| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicy, której umowa została rozwiązana za porozumieniem stron, przysługuje zasiłek macierzyński

Czy pracownicy, której umowa została rozwiązana za porozumieniem stron, przysługuje zasiłek macierzyński

Pracownica, która pracuje u nas od kilku lat, wystąpiła o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Pracownica ta przebywa na urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia dziecka. Urlop macierzyński pracownicy będzie trwał do końca października br. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Czy możemy z tą pracownicą rozwiązać umowę za porozumieniem stron? Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek macierzyński oraz dodatkowy zasiłek macierzyński, jeśli rozwiąże umowę o pracę w ten sposób? Jeśli tak, to kto w tym przypadku będzie jej go wypłacał?

Mogą Państwo rozwiązać z pracownicą umowę o pracę za porozumieniem stron. Niezależnie od sposobu oraz przyczyn rozwiązania umowy, pracownica będzie miała prawo do dalszego pobierania zasiłku macierzyńskiego oraz ubiegania się o dodatkowy zasiłek macierzyński. Za okres po rozwiązaniu umowy zasiłek macierzyński oraz dodatkowy zasiłek macierzyński będzie wypłacał pracownicy ZUS.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo urlopu wychowawczego urodziła dziecko (art. 29 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Okres ubezpieczenia chorobowego jest rozumiany jako okres trwania tytułu, z którego istniał obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie chorobowe albo nastąpiło zwolnienie z tego obowiązku, np. w razie powstania niezdolności do pracy z powodu choroby. A zatem, prawo do tego zasiłku nie powstanie w razie urodzenia dziecka w trakcie urlopu bezpłatnego bądź tymczasowego aresztowania, gdyż nie są to okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Jeżeli pracownica urodzi dziecko w trakcie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, a następnie tytuł do ubezpieczenia wygaśnie bez względu na to, z jakiej przyczyny to nastąpi, to i tak będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński przez okres zagwarantowany przepisami Kodeksu pracy, tj. np. do upływu 20 tygodni od dnia porodu, gdy urodziła jedno dziecko.

W takiej sytuacji pracodawca wypłaca pracownicy zasiłek macierzyński jedynie do dnia rozwiązania z nią umowy o pracę.

Pracownica, która jest w ciąży lub przebywa na urlopie macierzyńskim, jest szczególnie chroniona, ponieważ pracodawca nie może takiej pracownicy wypowiedzieć ani rozwiązać z nią umowy o pracę w ww. okresach, chyba że zachodzą przyczyny rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy oraz reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na takie rozwiązanie umowy (art. 177 § 1 Kodeksu pracy). Jeśli u pracodawcy nie zostały powołane związki zawodowe, decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę z taką pracownicą podejmuje sam pracodawca.

Jednak powyższa regulacja nie oznacza, że w trakcie ciąży lub przebywania na urlopie macierzyńskim nie można rozwiązać stosunku pracy z taką pracownicą w sytuacji, gdy obie strony wyrażą taką wolę. Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest możliwe w każdym czasie, w uzgodnionym przez strony terminie, gdyż decydujące znaczenia w tej sprawie ma wola stron stosunku pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »