| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > W jaki sposób będzie potwierdzane prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od 1 stycznia 2013 r.

W jaki sposób będzie potwierdzane prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od 1 stycznia 2013 r.

Świadczeniodawcy będą mieli możliwość elektronicznego potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie numeru PESEL świadczeniobiorcy. Nastąpią również zmiany w zakresie zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego i wyrejestrowywania z tego ubezpieczenia członków rodziny.

WAŻNE!

Znowelizowane przepisy nakładają na ubezpieczonych obowiązek poinformowania płatnika składek, w ciągu 7 dni, o obowiązku zgłoszenia lub wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny.

Osoby, które same nie zgłaszają się do ubezpieczenia zdrowotnego (np. zatrudniane jako pracownicy lub zleceniobiorcy, których do ubezpieczenia zgłasza płatnik składek), będą miały obowiązek poinformować płatnika składek o konieczności zgłoszenia do tego ubezpieczenia uprawnionych członków rodziny w terminie 7 dni od dnia powstania tego obowiązku. Członkowie rodziny uzyskają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia ich do ubezpieczenia zdrowotnego.

PRZYKŁAD

Alina O., pracownica jednego z krakowskich przedsiębiorstw, nie zgłaszała dotychczas do ubezpieczenia zdrowotnego swojej 22-letniej córki-studentki, ponieważ córka była jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę.

Przyjmijmy, że od 3 stycznia 2013 r. córka Aliny O. zostanie zwolniona z pracy bez wypowiedzenia. Od tego dnia pozostaje bez pracy, jednak kontynuuje studia. W tej sytuacji powinna zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny przez pracodawcę Aliny O. Matka powinna w terminie 7 dni od dnia rozwiązania stosunku pracy córki powiadomić swojego pracodawcę o konieczności dokonania takiego zgłoszenia (art. 67 ust. 3 ustawy zdrowotnej po nowelizacji). Uczelnia zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego studenta dopiero od ukończenia przez niego 26. roku życia – wcześniej tylko w sytuacji, gdy nie ma on żadnego członka rodziny, który byłby uprawniony do dokonania takiego zgłoszenia.

Jeżeli ustały okoliczności, na podstawie których ubezpieczony zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, wówczas ubezpieczony ma obowiązek, również w 7-dniowym terminie, poinformować płatnika składek (np. pracodawcę, zleceniodawcę) o konieczności wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego zgłoszonych członków rodziny.

PRZYKŁAD

Ojciec zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego 25-letnią córkę, która jest studentką (status studiującego członka rodziny jest jej jedynym tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego). Studentka ta 15 lutego 2013 r. ukończy 26. rok życia. Wraz z osiągnięciem 26 lat studentka traci prawo do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny i od tej pory do ubezpieczenia zdrowotnego ma obowiązek zgłosić ją uczelnia (oczywiście tylko w sytuacji, kiedy studentka nadal nie posiada innego obowiązkowego tytułu ubezpieczenia). Pracodawca ojca powinien wyrejestrować córkę swojego pracownika z ubezpieczenia zdrowotnego od dnia ukończenia przez nią 26 lat, kiedy straci ona status członka rodziny osoby ubezpieczonej. Dlatego ojciec ma obowiązek w terminie 7 dni od dnia ukończenia przez córkę 26 lat poinformować pracodawcę o konieczności dokonania takiego wyrejestrowania (art. 76a ust. 2 ustawy zdrowotnej po nowelizacji).

Podstawa prawna:

  • ustawa z 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (w dniu oddania numeru do druku ustawa oczekiwała na publikację w Dzienniku Ustaw).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »