Kategorie

Jak ustalić prawo do zasiłku chorobowego zleceniobiorcy, który zachorował będąc pracownikiem

Bogusław Nowakowski
Zawarliśmy z kobietą umowę zlecenia na okres od 15 grudnia 2009 r. do 30 listopada 2011 r. z wynagrodzeniem miesięcznym w kwocie 500 zł. Do 31 stycznia 2011 r. nie odprowadzaliśmy za nią składek na ubezpieczenie chorobowe, gdyż była zatrudniona na umowę o pracę w innej firmie z wynagrodzeniem 2100 zł. Zleceniobiorczyni 29 grudnia 2010 r. miała wypadek samochodowy i otrzymała zwolnienie lekarskie od 29 grudnia 2010 r. do 24 lutego 2011 r. Od 1 lutego br. zgłosiliśmy ją do ubezpieczeń społecznych, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy osoba ta nabędzie prawo do zasiłku chorobowego z umowy zlecenia, czy powinna dalsze zwolnienia przedkładać do zakładu pracy, gdzie była zatrudniona na umowę o pracę? Jak ustalić wysokość świadczenia?

Za okres od 1 do 24 lutego br. ubezpieczona ma prawo do zasiłku chorobowego wyłącznie jako zleceniobiorca. Nie ma prawa do zasiłku chorobowego z tytułu zatrudnienia, które ustało 31 stycznia 2011 r., gdyż jest zatrudniona na umowę zlecenia, stanowiącą tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym.

UZASADNIENIE

Umowa zlecenia zawarta przez pracownicę z Państwa zakładem nie była jedynym tytułem do objęcia jej ubezpieczeniami społecznymi. Ponieważ równocześnie była ona zatrudniona na umowę o pracę i otrzymywała wynagrodzenie miesięczne w kwocie wyższej niż minimalne wynagrodzenie, w okresie zatrudnienia podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko z tytułu stosunku pracy. Natomiast z tytułu umowy zlecenia mogła być objęta dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi na swój wniosek. Nie mogła jednak zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ponieważ taka możliwość przysługuje, jeżeli ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obowiązkowe.

W tej sytuacji w okresie niezdolności do pracy trwającej w czasie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę osoba ta miała prawo do zasiłku chorobowego tylko z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Po rozwiązaniu umowy o pracę, od 1 lutego br., umowa zlecenia stała się jedynym tytułem do ubezpieczeń, dlatego ubezpieczenia emerytalne i rentowe stały się ubezpieczeniami obowiązkowymi, a zleceniobiorczyni mogła dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. W konsekwencji uzyskała prawo do zasiłku chorobowego jako zleceniobiorca.

Ubezpieczona ma prawo do zasiłku chorobowego z umowy zlecenia, mimo że niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, któremu podlegała jako pracownik. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje bowiem także wtedy, gdy nieprzerwana niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i w okresie tej niezdolności do pracy nastąpiła zmiana tytułu ubezpieczenia chorobowego – ale pod warunkiem, że w dniu powstania niezdolności do pracy ubezpieczony miał równolegle co najmniej dwa tytuły do ubezpieczeń (np. z tytułu stosunku pracy do ubezpieczeń obowiązkowych, a z tytułu umowy zlecenia do ubezpieczeń dobrowolnych), lecz podlegał ubezpieczeniu tylko z jednego tytułu.


WAŻNE!

Zleceniobiorca, który po ustaniu zatrudnienia na umowę o pracę kontynuuje pracę na zlecenie, ale nie przystępuje do ubezpieczenia chorobowego, nie nabędzie prawa do zasiłku chorobowego.

Dodatkowym warunkiem nabycia prawa do zasiłku chorobowego jest posiadanie wymaganego okresu wyczekiwania, tj. okresu nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, który dla zleceniobiorców wynosi 90 dni. Zleceniobiorczyni ten warunek spełnia, gdyż do okresu ubezpieczenia, od którego jest uzależnione prawo do zasiłku chorobowego, należy wliczyć okres ubezpieczenia, któremu podlegała z tytułu zatrudnienia z uwagi na to, że między okresami ubezpieczenia nie było przerwy.

W związku z tym, że niezdolność do pracy powstała w pierwszym miesiącu ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego będzie stanowiła kwota określona w umowie zlecenia, przypadająca na pierwszy miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia chorobowego. Od kwoty brutto przysługującego przychodu określonego w umowie należy odliczyć składki w części finansowanej przez ubezpieczonego w łącznej kwocie 13,71% przychodu, tj. 68,55 zł (500 zł x 13,71%).

Osoba ta nie ma prawa do zasiłku chorobowego z tytułu ubezpieczenia z umowy o pracę, która została rozwiązana, gdyż w dalszym ciągu jest zatrudniona na umowę zlecenia zapewniającą ochronę z tytułu choroby. Wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia zapewnia w tym przypadku prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

WAŻNE!

Jeżeli w okresie nieprzerwanej niezdolności do pracy nastąpi zmiana tytułu do ubezpieczenia chorobowego, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje pod warunkiem, że w dniu powstania tej niezdolności ubezpieczony miał równolegle co najmniej dwa tytuły do ubezpieczeń.

Podstawa prawna

 • art. 1–4, art. 6, art. 13 ust. 1 pkt 2, art. 49 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • art. 9 pkt 1 i pkt 1a, art. 11, art. 13, art. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.