| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ubezpieczenie społeczne dla zleceniobiorcy i agenta

Ubezpieczenie społeczne dla zleceniobiorcy i agenta

Zleceniobiorców i agentów przedsiębiorca powinien zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, bez względu na długość okresu, na jaki ich zatrudnił. Gdyby jednak podlegali tym ubezpieczeniom z kilku tytułów, to zachodzą okoliczności wyłączające ten obowiązek.


 
CZYTELNICY PYTAJĄ

Czy płatnik przekazuje całą składkę

Odprowadzam składki do ZUS na ubezpieczenie emerytalne za zleceniobiorcę. Przystąpił on do otwartego funduszu emerytalnego. Czy muszę do ZUS odprowadzić całą składkę?

TAK.
Płatnik składek odprowadza na ubezpieczenie emerytalne zleceniobiorcy do ZUS składkę w wysokości 19,52 proc. wymiaru. Jeżeli zleceniobiorca zawarł umowę z otwartym funduszem emerytalnym, to zleceniobiorca przekazuje do ZUS całą składkę. Nie dzieli jej i nie odprowadza bezpośrednio do OFE należnej za zleceniobiorcę części składki. Dopiero ZUS przekazuje do funduszu tę część składki, która wynosi 7,3 proc. podstawy wymiaru.

Podstawa wymiaru składek odprowadzanych od zleceniobiorcy i osoby zatrudnionej na umowie agencyjnej zależy od tego, w jaki sposób w umowie została określona odpłatność za jej wykonywanie. Jeżeli określono ją kwotowo, albo w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej, to wówczas podstawę stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Gdyby zaś wynagrodzenie zostało ustalone w formie prowizji, to wówczas sposób wyliczenia podstawy wymiaru składki zależy od daty zawarcia umowy. Wynosi:
• równowartość zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż minimalne wynagrodzenie (dla umów zawartych nie później niż do 3 stycznia 2000 r.),
• równowartość przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (dla umów zawartych nie wcześniej niż 14 stycznia 2000 r.).

Gdyby zaś wynagrodzenie zostało określone jeszcze w inny sposób, to wówczas podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż minimalne wynagrodzenie.

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Trivago

Porównywarka internetowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK