REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?
Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 1 listopada przypada Uroczystość Wszystkich Świętych a 2 listopada tzw. Zaduszki czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Dobrze pamiętać, że przy organizacji pogrzebu, która wiąże się z wieloma wydatkami przysługuje specjalne świadczenie. Jakie, w jakiej wysokości i jak je uzyskać?
rozwiń >

Kto może uzyskać zasiłek pogrzebowy?

Generalnie zasiłek pogrzebowy może otrzymać każdy, kto zapłacił za pogrzeb, jednak musi spełnić konkretne warunki. Może to być np.:

REKLAMA

Autopromocja

-osoba z rodziny zmarłego;

- obca osoba (np. pracodawca);

- instytucja (np. dom pomocy społecznej, gmina czy związek wyznaniowy).

Ważne! Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko raz po tej samej osobie zmarłej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy zakład pogrzebowy może pobrać zasiłek pogrzebowy?

Tak, jeżeli zakład pogrzebowy zapłaci za pogrzeb, może otrzymać zasiłek pogrzebowy. Do złożenia wniosku i odbioru zasiłku pogrzebowego można więc upoważnić zakład pogrzebowy, który organizował pogrzeb. W takim przypadku, zgodnie z dyspozycją, ZUS przekaże zasiłek pogrzebowy bezpośrednio na konto zakładu pogrzebowego.

Każdy, kto spełnia chociażby jeden z poniższych warunków może uzyskać zasiłek pogrzebowy:

  • jest objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobiera emeryturę albo rentę i zmarły był z jego rodziny,
  • zmarły był objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobierał emeryturę lub rentę albo spełniał warunki, żeby dostać emeryturę albo rentę,
  • zmarły nie miał ubezpieczenia, ale pobierał zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia.

Kto z członków rodziny jest uprawniony do otrzymania zasiłku pogrzebowego?

Krąg podmiotów powiązanych rodzinnie, który uprawniony jest do otrzymania zasiłku pogrzebowego jest szeroki, tj.:

  • małżonek (wdowa albo wdowiec), nawet jeżeli są w separacji orzeczonej wyrokiem sądu
  • rodzice, rodzice adopcyjni, macocha, ojczym,
  • dzieci, w tym dzieci adoptowane, dzieci drugiego małżonka,
  • dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej oraz dzieci, które osoba zmarła wychowywała i utrzymywała przed osiągnięciem pełnoletności,
  • rodzeństwo,
  • dziadkowie,
  • wnuki,
  • osoby, których osoba zmarła była opiekunem prawnym.

Co trzeba zrobić aby otrzymać zasiłek pogrzebowy?

Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy należy złożyć:

  • wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (dokument Z-12)
  • odpis skrócony aktu zgonu (chyba, że złoży się wniosek wówczas ddział ZUS sam może uzyskać odpis skrócony aktu zgonu z urzędu stanu cywilnego),
  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, które urodziło się martwe, albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją urzędnika, że dziecko urodziło się martwe,
  • oryginały rachunków, które dotyczą poniesionych kosztów pogrzebu
  • kopie rachunków, które dotyczą pogrzebu i potwierdził je bank za zgodność z oryginałem
  • zaświadczenie płatnika składek (na przykład pracodawcy) o tym, że albo wnioskujący albo zmarły podlegają/li ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu – w przypadku osoby ubezpieczonej (nie dotyczy to osób, które mają pozarolniczą działalność i osób, które z nimi współpracują),
  • dokumenty, które potwierdzą, że jest się z rodziny zmarłego (na przykład odpis skrócony aktu urodzenia),
  • dokument tożsamości, na przykład dowód osobisty albo paszport – jeśli dokumenty składa się osobiście w jednostce ZUS,
  • pełnomocnictwo, jeśli ktoś inny składa dokumenty.

Gdzie złożyć dokumenty?

Wniosek wraz z dokumentami można złożyć w placówce ZUS (w jednostce ZUS, która wypłacała emeryturę albo rentę zmarłemu – jeśli zmarły dostawał emeryturę albo rentę czy też w jednostce ZUS – zgodnie z miejscem zamieszkania wnioskodawcy)

- osobiście

- przez osobę upoważnioną

- pocztą

- elektronicznie przez PUE ZUS.

Ile czasu na złożenie wniosku o zasiłek?

Na złożenie wniosku o wypłatę jest sporo czasu:

  • do 12 miesięcy od dnia śmierci,
  • do 12 miesięcy od dnia pogrzebu – jeśli na przykład pojawił się problem z odnalezieniem zwłok lub identyfikacją zmarłego.

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy nie odpowiada całkowitym wydatkom, które faktycznie poniosło się z tytułu organizacji pogrzebu. Jeżeli należy się do ww. grupy członków rodziny zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 4 000 zł. Jest to stała kwota. Jeżeli zaś pogrzeb organizują osoby spoza rodziny zmarłego (czyli instytucje, organy, obce osoby) zasiłek przysługuje w takiej wysokości w jakiej koszty zostały faktycznie poniesione, jednak nie więcej niż 4 000 zł.

Co jeżeli za pogrzeb zapłaci więcej niż jedna osoba z rodziny?

Jeśli za pogrzeb płaci więcej niż jedna osoba z rodziny – zasiłek będzie podzielony proporcjonalnie do wydatków tych osób. Każda z tych osób musi złożyć oddzielny wniosek.

W jakim czasie ZUS wypłaca zasiłek?

Od dnia złożenia wszystkich dokumentów, ZUS wypłaca zasiłek w ciągu 30 dni. Zasiłku nie wypłaca zakład pracy czy zakład pogrzebowy. Wypłata przez ZUS może być dokonana na wskazany nr konta czy też tradycyjnie w formie pieniężnej (pod wskazany adres).

Co jeśli ZUS nie przyzna zasiłku pogrzebowego?

Jeżeli ZUS nie przyzna zasiłku pogrzebowego można odwołać się do rejonowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję. Termin to jednej miesiąc od otrzymania decyzji z ZUS.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 504)

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak HR powinien rozmawiać z IT – czyli jak spowodować, by transformacja cyfrowa nie bolała

O tym, że transformacja cyfrowa w firmie to nie tylko zmiana technologii, ale przede wszystkim zmiana sposobu myślenia, słyszeli już wszyscy. Ale mało kto mówi, jak dokładnie tę zmianę myślenia przeprowadzić, zwłaszcza gdy dotyczy komunikacji pomiędzy działami tak różnymi jak HR i IT.

Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron? Czy SMS lub e-mail wystarczy? [WZÓR]

Jak napisać rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron? Czy wystarczy SMS lub e-mail? Czy jednak Kodeks pracy przewiduje szczególną formę rozwiązania umowy w tym trybie? Oto wzór pisma o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron w formacie Word.

Podwyżki dla pracowników administracji rządowej. Będzie wyrównanie od stycznia 2025 r.

Wzrosną wynagrodzenia pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek. Podwyżki zostaną dokonane wstecz, od 1 stycznia 2025 r.

Kawa z INFORLEX. Jawność i równość wynagrodzeń

Kawa z INFORLEX – cykl bezpłatnych spotkań online! Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 31 marca br. tematem spotkania będzie jawność i równość wynagrodzeń.

REKLAMA

Coraz mniej umów o dzieło jest zgłaszanych do ZUS. Wzrosła tylko ilość umów o dzieło z cudzoziemcami

Według ZUS zmniejsza się liczba zawieranych umów o dzieło. W 2024 r. została przekazana najmniejsza liczba formularzy oraz umów zgłoszonych do ZUS od początku funkcjonowania rejestru umów o dzieło. Zanotowano jednak wzrost umów o dzieło zawieranych z cudzoziemcami.

Wielka zmiana w systemie orzecznictwa. Ta grupa osób dostanie na stałe orzeczenie o niepełnosprawności. Obowiązują już nowe zalecenia dla komisji orzeczniczych

Koniec z upokarzaniem osób, które mają wrodzone choroby, które nigdy nie wyzdrowieją i nigdy się ich nie wyzbędą. Nie będą musiały już udowadniać, że wciąż są chore. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń wydał zalecenia dla zespołów orzeczniczych, które ułatwią uzyskiwanie orzeczeń o niepełnosprawności na stałe a tym samym szeregu świadczeń.

Komunikat ZUS: Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Osoby dzwoniące podszywają się pod pracowników ZUS i próbują wyłudzić informacje od klientów. W razie wątpliwości należy skontaktować się z ZUS.

Każdy nauczyciel musi zadbać o to, żeby wypłacono mu pieniądze za godziny nadliczbowe. W razie sporu ze szkołą są duże szanse na wygraną w sądzie

Praca wykonywana ponad normę czasu pracy z Karty nauczyciela jest pracą w godzinach nadliczbowych. Nauczyciele mają prawo do wynagrodzenia za nadgodziny, ale sami muszą zadbać o wypłatę. W razie sporu ze szkołą mają duże szanse na wygraną w sądzie.

REKLAMA

4666 brutto - ile to netto przy umowie o pracę do 26 roku życia?

4666 brutto - ile to netto przy umowie o pracę do 26 roku życia? Młody pracownik dzięki uldze podatkowej otrzymuje wyższą wypłatę niż pracownicy po 26 roku życia. Jakie składki odprowadza się z wynagrodzenia brutto? Kalkulator wynagrodzeń na 2025 r. wylicza wysokość poszczególnych obciążeń publicznoprawnych.

Od 500 zł do 15 000 zł [a niekiedy więcej] dopłaty dla rolników w 2025 r. Można już składać wnioski

W 2025 r. rolnicy mogą liczyć na spore dopłaty. Właśnie ogłoszono stawki, które można otrzymać w ramach dofinansowania na 2025 r. W niektórych przypadkach ta kwota sięga nawet 15 000 zł.

REKLAMA