Co jest podstawą do wykonania ustaleń pokontrolnych ZUS
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Błąd został wykryty w trakcie kontroli ZUS, dlatego muszą Państwo zaczekać do końca postępowania kontrolnego. Po zakończeniu kontroli należy jeszcze raz prawidłowo naliczyć podstawę wymiaru wypłaconych zasiłków. Zalecenia pokontrolne otrzymają Państwo w protokole pokontrolnym. Następnie należy skorygować raporty rozliczeniowe za poszczególnych pracowników oraz deklaracje rozliczeniowe za te miesiące, ponieważ pomniejszyli Państwo należne składki na ubezpieczenia społeczne o nienależnie wypłacone świadczenia. Powinni się Państwo również rozliczyć z pracownikami.
UZASADNIENIE
Premia, która nie jest pomniejszana za czas choroby, nie powinna być wliczana do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracowników. Jeżeli wliczyli Państwo premię, to oznacza, że została zawyżona podstawa wymiaru zasiłków dla pracowników. Niesłusznie wypłacone kwoty zasiłków zostały zaliczone w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne, dlatego powstała niedopłata składek na ubezpieczenia, które pracodawca ma obowiązek przekazać do ZUS.
Nadpłata świadczenia to m.in. sytuacja, gdy zasiłek został wypłacony bezpodstawnie przez płatnika składek, np. źle została ustalona podstawa wymiaru i zasiłek został ustalony od wyższej niż należna podstawy wymiaru albo zasiłek został wypłacony według wyższej niż należna stopy procentowej.
Jeżeli świadczenie zostało wypłacone przez płatnika składek bezpodstawnie, to kwota nadpłaconego zasiłku jest traktowana jako niedopłata składek na ubezpieczenia społeczne.
Nadpłatę zasiłku chorobowego stwierdził u Państwa inspektor kontroli ZUS w trakcie przeprowadzanej kontroli. Jeżeli Państwo uznają wynik kontroli i zgadzają się z tym, że zasiłek został wypłacony w wysokości wyższej niż należna, to mają Państwo obowiązek złożenia w terminie 30 dni dokumentów korygujących w ZUS oraz zapłaty niedopłaconych składek wraz z odsetkami.
Jeżeli po zakończonej kontroli uznają Państwo, że inspektor kontroli nie ma racji, to mogą Państwo złożyć zastrzeżenia do protokołu kontroli. Postępowanie kontrolne kończy się w tym przypadku decyzją ZUS w sprawie niedopłaty składek. Od decyzji ZUS można odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń.
Podstawa prawna:
• art. 41 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
• art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 2, art. 91 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Anna Szocińska
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA