| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy osoba zatrudniona w innym państwie Unii może podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej

Czy osoba zatrudniona w innym państwie Unii może podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej

Osoba prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium Polski i będąca równocześnie pracownikiem najemnym na terytorium innego państwa UE podlega, co do zasady, tylko ustawodawstwu innego państwa UE - czyli nie podlega polskim przepisom (wyrok Sądu Najwyższego z 23 sierpnia 2007 r., I UK 68/07).

Sąd apelacyjny zwrócił uwagę, że do przepisów wprowadzających wyjątki od powyższych zasad nie zostało przez Polskę wprowadzone postanowienie o stosowaniu ustawodawstwa wewnętrznego w przypadku prowadzenia działalności na własny rachunek w Polsce i zatrudnienia w innym państwie członkowskim. Oznacza to, że taka osoba jest objęta ustawodawstwem państwa, w którym wykonuje zatrudnienie z tytułu umowy o pracę. Eugeniusz P. nie mógł podlegać polskiemu systemowi ubezpieczenia społecznego z tytułu prowadzenia w Polsce pozarolniczej działalności gospodarczej w okresie od 1 maja do 30 września 2004 r. i nie przysługuje mu od ZUS świadczenie związane z wypadkiem, jakiego doznał 19 lipca 2004 r.

Wnioskodawca złożył skargę kasacyjną, którą Sąd Najwyższy oddalił.

Uzasadniając wyrok Sąd Najwyższy wskazał, że podstawową zasadą, na jakiej opiera się powoływane w sprawie rozporządzenie nr 1408/71, jest objęcie pracowników najemnych i osób prowadzących działalność na własny rachunek przemieszczających się we Wspólnocie systemem zabezpieczenia społecznego tylko jednego państwa członkowskiego.

Zgodnie z kluczowym w rozpoznawanej sprawie art. 14c rozporządzenia nr 1408/71, osoba będąca równocześnie pracownikiem najemnym na terytorium jednego państwa członkowskiego i prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium innego państwa członkowskiego podlega przede wszystkim ustawodawstwu państwa członkowskiego, na którego terytorium wykonuje pracę za wynagrodzeniem. Wyjątki wskazane w załączniku VII do tego rozporządzenia nie dotyczą Polski, gdyż nasz kraj żadnego z nich nie zgłosił. W efekcie osoba będąca równocześnie pracownikiem najemnym na terytorium Niemiec i prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium Polski podlega tylko ustawodawstwu niemieckiemu, czyli nie podlega polskim przepisom.

Ustalono, że Eugeniusz P. niewątpliwie świadczył pracę na podstawie umowy o pracę na terenie Niemiec i podlegał z tego tytułu ubezpieczeniu społecznemu (art. 1a rozporządzenia nr 1408/71). Była to praca w niepełnym wymiarze czasu pracy oraz stosownej do niego wysokości wynagrodzenia, ale - ze względu na kilkuletni okres jej świadczenia - należy uznać, że miała ona charakter rzeczywisty i efektywny. Tym samym Eugeniusz P. musiał podlegać wyłącznie niemieckiemu ubezpieczeniu społecznemu.

Michał Culepa

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »