reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy firma może pobrać z ZUS wynagrodzenie za wypłatę zasiłków z ubezpieczenia wypadkowego

Czy firma może pobrać z ZUS wynagrodzenie za wypłatę zasiłków z ubezpieczenia wypadkowego

W tym roku po raz pierwszy firma, w której prowadzę sprawy płacowe, musi obliczać i wypłacać pracownikom zasiłki. Wiem, że za realizację tych wypłat mogę odliczyć w deklaracji ZUS DRA kwotę na wynagrodzenie dla płatnika. W lutym br. wypłacę zasiłek chorobowy pracownikowi, który pod koniec stycznia miał wypadek przy pracy. W jaki sposób i w jakiej wysokości mogę odliczyć to wynagrodzenie w deklaracji?

Za wypłatę świadczeń z ubezpieczenia chorobowego płatnikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 0,1% kwoty prawidłowo wypłaconych świadczeń z ubezpieczenia społecznego z tytułu choroby i macierzyństwa (rozporządzenie z 14 grudnia 1998 r. w sprawie wysokości i trybu wypłaty wynagrodzenia płatnikom składek z tytułu wykonywania zadań z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Podstawowym warunkiem, który musi zostać spełniony, aby płatnik mógł odliczyć sobie to wynagrodzenie, jest prawidłowe wypłacanie świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – tj. prawidłowe ustalanie prawa do tych świadczeń i ich wysokości, jak również przekazywanie do ZUS (w raportach i deklaracji) związanych z nimi informacji.

Oznacza to, że płatnikowi nie przysługuje prawo do tego wynagrodzenia w przypadku nieprawidłowego wypłacenia świadczeń (np. w złej wysokości). Należy zwrócić na to uwagę przy korygowaniu kwoty wypłaconych świadczeń, jeśli wynagrodzenie dla płatnika zostało naliczone w wysokości 0,1% od wcześniej wypłaconego zawyżonego zasiłku.

W deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA płatnik składek rozlicza:

  • składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a także na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych,
  • zasiłki z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego – jeżeli jest zobowiązany do ich wypłacania,
  • kwotę przysługującego wynagrodzenia za wykonywanie zadań związanych z ustalaniem prawa do świadczeń i ich wysokości oraz wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego – jeśli chce uzyskać to wynagrodzenie.

Wynagrodzenie ustalone w wysokości 0,1% prawidłowo naliczonych zasiłków z ubezpieczenia chorobowego płatnik potrąca z należnych składek na ubezpieczenia społeczne w deklaracji rozliczeniowej składanej za miesiąc, w którym dokonał wypłaty tych świadczeń.

WAŻNE!

Jeśli płatnik złożył deklarację bez odliczenia należnego mu wynagrodzenia, nie może tego wynagrodzenia odliczyć w deklaracji korygującej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens

Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama