Kategorie

Jak należy liczyć 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP

Małgorzata Kozłowska
Nasza pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 10 kwietnia 2012 r. Po powrocie do pracy złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia 2012 r. W jakim okresie, jako pracodawca, będziemy zwolnieni z opłacania za nią składek na FP i FGŚP?
Reklama

Składek na FP i FGŚP za tę pracownicę nie powinni Państwo naliczać już za maj 2012 r. Bieg 36-miesięcznego okresu zwolnienia z tych składek zostaje zawieszony od 1 czerwca 2012 r. do końca urlopu wychowawczego pracownicy, czyli do 31 grudnia 2012 r. Po powrocie pracownicy z urlopu wychowawczego, tj. od 1 stycznia 2013 r. ponownie będą Państwo korzystać ze zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, ale tylko przez 35 miesięcy (do 30 listopada 2015 r.), ponieważ jeden miesiąc zwolnienia (maj 2012 r.) został już przez Państwa wykorzystany.

Pracodawcy są zwolnieni z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP m.in. za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Zwolnienie przysługuje przez 36 miesięcy kalendarzowych (art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz art. 9a ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy). Okres zwolnienia należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu.

Zwolnienie ma zastosowanie do przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, za miesiące następujące po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu.

PRZYKŁAD

Natalia S. wróciła do pracy z urlopu macierzyńskiego 14 września 2012 r. Pracodawca będzie zwolniony z opłacania składek na FP i FGŚP za tę pracownicę od miesiąca następującego po wrześniu, czyli po miesiącu, w którym wróciła do pracy. Pierwszy miesiąc zwolnienia dotyczy zatem przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek w październiku 2012 r. Nie ma znaczenia, za jaki okres jest należne wynagrodzenie (za wrzesień czy za październik).

Wariant 1

Wynagrodzenie za wrzesień zostało wypłacone 28 września br. Od wynagrodzenia wypłaconego we wrześniu należy opłacić składki na FP i FGŚP, gdyż zwolnienie obejmie dopiero wynagrodzenie wypłacone w październiku. Składki za wrzesień zostaną wykazane i rozliczone w dokumentach rozliczeniowych za ten miesiąc (termin złożenia raportu rozliczeniowego oraz termin opłacenia składek przypada 15 października br.).

Wariant 2

Reklama

Wynagrodzenie za wrzesień Natalia S. otrzymała 10 października br. Pracodawca za wrzesień złożył za Natalię S. raport „zerowy”. Od wynagrodzenia należnego pracownicy za wrzesień (lecz wypłaconego w październiku, a tym samym stanowiącego podstawę wymiaru składek za październik) pracodawca nie powinien opłacać za Natalię S. składek na FP i FGŚP. Pozostałe składki zostaną rozliczone w imiennym raporcie i deklaracji ZUS DRA za październik, w terminie do 15 listopada 2012 r.

Okres 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP biegnie po powrocie z urlopu macierzyńskiego (i dodatkowego urlopu macierzyńskiego) od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu, do miesiąca, w którym następuje rozpoczęcie urlopu wychowawczego lub jego części (włącznie z tym miesiącem). Analogicznie należy liczyć okres zwolnienia po powrocie z każdej części wykorzystanego urlopu wychowawczego. Okres zwolnienia kończy się, gdy w wyniku sumowania okresów płatnik wykorzysta łącznie 36 miesięcy.


PRZYKŁAD

Maria P. wróciła do pracy 20 kwietnia 2012 r. po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego Następnie pracodawca udzielił tej pracownicy urlopu wychowawczego od 11 czerwca do 15 sierpnia 2012 r. Pozostałą część urlopu pracodawca udzielił na okres od 1 października do 31 grudnia 2012 r. W tym przypadku pracodawcy przysługuje zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP za Marię P. w następujących okresach:

 • od 1 maja do 30 czerwca 2012 r. (2 miesiące),
 • od 1 do 30 września 2012 r. (1 miesiąc),
 • od 1 stycznia 2013 r. do 30 września 2015 r. (33 miesiące).

Sumowaniu podlegają wszystkie okresy zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, które nastąpiły po powrocie pracownicy z urlopu udzielonego z tytułu urodzenia dziecka lub dzieci przy jednym porodzie. Jeśli pracownica urodzi kolejne dziecko, wówczas pracodawca nabywa uprawnienie do zwolnienia z opłacania składek na następny 36-miesięczny okres.

PRZYKŁAD

Iwona N. 20 września 2011 r. wróciła do pracy po urlopie wychowawczym udzielonym jej na pierwsze dziecko. Od 23 maja 2012 r. przebywa na urlopie macierzyńskim w związku z urodzeniem kolejnego dziecka. W tej sytuacji pracodawca kończy okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, który był związany z powrotem z urlopu udzielonego pracownicy na pierwsze dziecko. Po powrocie Iwony N. z kolejnego urlopu macierzyńskiego pracodawca będzie zwolniony ze składek na FP i FGŚP na następne 36 miesięcy.

WAŻNE!

Jeżeli urlop macierzyński i wychowawczy został udzielony na to samo dziecko, miesiące należy sumować aż do uzyskania łącznie przysługujących płatnikowi 36 miesięcy zwolnienia ze składek na FP i FGŚP.

Jeżeli pracodawca w całości wykorzysta 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, a następnie udzieli pracownikowi urlopu wychowawczego na to samo dziecko, wówczas temu pracodawcy nie będzie przysługiwało kolejne 36-miesięczne zwolnienie z opłacania składek.

PRZYKŁAD

Maria G. przebywała na urlopie macierzyńskim do 20 marca 2009 r. W okresie od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2012 r. pracodawca był zwolniony z opłacania składek na FP i FGŚP. Następnie pracodawca udzielił Marii G. urlopu wychowawczego na to samo dziecko w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2012 r. Po powrocie pracownicy z urlopu wychowawczego pracodawcy nie przysługuje już zwolnienie z opłacania za nią składek na FP i FGŚP, ponieważ wykorzystał pełne 36 miesięcy zwolnienia po jej powrocie z urlopu macierzyńskiego.

Jeśli między urlopem macierzyńskim a wychowawczym (analogicznie między częściami urlopu wychowawczego) pracownik będzie świadczył pracę, wykorzystywał urlop wypoczynkowy albo przebywał na zwolnieniu lekarskim, wówczas do okresu 36 miesięcy zwolnienia należy zaliczyć każdy rozpoczęty miesiąc między jednym a drugim urlopem (lub jego częściami). ZUS uznaje, że powrót pracownika do pracy nastąpił po zakończeniu urlopu (macierzyńskiego, wychowawczego), a nie w momencie faktycznego podjęcia pracy, czyli po zakończeniu urlopu wypoczynkowego czy po upływie okresu niezdolności do pracy z powodu choroby. W takim przypadku okres urlopu wypoczynkowego czy okres niezdolności do pracy jest traktowany na równi z okresem świadczenia pracy.


PRZYKŁAD

Elwira K. przebywała na urlopie macierzyńskim do 18 kwietnia 2012 r. Od 19 kwietnia do 4 czerwca 2012 r. przebywała na urlopie wypoczynkowym, a następnie, do 4 października, na zwolnieniu lekarskim. 5 października 2012 r. Elwira K. rozpoczęła urlop wychowawczy. Płatnik nie powinien za nią naliczać składek na FP i FGŚP za maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik 2012 r. Po powrocie Elwiry K. do pracy z urlopu wychowawczego pracodawca będzie mógł korzystać ze zwolnienia jeszcze przez 30 miesięcy, gdyż 6 miesięcy z przysługującego okresu zostało już wykorzystane.

Podstawa prawna:

 • art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
 • art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. z 2006 r. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),
 • art. 183 § 1 Kodeksu pracy.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?