Czy pracownicy, której umowa została rozwiązana za porozumieniem stron, przysługuje zasiłek macierzyński
REKLAMA
Mogą Państwo rozwiązać z pracownicą umowę o pracę za porozumieniem stron. Niezależnie od sposobu oraz przyczyn rozwiązania umowy, pracownica będzie miała prawo do dalszego pobierania zasiłku macierzyńskiego oraz ubiegania się o dodatkowy zasiłek macierzyński. Za okres po rozwiązaniu umowy zasiłek macierzyński oraz dodatkowy zasiłek macierzyński będzie wypłacał pracownicy ZUS.
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo urlopu wychowawczego urodziła dziecko (art. 29 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Okres ubezpieczenia chorobowego jest rozumiany jako okres trwania tytułu, z którego istniał obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie chorobowe albo nastąpiło zwolnienie z tego obowiązku, np. w razie powstania niezdolności do pracy z powodu choroby. A zatem, prawo do tego zasiłku nie powstanie w razie urodzenia dziecka w trakcie urlopu bezpłatnego bądź tymczasowego aresztowania, gdyż nie są to okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Jeżeli pracownica urodzi dziecko w trakcie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, a następnie tytuł do ubezpieczenia wygaśnie bez względu na to, z jakiej przyczyny to nastąpi, to i tak będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński przez okres zagwarantowany przepisami Kodeksu pracy, tj. np. do upływu 20 tygodni od dnia porodu, gdy urodziła jedno dziecko.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat