy podzielić przez 30 i pomnożyć przez liczbę dni pobierania zasiłku. Podzielnik jest stały i nie zależy od liczby dni kalendarzowych miesiąca. Nie wynika to, co prawda, wprost z przepisów ustawy emerytalnej, ale takie rozwiązanie stosuje ZUS, jako że stawkę dzienną zasiłku też uzyskuje się, dzieląc podstawę przez 30.

TABELA. Kwoty wolne od potrąceń obowiązujące od 1 marca 2024 r. 

 Rodzaj potrącenia

Kwota

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej, wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi, tj. m.in. należności alimentacyjne,

  • należności alimentacyjne potrącane na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego tytułu wykonawczego

764,62 zł

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi

1261,64 zł

  • należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 1–2d i 6–9 ustawy emerytalnej, tj. m.in. świadczenia wypłacone zaliczkowo lub nienależnie pobrane

1009,33 zł

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA