Kategorie

Czy spółka, która przejęła inną spółkę, może wystąpić do ZUS o wydanie interpretacji za okres sprzed przejęcia

Mirosław Łabanowski
Nasze przedsiębiorstwo (spółka z o.o.) w marcu br. przejęło inny zakład pracy (również spółkę z o.o.) wraz z zatrudnionymi osobami w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Przejmując sukcesywnie dokumentację kadrowo-płacową stwierdzaliśmy, że przejęty płatnik wyłączał z oskładkowania niektóre składniki wynagrodzenia. W wielu przypadkach mamy wątpliwość, czy robił to prawidłowo i w związku z tym chcielibyśmy uzyskać pisemne interpretacje ZUS. Stosownie do uzyskanego stanowiska planujemy albo pozostawić rozliczenia bez zmian, albo sporządzić korekty i wyrównać ewentualne zadłużenie. Czy jako następca prawny przejętego płatnika możemy wnioskować do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji?
Reklama

Obecnie Państwa firma odpowiada za zobowiązania podatkowe i składkowe przejętego płatnika. Zatem jako następca prawny przejętego płatnika mogą Państwo wystąpić do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji dotyczącej należności powstałych przed przejęciem. Szczegóły w uzasadnieniu.

Przedsiębiorca może złożyć do organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w swojej sprawie. Zarówno osoba fizyczna (przedsiębiorca działający na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej), jak i osoba prawna (np. spółka akcyjna) oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej (np. spółka jawna), prowadzące działalność gospodarczą, mogą uzyskać od organu stanowisko co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne (art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, dalej ustawy o sdg). Przepis ten dotyczy również udzielania interpretacji pisemnych przez ZUS. Przedsiębiorca może uzyskać interpretację w zakresie obowiązku świadczenia składek za osoby trzecie (np. spółka za pracowników lub inne zatrudnione osoby) oraz składek na własne ubezpieczenia (w przypadku osób prowadzących działalność pozarolniczą).

Reklama

Interpretacja może dotyczyć stanu faktycznego przeszłego, obecnego i przyszłego. Przedsiębiorca może zatem wystąpić do ZUS o wydanie interpretacji zarówno w sytuacji, gdy już następuje (bądź nastąpiło w przeszłości) stosowanie spornego przepisu, jak i wówczas, gdy zastosowanie przepisu ma dopiero nastąpić.

W Państwa przypadku stan faktyczny obejmuje zdarzenia, które zaistniały w przeszłości, kiedy płatnikiem składek był podmiot, który obecnie już nie istnieje (przedsiębiorstwo przejęte). Jako podmiot przejmujący inny zakład pracy w trybie art. 231 Kodeksu pracy, z mocy prawa stali się Państwo stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie. Ponadto Państwa spółka, jako następca prawny przejętej spółki, jest odpowiedzialna za należności z tytułu składek, które powstały przed przejęciem. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych rozciąga bowiem stosowanie przepisów Ordynacji podatkowej regulujących odpowiedzialność osób trzecich (w tym następców prawnych) za należności o charakterze podatkowym na należności z tytułu składek.

Mają Państwo zatem pełne prawo wystąpić o wydanie interpretacji pisemnej do ZUS, przedstawiając stan faktyczny, który nastąpił u przejętego płatnika w okresie przed połączeniem podmiotów. Interpretacja ta będzie pełniła funkcję ochronną w zakresie, w którym płatnik się do niej zastosuje (a zatem, jak w Państwa przypadku, stosownie do uzyskanej wykładni skorygują Państwo dokumenty sprzed przejęcia lub pozostawią je bez zmian). Płatnik, który przejął inną spółkę, składa wniosek o wydanie interpretacji we własnym imieniu, posługując się własnymi numerami identyfikacyjnymi.

Przygotowując wniosek o interpretację należy w możliwie najpełniejszy sposób przedstawić stan faktyczny, który stwierdzają Państwo po analizie dokumentacji przejętego przedsiębiorstwa. Główną korzyścią z uzyskania interpretacji jest szczególna ochrona przedsiębiorcy. Firma, która zastosowała się do uzyskanej interpretacji, nie może zostać obciążona jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosowała się do wykładni organu (art. 10a ust. 2 ustawy o sdg).


Korzyści (+)

Przedsiębiorca, który uzyskał pisemną interpretację z ZUS, nie może zostać obciążony sankcjami za nieprawidłowe działania w zakresie, w jakim zastosował się do tej wykładni.

Ochrona ta funkcjonuje jednak tylko wówczas, gdy stan faktyczny zawarty we wniosku o interpretację pokrywa się z rzeczywistym stanem, jaki zaistniał u wnioskodawcy. Należy zatem wskazać wszystkie okoliczności mogące mieć znaczenie dla ewentualnego rozstrzygnięcia sprawy. W innej sytuacji, tj. gdy stan przedstawiony we wniosku o wydanie interpretacji zawiera istotne dla rozstrzygnięcia okoliczności, które zostały pominięte przez wnioskodawcę, ZUS może dążyć do zmiany wydanej wcześniej interpretacji. Jeżeli ZUS udowodni, że interpretacja została wydana na podstawie błędnych lub niekompletnych danych, przedsiębiorca nie będzie chroniony przed sankcjami również w zakresie, w jakim zastosował się do interpretacji.

Przedsiębiorca może także uzyskać interpretację od ZUS, przedstawiając we wniosku stan faktyczny zdarzenia przyszłego. Możliwość wystąpienia o taką interpretację oznacza, że stan faktyczny objęty wnioskiem nie musi w rzeczywistości nastąpić – np. w sytuacji, gdy po uzyskaniu wykładni ZUS firma zmodyfikuje swoje plany przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji.

PRZYKŁAD

Zarząd spółki z o.o. planuje przyznać zatrudnionym osobom nagrody z okazji jubileuszu firmy. Uwzględniając te nagrody w planach finansowych spółki prezes zarządu chce wiedzieć, czy przyznane pracownikom nagrody powinny zostać doliczone do podstawy wymiaru składek – m.in. od tego uzależnia decyzję o wysokości przyznawanych pracownikom nagród. Ponieważ osoby zajmujące się rozliczeniami płacowymi w firmie mają wątpliwości, czy taka nagroda jubileuszowa może zostać wyłączona z oskładkowania, spółka wystąpiła do ZUS o wydanie interpretacji, przedstawiając we wniosku zdarzenie przyszłe – przyznanie nagród pracownikom na dopiero planowanych zasadach. Mimo że zdarzenie to faktycznie jeszcze nie nastąpiło, ZUS udzielił przedsiębiorcy wykładni przepisów. Na podstawie uzyskanej interpretacji zarząd spółki podjął decyzję o ostatecznej wysokości przyznanych pracownikom nagród.

Podstawa prawna:

 • art. 10, art. 10a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?