| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik pracujący w systemie 24/48 godzin jest traktowany jak domownik mogący zapewnić opiekę choremu dziecku

Czy pracownik pracujący w systemie 24/48 godzin jest traktowany jak domownik mogący zapewnić opiekę choremu dziecku

Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad 4-letnim synem w okresie od 21 do 25 marca 2011 r. Pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00. We wniosku o zasiłek ZUS Z-15 zaznaczyła, że mąż pracuje w systemie 24/48 godzin. Dodatkowo pracownica oświadczyła, że mąż pracował 21 marca do godz. 7.00, a z 23 na 24 marca w godz. od 7.00 do 7.00. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za wszystkie dni przedłożonego zaświadczenia lekarskiego?

Pracownica występując o wypłatę zasiłku opiekuńczego jest zobowiązana złożyć wniosek o uzyskanie tego zasiłku na druku ZUS Z-15. Z wypełnionego wniosku wynika, w jakim systemie pracują rodzice dziecka oraz czy są inni domownicy mogący sprawować opiekę nad chorym dzieckiem. Jeżeli na podstawie posiadanych informacji pracodawca ma trudności w ustaleniu prawa do zasiłku opiekuńczego w związku z pracą jednego z rodziców w systemie zmianowym oraz uznania go lub nie za domownika mogącego zapewnić opiekę choremu dziecku, może prosić o dodatkowe podanie godzin pracy współmałżonka – ojca dziecka w okresie choroby dziecka. Może również zwrócić się do ZUS o ustalenie prawa do zasiłku opiekuńczego.

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi tylko wtedy, gdy poza nim nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, którzy mogliby zaopiekować się chorym dzieckiem.

Państwa pracownica wykonuje pracę w godzinach od 7.00 do 15.00. Z jej oświadczenia wynika, że małżonek pracuje w systemie 24/48 godzin. W dniach przedłożonego zwolnienia lekarskiego małżonek:

  • 21 marca pracował do godz. 7.00,
  • 22 marca był dniem wolnym,
  • 23 marca pracował od godz. 7.00,
  • 24 marca pracował do godz. 7.00,
  • 25 marca był dniem wolnym.

W związku z tym pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego za:

  • 21 i 24 marca – w tych dniach małżonka nie można uznać za domownika mogącego zapewnić opiekę choremu dziecku, gdyż odpoczywał po pracy na nocnej zmianie,
  • 23 marca – w tym dniu oboje rodzice pracowali na tych samych zmianach.

Za pozostałe dni, tj. 22 i 25 marca pracownica nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego, ponieważ w tych dniach opiekę choremu dziecku mógł zapewnić małżonek. Ojciec dziecka w tych dniach nie pracował ani nie odpoczywał po pracy na nocnej zmianie.

Podstawa prawna:

  • art. 32 ust. 1 pkt 2, art. 33, art. 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 18 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »